vastatkaa äkkiä!!

Pelkään olevani raskaana,joten voisiko joku ihminen ystävällisesti vastata, milloin menkkojen välillä on todennäkoisintä tulla raskaaksi?,ja voiko joku muutenkin hieman selventää mulle tätä asiaa?,elikkä milloin on se aika menkkojen välillä kun voi tulla raskaaksi??? eihän raskaaksi voi tulla menkkojen aikana? vai voiko?? Auttakaa,olen jo paniikissa!:(
3690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Raskaaksi voi tulla milloin vain, myös menkkojen aikana, vaikka se ei olekaan kovin tavallista. Parhaimmat mahdollisuudet tulla raskaaksi on ovulaation aikoihin. Ovulaatio tapahtuu 14 päivää ennen kuukautisten alkamista. Mutta raskaaksi tuleminen on siis mahdollista mihin aikaan kiertoa tahansa, siittiöthän eivät kuole heti, vaan elävät joitakin päiviä.

Jos olet ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä, on raskaus mahdollinen. Tee testi, niin tiedät, oletko raskaana vai et.

Äänestä

Päivät 1-4 ja päivät 18:sta eteenpäin on aika varmoja päiviä. Jos kierto on säännöllinen niin omat varmat päivänsä voi laskea tarkemminkin. Ohjeita löytyy vaikka sivulta:
http://metku.net/~pesu/ehkaisy/luonnolliset.html

Toisaalta netistä löytyi myös tämä uutisartikkeli:
Kun amerikkalaistutkijat tarkastelivat yli 200 naisen kuukautiskiertoa, he havaitsivat, että vain alle kolmanneksella naisista hedelmällinen jakso ajoittui kuukautiskierron 10. ja 17. päivän välille. Naiset olisivat voineet tulla vähintään kymmenen prosentin todennäköisyydellä raskaaksi koska tahansa 6. ja 21. päivien välillä. Vielä kuukautisten alkamispäivänä naisilla oli 1 - 6 prosentin mahdollisuus hedelmöittyä, vaikka heidän kiertonsa oli normaali.

Äänestä
  • on tutkimuksia siitä, että joillakin naisilla saattaa olla kaksikin ovulaatiota yhden kierron aikana. varmoja päiviä ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Pelkään olevani raskaana,joten voisiko joku ihminen ystävällisesti vastata, milloin menkkojen välillä on todennäkoisintä tulla raskaaksi?,ja voiko joku muutenkin hieman selventää mulle tätä asiaa?,elikkä milloin on se aika menkkojen välillä kun voi tulla raskaaksi??? eihän raskaaksi voi tulla menkkojen aikana? vai voiko?? Auttakaa,olen jo paniikissa!:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu