Alkoholistin käytös on

Anonyymi-ap

Lähellä narsistin käytöstä. Kaikki paha olo puretaan muihin, koska se on pakko. Ei havahduta siihen mitä juominen on tehnyt omalle mielelle. Ei oteta vastuuta omasta käytöksestä. Ei väkivallasta, ei rumista sanoista ei mistään. Aina se syy haetaan muista ihmisistä. Näin voi alkoholisti todistella itselleen ettei ongelmaa ole, koska muut ovat vain niin kamalia ja ilkeitä hänelle. Työssä käyvät alkoholisti todistelevat olevansa kohtuukäyttäjiä, koska töihin pääsevät aina aamuisin. Mitään merkkejä ei itse huomata, mitkä muille näistä alkoholisteista selviää. Totuus on se, että vuosia jatkunut säännöllinen alkoholin kulutus on jo ehtinyt pysyvästi vaikuttamaan aivokemiaan, tällöin ei itsessä edes nähdä ongelmia. Alkoholistin käytös kuvautuu sivullisille kylmän ihmisen käytöksenä. Alkoholisti on lähes poikkeuksetta hyvin itsekäs ja omahyväinen. Tunteita kuin on turrutettu jo vuosia alkoholilla on se tavallaan mustannut jo alkoholistin sieluakin. Tämä kuvautuu läheisille tunteettomuutena ja vastuuttomana käytöksenä. Jokainen alkoholisti loukkaa rakkaimpiaan syvästi. Sairaus on pahenevaa ja valitettava tosiasia on, että nämä harvoin muuttuvat. Vuosikin ilman alkoholia tekisi ihmiselle ihmeitä ja parantaisi huomattavasti elämänlaatua. Toivon kaikille raittiita päiviä elämään se on avain moneen solmussa olevaan ihmissuhteeseen ja sen korjaamiseen. Alkoholi on se paha.

14

1138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalja on viisasten olut.

    • Anonyymi

      Syöminen pilaa kaljamaitin.

    • Anonyymi

      Kansantauti oikeasti! Siinä moni lapsi menettää isän pullolle. Valitettavan usein näitä tarinoita tulee vastaan. Valitaan juominen ja vastuuton elämä.

      • Anonyymi

        Usein siihen että lapsi menettää isän on syypää psykopaatti EX TÄSSÄ TAPAUKSESSA VIELÄ NAISPUOLINEN. Suurinosa tietää kuka idiootti on kyseessä.


    • Anonyymi

      Näillä juopoilla käytös toistaa samaa kaavaa joka ikisellä.

    • Anonyymi

      Kukaan terve ei elä viikonloppuja tai lomia varten, et pääsee korkkaamaan. Terve ihminen nauttii elämästä selvinpäin.

    • Anonyymi

      Noin se on.

    • Anonyymi

      On ikävää kun joku narsisti uhriutuu...vielä eron jälkeenkin kun hänet jätetty kirjoittelee kaikkiin mahdollisiin some alustoihin.Eikä sekään riitä vaan viestittelee jättäjän sukulaisetkin läpi kunnes jokainen pistää estot päälle .

    • Anonyymi

      Niinkö se uhriutuu. Kannattaako kuitenkin miettiä, että sosiaalitoimisto ja poliisi ovat tämän ihmisen puolella.

    • Anonyymi

      Kysymys kuuluu nyt, että kuka jätti ja kenet?? Kannattaa sitäkin faktaa miettiä. Jos perheen teinipoika tilaa pesäpallomailan, että voi suojella vanhempaansa, niin siinähän mietitte kuka jätti ja kenet.

    • Anonyymi

      Juon salaa äidin kanssa

    • Anonyymi

      Voi voi kun se oiskin noin ,mutta kun jotkut eron jälkeen raivoaan purkaa kaikkiin sukulaisiin.ja viä selvinpäin kuten eräät naiset.somet täynnä haukkumista raivoomista.uhkailuja .haen yksinhuoltajaksi ja kun lapsi on kuumeessa lähettää heti viestin ,lähdetkö sairaalaan mukaan.vain siksi kun kuume.kuin sellanen vois pärjätä yh.ja kun estot laitetaan luuriin .niin laittaa viestiä mopilbayn kautta .euro exän tilille ja saa paska viestin kirjoitettua .tehnyt rikosilmoituksen ex anopista joka ei edennyt kun oli perätön ,perustui valheeseen.on pommittanut viesteillä joka sukulaisen .jopa alaikäisen lapsen luuriin haukkumis viestit.elämä koostuu nykyään vain viestien kirjoitteluun,miettimiseen millä vois viä kiusata miten voisi saada toisen elämän pilalle.vainoomista pahemmasta päästä.

      • Anonyymi

        Ex anoppi taisi itsekin kertoa pojastaan minkälaisia hirveitä häiriöviestejä on aikuiselta pojaltaan saanut. Ihan hirveitä törkyviestejä ilman mitään järkeä! Lähestymiskielloista on myös kokemusta!!! Nämäkin ovat varmasti kaikki muitten syytä. Vittu mitä väkeä!


      • Anonyymi

        Tiktokissa on hyviä videoita äidin ja narsisti pojan väleistä. Jos ymmärtää englantia, niin on kyllä hyvin avaavaa. Kannattaa perehtyä epävakaaseen persoonallisuushäiriöön ja lukea mitä siitä sanotaan. Eikä todellakaan kannata vastuuta vierittää muiden sivullisten niskoille. Varsinkin, kun ongelmat ovat olleet olemassa jo nuoruusiässä!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11471
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      356
      7833
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      2654
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      95
      2185
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      140
      2056
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1054
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe