Silver Fangin oikea ikäraja????

Sniper

järjestetään väittely!! haluan viisaat päät yhteen! hopeanuoli videoissa lukee, että se olisi kaiken ikäisille.. MUTTA!! vilkaisin videoita eräissä kirjastoissa ja niihin oli pistetty k-11.
jotenka... haluaisin selkoa LEIKKAAMATTOMAN version ikärajasta.. perustelkaa myös pointtinne, kiitos. =) toivottavasti saan useampia vastauksia. olisiko sopimatonta antaa 7-9 vuotiaan lapsen katsoa leikkaamaton versio????? KIITOS, JOS OTATTE KANTAA!! =) =)

12

6195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryo_Yung

      No mitä olen kattonut leikkaamattomasta versiota, niin laittaisin sen yli 11...

    • ChibiLuna

      on mielestäni kyllä yli 11-vuotiaille. Leikattua katsoin itse joskus 7-vuotiaana, mutta omalle 8-vuotiaalle sitä leikkattuakaan en varmasti antaisi katsoa, näkee painajaisia kuitenkin. Katsoin pikkuisena alle 10-vuotiaana vähän kaikenlaista tv- ja elokuvaviihdettä, koska en nähnyt niistä kuitenkaan mitään painajaisia, mutta veljeni on eri juttu =)
      Ehkei sen leikkaamattoman katseleminen ole sopimatonta 7-9 vuotiaille, mutta hyvä vaan, että ikäraja on yli 11-vuotiaille (meinasin kirjoittaa yli 22-vuotiaille XD)

      • ChibiLuna

        omalle 8-vuotiaalle veljeni sitä leikkattuakaan...


    • Dragon

      Ei missään tapauksessa niin nuorille leikkaamatonta versiota! Oon itse 20-vuotias nainen, ja katsoin juuri niitä leikattuja videoita pienenä, ja niistäkin näin painajaisia! Nyt kun nuo leikkaamattomat versiot tuli DVD:nä, niin nekin oon nähnyt, ja mielestäni ovat niin älyttömän raakoja ja verisiä, että joku 14-v olis ehkä ainakin ikärajana. Siis tosi hyvä sarjahan tuo Hopeanuoli on, mutta ei liian pienille!! :)
      Katsos kun Suomalaiset ovat vasta hiljattain käsittäneet, että Hopeanuolen kaltaiset animet ovatkin tarkoitettu lähinnä nuorille ja aikuisille, eivätkä lapsille, vaikka piirrettyjä ovatkin...

      • hfdytete

        hulluko sie oot!!! 11 ois miusta parempi...


      • Dragon

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)


      • Nimetön
        Dragon kirjoitti:

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)


      • Dragon
        Nimetön kirjoitti:

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)

        On ne ruottalaiset edes jossain viisaita! ;)
        Edelleen oon sitä mieltä, ettei Suomessa vieläkään kunnolla tajuta, ettei kaikki piirretty ole lapsille... Kas kun eivät hentaita tuo anttilan hyllyille ja laita siihenkin k-11 kun se on kerran "piirretty"... voi elämä...


    • ~DREV~

      Oon 12 v. ja nähnyt kaikki GNGt, leikattuna ja uncut versioina. Olen myös nähnyt kaikki GDWt ja lukenut kaikki GNGt, mutten ole nähnyt mistään painajaisia. Noh, Ehkä olenkin vähän kovakalloisempaa tyyppiä. ^^*

    • Anonyymi

      Isompi ikäraja vois olla ku aikuisen elokuvaks luokiteltu

    • Anonyymi

      siis itse olen katsonut ne, aika paljon verta kyllä on, ainakin 10 vuotta mielestäni pitäisi olla ikää, ja herkemmän lapsen pitäisi vanhemman kanssa katsoa

    • Anonyymi

      Silverfangin leikkaamaton osa taitaa olla k12 mutta oon kattonu sitä nuorempanakin aikuisen kaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      151
      4770
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      215
      4762
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4580
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2148
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1667
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1564
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      191
      1271
    Aihe