Kuolinpesän kiinteistön myynti kuolinpesän osakkaalle

Anonyymi-ap

Miten tällaisen kauppakirja kuuluu laillisesti hyväksyttää muilla kuolinpesän osakkailla eli tässä tapauksessa muilla myyjän roolissa olevilla? Kauppakirjassa on allekirjoituskohdat vain kuolinpesän edustajalle ja ostajalle. (En siis ole itse tehnyt sitä, ja tekijä ei kerro/tiedä, haastaa riitaa joka asiasta, ja haluaisin saada nämä asiat hoidettua ja lakkautettua sen kuolinpesän).

Kiitos jos joku viitsii neuvoa.

7

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtuutukset voit pyytää muilta osakkailta. Tai kaikki myyjät allekirjoittavat kauppakirjan.

    • Anonyymi

      Ja niin, mitenkään ei voi yksi myydä kuolinpesästä mitään omaisuutta ilman toisten osakkaiden valtuutusta. Tai ovat paperissakin itse myyjinä.

    • Anonyymi

      Siis myyjän edustaja tarvitsee valtakirjan osakkailta ja sitten kaupantekoon.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta. Mitenköhän sellainen valtakirjs tehdään, kun hän on yrittänyt huijata tuota kauppaa ties millä valtakirjoilla ennen kuin vihdoin suostui tekemään sellaisen, jonka voi hyväksyä. Mitään yleistä valtakirjaa päättää noista asioista hänelle siis ei voi antaa, vaan se täytyy olla rajattu juuri siihen oikeaan versioon kauppakirjasta.


    • Anonyymi

      Jokainen laatii valtakirjan yhdelle, joka edustaa koko kuolinpesää kaupanteossa. Valtakirjasta pitää olla otsikko Valtakirja. Sitten teksti että valtuutan sen ja sen hoitamaan kaupan tällä valtakirjalla. Kaikki pitää olla eritelty. Kaupan kohde, kiinteistö nimi osoite ja kiinteistö tunnus.
      Kun kyseessä kiinteistö , kaupan tekee laillistettu kaupan vahvistaja. Kiinteistö välityksellä ym on semmonen töissä.
      Hän osaa neuvoa .
      Hoidettiin äskettäin tämmönen kuolinpesän myynti .
      Ilman kaupanvahvistajaa kauppaa ei voi tehdä.
      Netistä löytyy ohjeita ja malli valtakirjasta.
      Siis yksi edustaa muita kaupanteko tilanteessa.
      On vaikeaa järjestää kaikkia paikalle

      • Anonyymi

        Korjauksena kertomaasi ilman kaupanvahvistajaa kauppaa voi tehdä kiinteistöistä.
        Maanmittauslaitoksen Kiinteistövaihdannan palvelussa voit luonnostella ja allekirjoittaa kiinteistön tai vuokraoikeuden kauppakirjan, lahjakirjan, vaihtokirjan sekä kaupan esisopimuksen ilman kaupanvahvistajaa. Yhtäkään todistajaa ei tarvita.

        Selvennyslainhuuto selventää kiinteistön omistusta siten, että lainhuutoon kirjataan näkyviin jakamattoman kuolinpesän osakkaat. Hakemuksen saantokirjana toimitetaan vainajan perukirja liitteineen. Selvennyslainhuudon etuna on se, että se mahdollistaa sähköisesti Kiinteistövaihdannan palvelussa tehtävän kiinteistökaupan.


    • Anonyymi

      Valtakirja voi olla käsin tai tietokoneella tulostettu, sillä ei ole väliä.
      Tärkeintä on että on nimet, sotut, osoitteet ja tietysti päiväys ja allekirjoitus ja nimen selvennys jokaisen valtakirjasta. Todistajia ei tarvitse olla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5131
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2792
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2629
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2418
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1660
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1560
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1314
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1177
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      9
      1154
    Aihe