Osaako kukaan täälä kertoa että mistä löytyy suomen pohjosimmat sakit ja ketä he ovat? Entä koko maailman pohjoisimmat sakit?
Romanien maantiede
9
684
Vastaukset
- Anonyymi
Romaneja asuu pohjoisessa ainakin Rovaniemellä ja Kemijärvellä. Kuulemma Sodankylässäkin heitä on ainakin menneinä vuosikymmeninä asunut.
- Anonyymi
Nikkiset ovat alunalkaen Sodankylän romaneja nykyisin heitä asuu Lahdessa ja Riihimäellä heillä on Lasitehtaan tiloissa Lounaspaikka
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nikkiset ovat alunalkaen Sodankylän romaneja nykyisin heitä asuu Lahdessa ja Riihimäellä heillä on Lasitehtaan tiloissa Lounaspaikka
Niin on, että ihan turha väittää että romanit olisivat työtä -vieroksuvia, tai että heissä ei olisi yrittäjiä .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nikkiset ovat alunalkaen Sodankylän romaneja nykyisin heitä asuu Lahdessa ja Riihimäellä heillä on Lasitehtaan tiloissa Lounaspaikka
Eiköhän niitä Linddejä liene seillä Rovaniemellä edelleen.
- Anonyymi
Sodankylässä asuu Nikkisiä ja Flinkkeä osa heistä muuttanut Etelä-Suomeen
- Anonyymi
Nikkiset on alakujaan savosta. Joroinen Leppävirta Heinävesi seudulta.
- Anonyymi
Itse asiassa Utsjoellakin on joskus monia vuosia vuosia sitten asunut romaniperhe tai oikeastaan vain avioparista toinen oli romani. Pariskunta ei noudattanut romanitapoja eikä tiettävästi pitänyt yhteyksiä romaniyhteisöön. Sukunimeä en enää muista eikä Googlella löydy tietoja.. Utsjokea pohjoisemmaksi ei Suomessa pääse.
- Anonyymi
Helsingistä vuonna 1924 Kemijärvelle muuttanut Arppe perusti paikkakunnan kolmannen parturiliikkeen. Erik Arppe avioitui vuonna 1926 romaniheimoon kuuluvan Fanni Flinkin kanssa. Fannilla oli oma kampaamotuoli liikkeen takaosassa. Vuonna 1934 Rovaniemellä mainosti palveluitaan kahdeksan parturiliikettä, joista ainakin kolmessa oli myös kampaamo. Yksi näistä oli E. R. Arppen Parturi ja kampaamo hotelli Lipposen alakerrassa. Ainakin kemijärveläiset pitivät Arppea taitavana parturina, ja häntä puhuteltiin parturimestariksi.
Arppe tuli tunnetuksi siitä, että hän esiintyi lavalla hienostuneesti frakkiin pukeutuneena. Hänen ohjelmistoaan aikalaiset pitivät monipuolisena ja ajankohtaisena ja temppuja nerokkaina ja loppuun asti hiottuina. Erik Arppen taikurivälineistö tuhoutui Lapin sodassa Kemijärvellä.
https://sirkusteltta.blogspot.com/2013/08/taikuri-noita-ja-parturi-erik-arppe.html - Anonyymi
Romaniteltta kerää pohjoisen romanit Rovaniemelle
19.7.2012
Romaniteltta kokoaa pohjoisen romanit Rovaniemelle torstaina. Suviseuroja vastaava tapahtuma kiertää ympäri Suomea. Rovaniemellä teltta nousee Vanhalle torille.
Torstai-iltana alkavaan hengelliseen tapahtumaan odotetaan 200-300:a romania, kertoo rovaniemeläinen Armas Flink. Vieraita Romanitelttaan on tulossa Lapin lisäksi myös Pohjois-Ruotsista.
Flinkin mukaan Romaniteltta on vanha perinne, jota on parin vuoden ajan elvytetty henkiin. Teltta on Suviseuroja vastaava tapahtuma, jossa romanit laulavat ja todistavat uskostaan, kertoo Flink. Teltta kiertää kesällä ympäri Suomea Helsingistä Rovaniemelle. Rovaniemellä Romaniteltta nousee Vanhalle torille.
https://yle.fi/a/3-6222562
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit402380Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161426- 481169
- 781087
- 59963
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921