Mulla on Volvo V70 vm. 2003. Oikean puolen parkkivalojen sulake kärähti. Testasin kyseisen sulakkeen yleismittarin piippi-toiminnolla. Kun laitoin yleismittarin kärjet kiinni sulakkeen testausnapoihin sulakkeen ollessa sulakerasiassa kiinni, yleismittari piippasi. Sitten kun laitoin parkit päälle, ei piipannut enää. Mistä moinen johtuu?
Parkkivalon sulake
11
1292
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan väärä toimintatapa!
Se testaustapa on tarkoitettu vain jännitteettömien irrallisten komponenttien testaamiseen. Kärähtikö edes mittarisi?
Jännitemittaus olisi ollut oikea tapa.- Anonyymi
Höpö höpö. Outo mittari sinulla jos yhteyttä ei voi mitata kun on jännitettä.
- Anonyymi
Resistanssimittauksella mittari itse syöttää virtaa (ja samalla jännitettä), ja samalla mittaa 2 mittajohtimen välisen jännitteen, ja laskee niistä resistanssin.
Tuo mittaustapa toimii oikein vain, kun mittaat sulaketta, joka on irrallaan, eli EI ole samaan aikaan kytketty muualle (kuten esim. sen auton sulakerasiassa olevaan sulakepitimeen).
JOS sulake on kytketty auton sähköjärjestelmään ja sulake on palanut, niin silloin sulakkeen päiden välissä on noin 12 V DC.
Tämä 12 V DC siis vääristää pahasti mittaustulosta, joka on tällöi kelvoton!
JOS haluat mitata niin, että sulake on kiinni auton sulakepitimessä, mittaa jännite: ehjässä sulakkeessa se on nolla tai ainakin hyvin lähellä nollaa (esim. 0,1 V - riippuu toki kuormituksesta -isolla kuormalla voi olla jopa yli 0,1 V).
JOS sulake on palanut, niin sulakkeen yli jää koko auton akkujännite, eli n. 12 V (moottorin käydessä on enemmän, koska auton laturi pyrkii lataamaan akkua, ja akun lataamiseksi jännite on yleensä välillä 13,6 V - 14,7 V).
Resistansimittaukset pitää tehdä niin, että sulake EI ole kiinni auton sähköjärjestelmässä.
Sulakkeet eivät yleensä kärähdä itsestään - eli joko parkkivalopolttimo on rikkoutuessaan mennyt oikosulkuun, tai sitten jonkin johtimen eriste on vaurioitunut, jolloin pääsee koskettamaan auton runkoon (joka yleensä on kytketty akun miinusnapaan - poikkeuksena jotkut ikivanhat brittiautot, jollei niiden sähköjärjestelmää ole uusittu nykystandardin mukaiseksi).
Joskus vuosia sitten mittasin auton polttimoa resistanssimittauksella, ja totesin, että ehjän polttimon resistanssi on nolla tai lähellä nollaa ohmia (kylmänä).
Viallisen polttimon resistanssi on yleensä ääretön (toki, jos on mennyt oikosulkuun, niin voi olla nolla).
Jäynänä siis se, että hehkulankapolttimossa, kun polttimo valaisee, niin sen hehkulanka käy niin kuumana, että kuuman hehkulangan resistanssi on huomattavasti suurempi kuin kylmän hehkulangan resistanssi.
Tästä syystä 12 V henkulampun resistanssimittauksen tuloksia on hankalaa tulkita.
230 V henkulamput (jos niitä vielä jostain saa) ovat siinä mielessä helpompia mitattavia. että niiden resistanssi ei yleensä kylmänäkään ole nolla.- Anonyymi
Yleismittari ei kyllä syötä mitään virtaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleismittari ei kyllä syötä mitään virtaa.
Kerro tämä yhdelle sankarille, joka onnistui tappamaan itsensä yrittäessään mitata kehonsa resistanssia.
Vaati kyllä keskimääräistä kovempaa yritystä - ao. sankari painoi mittaupäät molempien peukaloidensa ihon läpi mitatakseen verenkierron sähkönjohtavuutta. Joka olikin sen verran parempi (veri on suolapitoista = sähköä johtavaa), että henki lähti. Darwin Award myönnettiin näin ansiokkaasta toiminnasta.
Ei, tämä ei ole vitsi, vaikka siltä kuulostaa. KVG. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleismittari ei kyllä syötä mitään virtaa.
Tietääkseni kaikissa yleismittareissa on jonkinlainen paristo jos sillä tarkoitus/mahdollista mitata resistanssia.
- Anonyymi
Suuret kiitokset Teille kahdelle, jotka vastasitte kysymyksiini: taas opin jotain uutta, kiitos! 👍
- Anonyymi
Veikkaus ettei siellä ole erillistä parkkivalojen sulaketta vasemmalle puolelle ja oikealle puolelle, kaikki on samassa. Volvossa on automaatti valot ja jos parkit pelaa ajovalo asennossa ja ei pelaa parkkivalo asennossa, vika voi olla ainostaan katkaisijan huonossa liitoksessa. Hieman vaikea ymmärtää aloitustasi, mutta katsoisin kytkimen liitokset.
- Anonyymi
Vasemmalle ja oikealle on omat sulakkeensa. Vaihdoin oikean puolen parkin sulakkeen, niin rupesi toimimaan.
- Anonyymi
Parkki sulake voi palaa kun lampun hehkulangan katketessa se oikosulkee hetkellisesti
lampun. Kun sulakkeen palaessa lampussa kulkeva suurempi virta polttaa hehkulangan rippeet. Näin uusi sulake pysyy ehjänä kun virta kytketään.
Ohmi mittari piippaus toimii oikein vain irtonaisella sulakkeella. kun lamppujen ja sulakkeen lähtöpuolen elektroniikastaa. - Anonyymi
Lamppu rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963959Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562807Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per871401Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101219Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201011- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228924- 48921
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706