Mitä mieltä kunta on tästä Kiviniemen joulupukin kesäpesästä? Aika köyhä ohjelma tarjolla ja hintaa vain 45e!! Kunta näkyy aktiivisesti tästä tiedottavan vaikka tämä kuuluu kontiolahti outdoorin ohjelmistoon. Ah-stadion on hylätty ja annetaan tilusten siellä ränsistyä... tällä menolla menee lisenssit ja mm kisoja on turha enää odotella tänne. Haaskataan kunnan verorahat ihan turhaan.
Toinen älyttömyys kunnalta on tuo saunamaailma! Yleensähän saunamaailmassa on samassa paikalla erilaisia saunoja, täällä ne on ympäri kyliä kymmenien kilometrien päässä toisistaan, en ymmärrä tätä ollenkaan... mitä mieltä muut on näistä?
Kiviniemen Joulupukki
4
578
Vastaukset
- Anonyymi
Kontiolahti outdoorin on tarkoitus tehdä mahdollisimman paljon voittoa kuntalaisten verorahoilla. Kunta on hommannut stadionille miljoonien mestat ja siellä outdoor myy palveluitaan ilman suurempia kuluja, ja niinkuin vuosi sitten homma meni perseelleen ja hakivat koko outdoor lafkaa konkkaan, kunta laittoi kättä taskuun ja hölmöily saa jatkua. Kiviniemessä tulee olemaan sama homma muutaman vuoden päästä.
- Anonyymi
Kontiolahti outdoor eli Joensuun seudun jäähdytetty latu oy:n liikevaihto on vuositasolla keskimäärin n.300.000euroa, eli varsin mitätön. Kumulatiivinen tappio 2019-2022 oli 48.000euroa.
Koko puulaakin taloudellinen tulos on ollut tappion puolella vuosikymmeniä ja liikevaihto matelee.
Kun ajatellaan että stadioniin on kylvetty tämän päivän arvoon laskettuna ehkä 25-30 miljoonaa euroa yhteiskunnan rahaa, niin kunnan matkailun lippulaiva ja yritykset sen virkistämiseen uusilla "innovaatioilla" eivät todellakaan innosta kuin ehkä hyvin pientä piiriä kunnan vanhemmassa virka- ja luottojohdossa.
Nuo vanhat pässit ovat osin jo poistuneet ja osa poistumassa, mutta vielä puhutaan miljoonainvestoinneista tulevaisuudessa tähän mätäpesään. - Anonyymi
Kyllä se on taapertamista tämä matkailuun ja tapahtummiin satsaaminen ei ne näytä ottavan tuulta purjeisiin, mutta sellaistahan se on kun poliitikot alkaa tehdä bisnestä.
- Anonyymi
Päättäjät hiihtää, joku valitteli että 2000 km jäi vajaaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898233Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070