Silver Fangin oikea ikäraja????

Sniper

järjestetään väittely!! haluan viisaat päät yhteen! hopeanuoli videoissa lukee, että se olisi kaiken ikäisille.. MUTTA!! vilkaisin videoita eräissä kirjastoissa ja niihin oli pistetty k-11.
jotenka... haluaisin selkoa LEIKKAAMATTOMAN version ikärajasta.. perustelkaa myös pointtinne, kiitos. =) toivottavasti saan useampia vastauksia. olisiko sopimatonta antaa 7-9 vuotiaan lapsen katsoa leikkaamaton versio????? KIITOS, JOS OTATTE KANTAA!! =) =)

12

5945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryo_Yung

      No mitä olen kattonut leikkaamattomasta versiota, niin laittaisin sen yli 11...

    • ChibiLuna

      on mielestäni kyllä yli 11-vuotiaille. Leikattua katsoin itse joskus 7-vuotiaana, mutta omalle 8-vuotiaalle sitä leikkattuakaan en varmasti antaisi katsoa, näkee painajaisia kuitenkin. Katsoin pikkuisena alle 10-vuotiaana vähän kaikenlaista tv- ja elokuvaviihdettä, koska en nähnyt niistä kuitenkaan mitään painajaisia, mutta veljeni on eri juttu =)
      Ehkei sen leikkaamattoman katseleminen ole sopimatonta 7-9 vuotiaille, mutta hyvä vaan, että ikäraja on yli 11-vuotiaille (meinasin kirjoittaa yli 22-vuotiaille XD)

      • ChibiLuna

        omalle 8-vuotiaalle veljeni sitä leikkattuakaan...


    • Dragon

      Ei missään tapauksessa niin nuorille leikkaamatonta versiota! Oon itse 20-vuotias nainen, ja katsoin juuri niitä leikattuja videoita pienenä, ja niistäkin näin painajaisia! Nyt kun nuo leikkaamattomat versiot tuli DVD:nä, niin nekin oon nähnyt, ja mielestäni ovat niin älyttömän raakoja ja verisiä, että joku 14-v olis ehkä ainakin ikärajana. Siis tosi hyvä sarjahan tuo Hopeanuoli on, mutta ei liian pienille!! :)
      Katsos kun Suomalaiset ovat vasta hiljattain käsittäneet, että Hopeanuolen kaltaiset animet ovatkin tarkoitettu lähinnä nuorille ja aikuisille, eivätkä lapsille, vaikka piirrettyjä ovatkin...

      • hfdytete

        hulluko sie oot!!! 11 ois miusta parempi...


      • Dragon

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)


      • Nimetön
        Dragon kirjoitti:

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)


      • Dragon
        Nimetön kirjoitti:

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)

        On ne ruottalaiset edes jossain viisaita! ;)
        Edelleen oon sitä mieltä, ettei Suomessa vieläkään kunnolla tajuta, ettei kaikki piirretty ole lapsille... Kas kun eivät hentaita tuo anttilan hyllyille ja laita siihenkin k-11 kun se on kerran "piirretty"... voi elämä...


    • ~DREV~

      Oon 12 v. ja nähnyt kaikki GNGt, leikattuna ja uncut versioina. Olen myös nähnyt kaikki GDWt ja lukenut kaikki GNGt, mutten ole nähnyt mistään painajaisia. Noh, Ehkä olenkin vähän kovakalloisempaa tyyppiä. ^^*

    • Anonyymi

      Isompi ikäraja vois olla ku aikuisen elokuvaks luokiteltu

    • Anonyymi

      siis itse olen katsonut ne, aika paljon verta kyllä on, ainakin 10 vuotta mielestäni pitäisi olla ikää, ja herkemmän lapsen pitäisi vanhemman kanssa katsoa

    • Anonyymi

      Silverfangin leikkaamaton osa taitaa olla k12 mutta oon kattonu sitä nuorempanakin aikuisen kaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3784
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3179
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2385
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      27
      1648
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe