Kaupungin vuokra-asunnot???

Anonyymi-ap

Hei,

joudun lähestyvän eläköitymisen (pieni eläke) ja suuren vastikkeen johdosta siirtymään asosta kaupungin vuokra-asuntoon. En ole sellaista koskaan ennen hakenut, joten tyhmä kysymys:

Voiko omasta halusta vaihtaa asumisoikeusasunnon kaupungin vuokra-asuntoon? Vai katsooko kaupunki, että tuosta Asosta saatu asumisoikeusmaksu jotenkin vaikuttaa asiaan ja se, että luovun asunnosta vapaaehtoisesti. Voidaanko minut irtisanomisajan jälkeen katsoa asunnottomaksi?

En kai oikein osaa selittää, mutta ehkä joku ymmärtää jutun juonen = pois ylihintaisesta asosta ja asumisoikeusmaksu vanhuuden turvaksi.

Kaupunki on jyväskylä.

Kiitos.

4

492

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      selitä meille mikä juoni estää sinua JVA:lta kysymään ihan itse ??

    • Anonyymi

      Oletko varma että haluat muuttaa kaupungin vuokraslummiin? Stereot pauhaa, mannet pysäköi autoja mihin sattuu, viikonloput remutaan, ruiskuneuloja nurkissa, huumekauppaa, porraskäytävissä möykkääviä idiootteja. Asuntoon kulkeutuvaa savua. Tyhjäkäynnillä platkuttavia autoja ikkunoiden alapuolella, olemattomia äänieristyksiä, putkiremontteja,julkisivurrmontteja jne.

    • Anonyymi

      Minulla on tässä ympärillä kaupungin vuokrataloja. Ei ole sen kummempia ihmisiä kuin muutkaan. Kertaakaan ei ole kenestäkään ollut mitään haittaa näiden 14 vuoden aikana, jotka olen täällä asunut. Mutta riippuu varmaan alueesta....

      • Anonyymi

        Olen kateellinen. Paitsi jos olet itse remupetteri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      52
      754
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      604
    5. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      49
      586
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      526
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      34
      487
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    Aihe