Kiviniemen Joulupukki

Anonyymi-ap

Mitä mieltä kunta on tästä Kiviniemen joulupukin kesäpesästä? Aika köyhä ohjelma tarjolla ja hintaa vain 45e!! Kunta näkyy aktiivisesti tästä tiedottavan vaikka tämä kuuluu kontiolahti outdoorin ohjelmistoon. Ah-stadion on hylätty ja annetaan tilusten siellä ränsistyä... tällä menolla menee lisenssit ja mm kisoja on turha enää odotella tänne. Haaskataan kunnan verorahat ihan turhaan.
Toinen älyttömyys kunnalta on tuo saunamaailma! Yleensähän saunamaailmassa on samassa paikalla erilaisia saunoja, täällä ne on ympäri kyliä kymmenien kilometrien päässä toisistaan, en ymmärrä tätä ollenkaan... mitä mieltä muut on näistä?

4

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kontiolahti outdoorin on tarkoitus tehdä mahdollisimman paljon voittoa kuntalaisten verorahoilla. Kunta on hommannut stadionille miljoonien mestat ja siellä outdoor myy palveluitaan ilman suurempia kuluja, ja niinkuin vuosi sitten homma meni perseelleen ja hakivat koko outdoor lafkaa konkkaan, kunta laittoi kättä taskuun ja hölmöily saa jatkua. Kiviniemessä tulee olemaan sama homma muutaman vuoden päästä.

    • Anonyymi

      Kontiolahti outdoor eli Joensuun seudun jäähdytetty latu oy:n liikevaihto on vuositasolla keskimäärin n.300.000euroa, eli varsin mitätön. Kumulatiivinen tappio 2019-2022 oli 48.000euroa.

      Koko puulaakin taloudellinen tulos on ollut tappion puolella vuosikymmeniä ja liikevaihto matelee.

      Kun ajatellaan että stadioniin on kylvetty tämän päivän arvoon laskettuna ehkä 25-30 miljoonaa euroa yhteiskunnan rahaa, niin kunnan matkailun lippulaiva ja yritykset sen virkistämiseen uusilla "innovaatioilla" eivät todellakaan innosta kuin ehkä hyvin pientä piiriä kunnan vanhemmassa virka- ja luottojohdossa.

      Nuo vanhat pässit ovat osin jo poistuneet ja osa poistumassa, mutta vielä puhutaan miljoonainvestoinneista tulevaisuudessa tähän mätäpesään.

    • Anonyymi

      Kyllä se on taapertamista tämä matkailuun ja tapahtummiin satsaaminen ei ne näytä ottavan tuulta purjeisiin, mutta sellaistahan se on kun poliitikot alkaa tehdä bisnestä.

    • Anonyymi

      Päättäjät hiihtää, joku valitteli että 2000 km jäi vajaaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      29
      2165
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1975
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1941
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1653
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1557
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1517
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1310
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1198
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1179
    Aihe