Kaupungin vuokra-asunnot???

Anonyymi-ap

Hei,

joudun lähestyvän eläköitymisen (pieni eläke) ja suuren vastikkeen johdosta siirtymään asosta kaupungin vuokra-asuntoon. En ole sellaista koskaan ennen hakenut, joten tyhmä kysymys:

Voiko omasta halusta vaihtaa asumisoikeusasunnon kaupungin vuokra-asuntoon? Vai katsooko kaupunki, että tuosta Asosta saatu asumisoikeusmaksu jotenkin vaikuttaa asiaan ja se, että luovun asunnosta vapaaehtoisesti. Voidaanko minut irtisanomisajan jälkeen katsoa asunnottomaksi?

En kai oikein osaa selittää, mutta ehkä joku ymmärtää jutun juonen = pois ylihintaisesta asosta ja asumisoikeusmaksu vanhuuden turvaksi.

Kaupunki on jyväskylä.

Kiitos.

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      selitä meille mikä juoni estää sinua JVA:lta kysymään ihan itse ??

    • Anonyymi

      Oletko varma että haluat muuttaa kaupungin vuokraslummiin? Stereot pauhaa, mannet pysäköi autoja mihin sattuu, viikonloput remutaan, ruiskuneuloja nurkissa, huumekauppaa, porraskäytävissä möykkääviä idiootteja. Asuntoon kulkeutuvaa savua. Tyhjäkäynnillä platkuttavia autoja ikkunoiden alapuolella, olemattomia äänieristyksiä, putkiremontteja,julkisivurrmontteja jne.

    • Anonyymi

      Minulla on tässä ympärillä kaupungin vuokrataloja. Ei ole sen kummempia ihmisiä kuin muutkaan. Kertaakaan ei ole kenestäkään ollut mitään haittaa näiden 14 vuoden aikana, jotka olen täällä asunut. Mutta riippuu varmaan alueesta....

      • Anonyymi

        Olen kateellinen. Paitsi jos olet itse remupetteri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe