Voimalinjat ovat avojohtoja, alumiinia johtimet. Eristimet usein keraamisia. 110 ja 400 kilovoltin linjat roikkuvat teräsrakenteiden päällä, pienemmillä jännitteillä käytetään kyllästettyjä hiilinieluja, mutta ei niistäkään tartu sähköön hiiltä.
Sähkö kieltämättä on eräänlaista magiaa. Porvoossa verkkoon syötetty sähkö on käytössä heti Nuorgamissa. Tankkiautolla menee energian siirrossa Porvoosta Nuorgamiin hieman enemmän aikaa.
Voiman johtimet
10
413
Vastaukset 10
- Anonyymi
Sähköä on ihmisessäkin. Hermoradat ovat äärimmäisen nopeita linjoja.
- Anonyymi
Se on hyvä! Sähköautot ei saastuta. Tarvitaan vaan pitkät sähköjohtimet Hangosta Utsjoelle
https://hs.mediadelivery.fi/img/1920/d997959284949b05e9c29fd129b79911.jpg- Anonyymi
Erittäinkin. Nyt sit voit ajella lvaloon vaikka.
- Anonyymi
Tavallaan näitä infra tietoja ei saisi käsitellä julkisesti. Ne ovat myös heikkous.
- Anonyymi
Ai tarkoitat mitä?
- Anonyymi
Voimanjohtimet ovat tärkeitä! Etenkin Woimansiirrin on hyvinkin.
- Anonyymi
Nyt ollaa asiasa ite ytimesä. Voima se on ketä liikuttaa.
- Anonyymi
Taijat olla joku witun houdini
- Anonyymi
Täällä autottomat arvailee mitä tahansa!
- Anonyymi
Voima elehtii laitoksissa ja johtuu koteihin ynnä muihin käyttöpisteisiin johtimia myöten. Langatontakin on käytetty pienille teholuokille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1622701
- 561149
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160947Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....56863- 4799
- 83787
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173760Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e176707Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.191660- 53657
- 59656
- 6654
- 67646
- 55598
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21588Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?123555Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66539Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538- 34517
- 55508