Pride-lippu Presidentinlinnalla ja Mäntyniemessä
Pride-lippu on nostettu salkoon tasavallan presidentin kanslian toimesta. Instituutio kertoo asiasta viestipalvelu X:ssä.
– Tasavallan presidentin kanslia kunnioittaa yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja moninaisuutta liputtamalla Presidentinlinnalla ja presidentin virka-asunnolla. Jokaisella on oikeus elää ilman syrjintää, julkaisussa kirjoitetaan.
Pride-lippu on nostettu salkoon tasavallan presidentin kanslian toimesta. Instituutio kertoo asiasta viestipalvelu X:ssä.
– Tasavallan presidentin kanslia kunnioittaa yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja moninaisuutta liputtamalla Presidentinlinnalla ja presidentin virka-asunnolla. Jokaisella on oikeus elää ilman syrjintää, julkaisussa kirjoitetaan.
Vastaukset 95
Vanhimmat
Kunnes valtuustosta lähtee tekopyhät valtuutetut!
Äänestäkää ne pois.
Lieksa on näyttänyt sivistyksensä, ei liehuta homolippuja. Liputtakoot ne, joita asia koskee, ne jotka haluavat yhtyä ao porukkaan.
Meillä muilla on muuta liputettavaa kuin tämä skeida.
Reijo Kortelainen (kok.) miksi Kulttuurikeskuksen edessä oleva lipputanko ei ole Lieksan kaupungin hallinnassa?
Onko tämä se harhojen näkijä bioöljyrekoista?
".. Jokaisella on oikeus elää ilman syrjintää.."
Ei Lieksassa kaupunginhallituksen ja - valtuuston mielestä. Päättäjien takapajuisuus ja tietämättömyys, on Lieksan kehityksen jarru.
Miten teitä homppelit & lesbot, on syrjitty ja missä ette ole yhdenvertaisia??? Nyt vastauksia kehiin ja äkkiä. Mistä kukaan edes tietäisi teidän kuuluvan poikkeavien ryhmiin, jos ette itse sitä toitottaisi joka käänteessä ja koko ajan? Uskokaa pois, meitä heteroita ei kiinnosta puupennin vertaa kenenkään sukupuolielämä. Emme mekään huutele kadun kulmissa, että hei, minä olen hetero, tänne nyt kaikki, minua ei saa syrjiä.
Ei meillä ole mitään lippua, Suomen lippu riittää. Siksipä vetäkää ne rätit alas sieltä, missä niitä roikkuu. Jos sattuu olemaan ikioma piha, siellä voi roikottaa vaikka aidan seipäässä jopa paskaisia alkkareitaan.
Jotenkin tuntuu ihan luonnottomalta, että on ns kahden naisen ja kahden miehen perheitä.
Kuitenkin lisääntymään kykenevät vain nainen ja mies, sitä ei voi kieltää yksikään homo eikä lesbo. Luulisi jo siitä uskovan, että muu on luonnon vastaista.
Se on valitettavaa.
Tuossa se vastaisuus tuli selvästi
Persu kuumuu kuin näätä 🤭
Mee kuule vinkumaan Stubbille sairaita ajatuksia. Mutta ethän sinä uskalla kun sinulla ei ole selkärankaa.
Lieksassa on syrjitty kivittämällä, haukkumalla, ilkkumisella oppilaitoksissa ja kadulla.
Voi helvetti.. Hyvä että Pohjois-karjalassa ei olla niin hörhöjä kun Helsingissä .
Olipa hyvä kommentti 👍👍👍
🤣😂🤣
Niin,,mitäs tekevät kärpäsestä Härkösen nämä "sateenkaari"väki..
Tuollaiselle Pressalla ei kannata vaivautua.Eikä hän mitään sairaita "ajatuksia"kommentoinut.
Minun mielestä tuo pride vouhotus on sairasta ,...
"Energinen ja rohkea menestyjä."
Ei ikälopuilla, sivistymättömillä valtuutetuilla.
Lieksassa muumiopäättäjiä
Lieksassa järkeviä päättäjiä...
No nyt menee yli, lippu alas pressanlinnan alueelta. Tai no, me heterot perheelliset,sinkut ym. voisimme tasapuolisuuden nimissä keksiä itsellemme myös lipun . Sen voisi nostaa salkoon myös siniristilipun paikalle, näin emme joutuisi koko ajan miettimään...miksi Prideporukat julistaa aggressiivisesti omia seksuaalisesti poikkeavia ihmisiä. Luulisi niiden tajuavan että olemme asianne ymmärtäneet pienemmälläkin vallanhakemisella. Liika on liikaa, pride liike mahtailee älyttömäksi paisuneella vallallaan , jo lapset aivopestään.
Presidentinlinnalla liehuu useampi Pride-lippu. 👍
Presidentinlinnassa liputetaan ja Stubbin kotona missä asuu.
Presidentin pitäisi olla koko kansan presidentti, pridesakki on vain todella pieni vähemmistö kansasta.
Nyt presidentti kumartaa kummajaisille, mutta samalla pyllistää normaalille kansalle.
Ei ole hyvä homma, ei ole hyvä homma, Alex parka...
Alkaa näyttää että tämä Pressa on kummajainen...
Hienoa Alex. Oikein toimittu.
Milloin Lieksa kunnioittaa yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja moninaisuutta liputtamalla? Vai jäättekö tynnyriin sinne asti kun Lieksa kasvaa pajukkoa ja kaikki kiertää Lieksan kaukaa.
Yhdenvertaisuuttako kun homot nostetaan jalustalle lippuineen ja normaali ihminen perheineen on huono ihminen ja jolle ei ole edes omaa lippua tai kuukautra? Hävetkää pervot mielipuolisine vaatimuksineen?
Eipä taida olla haittaa jos nuo kummajaiset kiertääkin Lieksan.Ettekö ymmärrä että se ei ole luonnollista,,,??
Ei taida pajukkoa kasvaa vaikka ei liputeta...
Lieksa näyttää sivistyksensä juuri sillä että ei lähde mukaan pervojen ja friikkien vouhotuksiin joilla halutaan homouttaa koko maailma.
Kiitos ja kumarrus Lieksan suoraselkäisille ja perinteisiä arvoja kunnioittaville päättäjille!
Mielestäni nyt Helsingissä normaalien kansalaisten pitäisi mennä vuorostaan istumaan kadulle ja estää pride-kulkueen eteneminen.
Ei tarvitse ihmetellä miksi lapsia ei synny, kun on pain pervoja jotka ei lisäänny. Hävetti katsoa televisiosta millaista touhua on, kun ei ole kuin rätinheiluttajia naamiaisasuissaan.
Tosiaankin on väestönvaihto terveistä sairaisiin menossa.
Oikein! Aika hullujahan lieksalaiset kieltämättä on, mutta ei sentään niin hulluja / sairaita, että alkaisivat joukolla homorättejä heiluttelemaan.
Juhana Vartiainen kok. haastattelussa
– Tämä on vuoden kivoin juhla, pormestari aloittaa.
Vartiaisen mukaan Helsinki Pride on kansanjuhla vailla vertaa.
– Helsingissä saa kaikki elää, juuri sellaista elämää kuin haluaa, Vartiainen kertoo.
Helsinki on suuri työnantaja. Pormestari avaa keinoja, joilla syrjintää voidaan kitkeä työpaikoilta.
– Olemme tietoisia tilastoinnista koetusta syrjinnästä ja teemme kaikkemme, jotta näin ei olisi.
Yksi keino on vaikuttaa tulevaan työväestöön luomalla turvallisia paikkoja myös nuorille.
– Esimerkiksi pukuhuoneista tulee tehdä turvallisia kaikille, Vartiainen summaa.
– Priden perusajatus on, että kaikki mahtuu mukaan. Se tulee kantamaan pitkälle.
Vartiainen kertoo osallistuvansa päivän ajan kansanjuhlaan ja loppuilta vietetään ystävien seurassa.
Orpo: Pride liputtaminen on kunnia-asia.
Miksi Lieksa ei voi järjestää "vuoden kivointa juhlaa" yhdenvertaisuuden puolesta?
Kiitos Lieksan kirkkoherralle, papistolle ja henkilöstölle kun ette syrji ketään. Sateenkaari messu oli jälleen kaunis tapahtuma teiltä ja Jumala oli läsnä sydämissämme.
Jos Nurmes? Majoitus ja kulkuyhteydet on paremmat.
Lieksa on jälkeenjäänyt sivistyksessä.
Kyllä se on stadilaisten hommaa. Nehän ne on varsinaisia hulluja on homo ja lesbokiimassaan.
Sivistys on kaukana tuosta.. Sairasta 🤮🤢
Monikohan noista hörhöistä muka käy töissä? Nettosaajia mt-kuntoutujia suurin osa.
Tampereen kaupunki hieno lippu.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000010495529.html
Valtineuvoston lipun kanssa marssii kokoomuksen ja ruotsalaisen kansanpuolueen ministereitä. Lipun kanssa marssivat ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok), opetusministeri Anders Adlercreutz (r) ja tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala (kok), kertoo paikalla oleva IS:n toimittaja Wilma Parkkari.
Samassa seurueessa marssivat myös sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok) sekä liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Sandra Bergqvist (r).
Poliisit marssivat myös.
Suomen luterilainen kirkko ja seurakunnat mukana.
Hitler ja Stasi kuvaa kaikki rättikourat
Mistä löytyy kaupungin tasa-arvo ja yhdenvertaisuus suunnitelma? Vai?! Onko sitä olemassakaan?
Ei ole, eikä tule.
Se pride lippu on häpeä koko Suomelle
Onneksi sitä ei joka kaupungissa Liehu!!!
Ennemmin Venäjän lippua katsoisin...
Kielsikö Lieksan kaupunki Kolia järjestämästä pridea tänä vuonna kun tähän asti se on ollut? Häpeääkö kaupunki pridea vai omaa suvaitsemattomuuttaan?
Mitä tekee uudella kaupunginjohtajalla jos hän ei huolehdi kaikkien kuntalaisten tasa-arvosta? Nuorisovaltuusto varmasti sitä odottaisi koska kaupungin juntturaukot heiltä priden kielsivät kyseenalaisilla tekosyillä. Eivät löydä muka lipputankoa mikä olisi kaupungin hallinnassa ja omistuksessa.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja sepittää Ylelle miten kaupunki on suvaitsevainen vaikka kukaan paria vassaria lukuunottamatta ei älähtänyt valtuuston pilkkapuheesta jonka jopa huippukonservatiivinen Riikka Purra tuomitsi asiattomana. Lieksassa se on vain normaalia pilkkaa .
Pelkääkö Lieksa omaa suvaitsemattomuuttaan kun tänä vuonna koko pridea ei ole saanut ottaa puheeksi? Pelkäätkö kaupunki sitä että joku valtuustossa mölyää taas Lieksan maailmankartalle?
Kaupunki pistää Kolin kuriin enää ei sielläkään järjestetä prideä uudella lieksalaisilla Kolilla on vain ylämäki hiihtoa ja vaijeri heiluntaa kuudpai kansallismaisema kun rahan ahneus voittaa matalax vaan hotellien tieltä
Kiitos Lieksan seurakunta joka vielä puolustaa tasa-arvoa kun virallinen kaupunki siitä vähät välittää
saatanatulis sota ja tappas
Osuit asian ytimeen. Pitkä rauhan aika saa syntymään kaikkia omituisuuksia, johtuen siitä että väkeä on liikaa. Sota puhdistaa kansakunnat.
En kyllä ymmärrä, että tuollaista seurakunta puolustaa..
Lieksan kokoomus varmasti kauhistuu kun Stubb nosti pride lipun salkoon. Lieksan kokoomus kirjoitti Lieksan lehteen yhteisen kirjeen missä sen mukaan Lieksassa ei saa pride liputtaa. Mitenkäs nyt kun kokoomus presidentti liputtaa menikö Lieksan kokoomuksella sormi suuhun?
Stuppi on vääränlainen Pressa...
Lieksan kokoomus juoksee karkuun jos Stubbi tulee Lieksaan 🏃🏃🏻♀️
Korpraalin natsoilla ei paljon voi konahtaa
Mäntyniemessä homma on hallussa heti löytyi lipputanko joka on presidentin omistuksessa Lieksassa ei ole vielä vuoden jälkeen löytynyt lipputankoa joka olisi kaupungin hallinaassa
Pride-liputus on erinomainen tapa osoittaa, että kunta vastustaa syrjintää ja tukee vähemmistöä.
Kiinnostaa tietää mikä on uuden kaupunginjohtaja Pirre Seppäsen kanta asiaan.
kyrpå homoesitys nai isääs lipputankossa
Mahtuuko kalloon ettei kaikki halua jotain omituistenotustenkerhoa tukea millään tavalla?
Onko niin vaikea hyväksyä eriäviä mielipiteitä?
Edellytättekö että kaikki perversiot ja friikit olisivat yleisesti hyväksyttyjä?
Kerron nyt salaisuuden; Niin ei tule koskaan olemaan!
Lieksan sivistys vahvistettu ☝️
huoraa homoot
Eli sinä ja äitisi.
huoraåpårå
homoemätinpillu ei toimi äky
Meillä olisi kyllä paljon tyhjää kaupungin tilaa mihin perustaa eheytyslaitoksia. Nythän Kokoomuskin oli ilmoittanut kannattavansa niitä.
Mitähän sivistynyttä homoilussa on? Sairautta se on eikä sivistystä. Hyvä että Lieksan päättäjät arvostavat normaalia perhe-elämää eikä lähde jonninjoutavaan sairaaseen pervoiluun mukaan.
Nyt sopii todellakin toivoa ettei lieksalaisista kehity ikinä "sivistyneitä" millään hinnalla!
Mitä kauempana tuollaisesta sivistyksestä, niin sitä parempi!
homot ja lesbovammaiset bobijarin kaivokseen saatan ihmisrodun pilaajat...
Olen samaa mieltä.
Tekoperss
eet riippatissit 15vee ripari sekopoltsit, sekasiittoset isi ja åippå serkuksia ditte rideen sekoittakaa hesaki hanpaat tippuu
Veli todistaa väkevästi 👐
On niin uskomattoman sekavaa ja idioottimaista kirjoitusta että veli todistaa väkevästi olevansa suljetulla osastolla!
Vain muna ja pillu ovat oikein sanoi jo apostoli IVB saarnassaan Reunatien Muskotissa vuonna 666 ad.
peen totta oskotin takapihalla sekorottia ja k-menua
Sinitukkaiset tyttöpojat on antaneet Valtoselle runtua. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c5511639-0c4a-47ea-b143-dd5c8a177f36
Ankeinen antaa huutia kunnan ukoil
Mäntyniemessä ei vaan tällä hetkellä tasavallan presidentti ei asu?
Oli toisessa lehdessä että Stubbin virka-asunnolla liputettu.
Pride-lippu nostettu salkoon presidentti Stubbin virka-asunnolla
Tasavallan presidentin kanslia kunnioittaa yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja moninaisuutta. Kanslia liputtaa Presidentinlinnalla ja presidentti Alexander Stubbin virka-asunnolla.
– Jokaisella on oikeus elää ilman syrjintää, Tasavallan presidentin kanslia kirjoittaa X-julkaisussaan.
Yle
Presidentti asuu valtionvierastalossa Munkkiniemessä, Torpan vieressä.
Kielsikö Osuuspankki oikeasti pride liputuksen kulttuurikeskuksen rakennuksessa?
Miksi Pohjois Karjalan Osuuspankki kieltää pride liputuksen Lieksassa vaikka Osuuspankki yleensä on Suomessa pride sponsori?
Miksi Lieksassa Osuuspankki ja Kokoomus kieltävät priden, vaikka Osuuspankki ja Kokoomus muualla tukevat pridea?
Miksi Lieksan kaupunki lupasi pride liputusta ja koko homma katkesi siihen että kulttuurikeskuksessa ei muka saa liputtaa Osuuspankin kiellosta? Miksi asiasta on tämän jälkeen vaiettu täysin? Miksi kaupunginvaltuuston puheenjohtaja kehuu Lieksan olevan suvaitsevainen Ylelle kun asialle ei tehdä mitään?
Miksi Lieksan kaupunki keksii tekosyitä että "tasa-arvon" nimissä ei liputeta minkään väestöryhmän puolesta, vaikka kuitenkin liputetaan romanien kansallispäivänä?
Mikä on se salainen, saatanallinen sanoma mitä pride lippu Lieksan kaupungin mukaan viestittää jos ei suvaitsevaisuus ja tasa-arvo?
Nyt on viikko ohi ja kaikki voidaan palauttaa takaisin kaappiin. Yrityksetkin voi lopettaa teeskentelyn ja palautua normaaliin. Humanismi ja uskonto intoilu laatikkoon kaapin perille. Järkeen perustuva insinöörityö sille kuuluvalle paikalleen.
Pride-lippu on "liian tieteellinen" Lieksan päättäjien ymmärryskyvylle.
Ei tarvita pervolippuja kaupungille. Laittakaa niitä omiin lipputankoihin.
Ei ihme että ABC suljetaan ja kaikki suljetaan Lieksa on kuollut kaupunki henkisesti
Lieksa pelkää pridea ja möläyttäjiä jotka pilaavat Lieksan mainetta maine on tärkeämpi kuin ihmisten hyvinvointi Lieksa ei ole rohkea vaan pelkurikaupunki ei ole rohkeaa se että jyrätään Koli ja uhotaan tuhota kaarisilta
Tämä on Lieksan kaupungin virallinen kanta ja sanamuoto
Vaikka kaupunki piiloutuu tekosyiden taakse