Pirun keksintö

Kalliiks tulee

Yks pirun keksintö on ainakin 460:ssa valojen pikasäätö. Itselläni lakkasi toimimasta (96 malli) ja katsastusinssi määräsi koko alipainemekanismin uusittavaksi, syynä se että valot näyttävät liian alas ja niitä ei voi nostaa. Ennen katsastusta valoja yritettiin kohottaa jonkinlaisilla rikoilla, mutta ei ne valot juurikaan kohonneet.

Ja arvatkaapa mitä systeemin uusiminen maksaa? 270€ osat ja työtä merkkikorjaamolla luvattiin ehkä 5-6 h, á 67€. Syynä se että kuulemma pitää purkaa puoli autoa. Kyllä suoraan sanoen vituttaa. Voi olla että seuraava auto ei ole Volvo.

3

1130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikka

      Alkoi kiinnostamaan, voitko kertoa lisää ko systeemistä tai mistä löytyisi kuvia ym tietoa? Eikö löydy käsistään kätevää kyläseppää tai autoharrastajaa joka purkaisi ja kokoisi systeemin? Onko se säätö pakollinen, jos käsipelillä nostaisi valot "nolla-asentoon" ja poistaisi käyttökytkimen/sulakkeen?

      • Pilot

        Vuoden 1995 kesäkuun jälkeen käyttöönotetuissa henkilöautoissa on pakollinen,eikä voi korvata itse umpiosta säädettävällä vaan pitää olla kauko-ohjattu.


    • ippe

      itsellä oli sama juttu onneksi en uskonut volvoauton juttuja. Nimittäin jos säätö toimii, eli valot nousevat ja laskevat kun nappulasta vääntelee, niin vika on ainoastaan valojen perussäädössä. Itsekkin laittelin rikkoja ym. lamppujen kiinnitys ruuvien alle. Kun säätövaierin irroittaa itse lampusta paljastuu kumin sisältä muistaakseni pallukka jossa on kierre josta lamppujen perussäädön voi palauttaa. Löysin systeemin vähän ennen kuin vein kokovehkeen vaihtoautoriviin.

      Joku kysyi myös polttoaine ja lämpömittareista. Vika on mitaritaulussa ilmeisesti joku tinaus juttu, ei toiminut kokoaikana. Ps. minulle on jäänyt kuleskelemaan 900km ajettu 400 vaihdelaatikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe