Silver Fangin oikea ikäraja????

Sniper

järjestetään väittely!! haluan viisaat päät yhteen! hopeanuoli videoissa lukee, että se olisi kaiken ikäisille.. MUTTA!! vilkaisin videoita eräissä kirjastoissa ja niihin oli pistetty k-11.
jotenka... haluaisin selkoa LEIKKAAMATTOMAN version ikärajasta.. perustelkaa myös pointtinne, kiitos. =) toivottavasti saan useampia vastauksia. olisiko sopimatonta antaa 7-9 vuotiaan lapsen katsoa leikkaamaton versio????? KIITOS, JOS OTATTE KANTAA!! =) =)

12

5797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryo_Yung

      No mitä olen kattonut leikkaamattomasta versiota, niin laittaisin sen yli 11...

    • ChibiLuna

      on mielestäni kyllä yli 11-vuotiaille. Leikattua katsoin itse joskus 7-vuotiaana, mutta omalle 8-vuotiaalle sitä leikkattuakaan en varmasti antaisi katsoa, näkee painajaisia kuitenkin. Katsoin pikkuisena alle 10-vuotiaana vähän kaikenlaista tv- ja elokuvaviihdettä, koska en nähnyt niistä kuitenkaan mitään painajaisia, mutta veljeni on eri juttu =)
      Ehkei sen leikkaamattoman katseleminen ole sopimatonta 7-9 vuotiaille, mutta hyvä vaan, että ikäraja on yli 11-vuotiaille (meinasin kirjoittaa yli 22-vuotiaille XD)

      • ChibiLuna

        omalle 8-vuotiaalle veljeni sitä leikkattuakaan...


    • Dragon

      Ei missään tapauksessa niin nuorille leikkaamatonta versiota! Oon itse 20-vuotias nainen, ja katsoin juuri niitä leikattuja videoita pienenä, ja niistäkin näin painajaisia! Nyt kun nuo leikkaamattomat versiot tuli DVD:nä, niin nekin oon nähnyt, ja mielestäni ovat niin älyttömän raakoja ja verisiä, että joku 14-v olis ehkä ainakin ikärajana. Siis tosi hyvä sarjahan tuo Hopeanuoli on, mutta ei liian pienille!! :)
      Katsos kun Suomalaiset ovat vasta hiljattain käsittäneet, että Hopeanuolen kaltaiset animet ovatkin tarkoitettu lähinnä nuorille ja aikuisille, eivätkä lapsille, vaikka piirrettyjä ovatkin...

      • hfdytete

        hulluko sie oot!!! 11 ois miusta parempi...


      • Dragon

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)


      • Nimetön
        Dragon kirjoitti:

        Soittelin juuri isoveljelleni joka omistaa kyseisen DVD-boksin, siis leikkaamattomat versiot, mutta ei hänkään muistanut ikärajaa mikä boksin takana lukee. Hän veikkasi 16-v ikärajaksi, koska ovat niin verisiä ja raakoja leffoja.
        Kävin kuitenkin netissä seikkailemassa ja löysin tiedon OIKEASTA ikärajasta. Se on 11-v, myös niissä leikkaamattomissa leffoissa. Itse en kyllä edelleenkään niitä ihan niin nuorille suosittelisi!!
        Mutta kaikille vähän varttuneemmille suosittelen lämpimästi!! :)

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)


      • Dragon
        Nimetön kirjoitti:

        JOU! tilasin DVD:T juuri itselleni ja takana lukee vain k 11! =( mutta mukana oli lappu jka oli ruotsiksi ja siinä kehotettiin k 15. ruotsalaiset taitavat ymmärtää ikärajojen päälle jotain.... ;)

        On ne ruottalaiset edes jossain viisaita! ;)
        Edelleen oon sitä mieltä, ettei Suomessa vieläkään kunnolla tajuta, ettei kaikki piirretty ole lapsille... Kas kun eivät hentaita tuo anttilan hyllyille ja laita siihenkin k-11 kun se on kerran "piirretty"... voi elämä...


    • ~DREV~

      Oon 12 v. ja nähnyt kaikki GNGt, leikattuna ja uncut versioina. Olen myös nähnyt kaikki GDWt ja lukenut kaikki GNGt, mutten ole nähnyt mistään painajaisia. Noh, Ehkä olenkin vähän kovakalloisempaa tyyppiä. ^^*

    • Anonyymi

      Isompi ikäraja vois olla ku aikuisen elokuvaks luokiteltu

    • Anonyymi

      siis itse olen katsonut ne, aika paljon verta kyllä on, ainakin 10 vuotta mielestäni pitäisi olla ikää, ja herkemmän lapsen pitäisi vanhemman kanssa katsoa

    • Anonyymi

      Silverfangin leikkaamaton osa taitaa olla k12 mutta oon kattonu sitä nuorempanakin aikuisen kaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2668
    2. 169
      2098
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      123
      1351
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1316
    5. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1311
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      30
      1197
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1161
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1129
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1078
    Aihe