Nyt on penalla kovat paikat, jotkut ulkolaiset mitkä puhuvat hoono soomi etsivät penaa Imatran tärkeistä paikoista. Tämän uutisoi yle, joko alkaa penalla puntti tuista.
Ulkolaiset etsii penaa
11
377
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä näkee kuka on kansainvälisestikin tunnetuin imatralainen!
- Anonyymi
Bolshoi Pena njet rabota🤣
- Anonyymi
Penaalin terävimmät kynät vauhdissa..
- Anonyymi
Olisko jotain ex-koronakieltäjiä, niistähän kuoriutui myöhemmin putinisteja. Matala ÄO yhdistää sitä porukkaa
- Anonyymi
Antin Penaalia ne etsii se kuulemma käryää borshi keitolle !
- Anonyymi
Penakin taitaa puhua hoono soomi kun joutuu paljon äh korjailemaan
- Anonyymi
Toppahousut yrittää tehdä kiusaa, koska eivät uskolla muuten hyökät Suomeen.
- Anonyymi
Nämä Penan kyselijät kannattaa pidättää heti ja kyselemättä taustojen tarkastusta varten. Sieltä sitä saattaa paljastua mielenkiintoisia juttuja veli Venäläisen suunnitelmista.
- Anonyymi
Daa Pena
- Anonyymi
Joko pena on löydetty?
- Anonyymi
Yle: Tuntemattomat ihmiset pyrkivät Imatran tärkeisiin laitoksiin – sanovat etsivänsä ”Penaa”
Muun muassa Imatran tietojärjestelmiin ja lämmönjakeluun on yritetty päästä sisään.
IMATRAN tärkeiden laitosten ovilla on tapahtunut viime aikoina lisääntyvissä määrin epäiltyä ”koputtelua”, uutisoi Yle. Koputtelulla tarkoitetaan pyrkimystä päästä ulkopuolisena sisään järjestelmiin tai erilaisille alueille tai tiloihin seuraamalla esimerkiksi työntekijöiden vanavedessä ovesta sisään.
Muun muassa tietojärjestelmiin ja lämmönjakeluun on yritetty päästä sisään, Imatran kaupungin riskienhallinta- ja turvallisuuspäällikkö Samuel Venäläinen kertoo Ylelle.
Venäläisen mukaan suljetuista tiloista on esimerkiksi löytynyt sinne kuulumaton henkilö, joka ei puhu suomea kunnolla.
– Hän kertoo esimerkiksi etsivänsä ”Penaa”, mutta Penaa ei koko rakennuksesta löydy, Venäläinen sanoo Ylelle.
Tapausten seurauksena Imatralla on kohennettu turvallisuuteen liittyviä ohjeistuksia.
Lue lisää: Uusi Suomi: Murtoja vesihuoltolaitoksiin ja outoja tulipaloja – nyt puhuu poliisiylijohtaja
Useisiin suomalaisiin vesihuoltolaitoksiin on kohdistunut viime aikoina murtoyrityksiä.
Murtoyrityksiä on kohdistunut erilaisiin yhteiskunnan vesihuollon laitoksiin ainakin Sipoossa, Porvoossa, Kangasalla ja kahdesti Tampereella. Lisäksi Etelä-Suomen valmiuskeskuksen alueella on murtauduttu kahteen vedenpuhdistamoon, joiden tarkka sijainti ei tällä hetkellä ole tiedossa.
Pirkanmaan maakunnassa tapahtuneet Tampereen ja Kangasalan tapaukset on viime perjantaina siirretty keskusrikospoliisin (KRP) tutkittavaksi.
Turun Sanomien mukaan myös Turun seudun vesi oy:n toimintaan on vaikuttanut välillisesti energiapuolella tapahtunut murto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192462
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau321596Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.211522- 1291458
- 681263
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3451142- 891015
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?581005- 122841
- 79825