Yhtenäistä standardia millä mitatan teho ja vaimuennus kerroin.

Anonyymi-ap

Yhtenäistä standardia millä mitatan teho ja vaimuennus kerroin.

Onko mitän yhtenäistä standardia millä mitatan vaimmennus kerroin kun kaikki mitta sen eri tajuksilla niin se on vaikea sada jotain yhtenäistä standardia millä vahvistimista sada keskenän vertailu kelpoisia.

Kun minun vahvistin Stereophile mitta vaimennus kerroin 100 hz arvo on 380 mutta se on varman hyvä arvo kun se on yli 100 basso tajuksilla ja se esim 50 hz se on vielä isompi.

Mutta 10 khz se arvo on 60 mutta se on vissin ihan hyvä kun ei sillä tajudella ole kun diskanti tajus ja esim 1 khz se arvo on isompi eli tärkein on vissin että basso tajuksilla on hyvä arvo.

Ja sitten teho onko mitän yhtenäistä arvoa millä mitattan että vahvistimista saa vertailu kelpoisia keskenän varman toi 20 hz-20 khz mutta se särö arvo voi eri valmistajat mittatta eri arvolla eli jos joku ilmoitta hyvin pieni teho ja mitta sen erittäin pienellä särö arvolla niin voi olla että se teho todelisuudessa on iso kun joku voi sen tehon mitatta isomalla särö arvolla jolloin se teho ei todelisuudessa ole niin iso.

Minun vahvistin on Harman Kardon Signature 1.5 ja ne vaimunnus kerroin arvot en ikinä löytännyt google mutta sitten kun laittoin saksan kielellä hakutulos niin löysin ne vaimennus kerroin arvot että google löyty vahvistimen arvot.

Että Harman Kardon on vissin ihan käypä laatu merkki ja ne sanoi silloin Wasahifi että ne mitä Harman Kardon ilmoitta pitä paikkansa.

Jotkut valmistajat vissin ilmoitta teho alakanttin 8 ohm että kun teho pitäisi ihanne olosuhteissa tuplantua 4 ohm niin ne saa sen teho kuution näyttämän hienomaltta.

Esi vahvistin on Rotel RC-06 eli Rotel on vissin ihan hyvä merkki en tiedä mitä arvoa esi vahvistimissa on tärkeä varman se output gain että se sopi pääte vahvistimen kanssa mutta se on vissin standardi soitu kaikkissa esi vahvistimissa.

0

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        214
        1291
      2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        89
        826
      3. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

        Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
        Maailman menoa
        226
        800
      4. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        732
      5. Sysmän "ilon päivä"

        Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
        Sysmä
        54
        664
      6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        47
        661
      7. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        601
      8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        24
        585
      9. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        106
        570
      10. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        569
      11. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        560
      12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        58
        549
      13. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        294
        541
      14. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        27
        533
      15. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

        Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
        Ikävä
        75
        531
      16. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        45
        526
      17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        47
        514
      18. Riitastako pelastaja

        Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
        Kemijärvi
        33
        509
      19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        509
      20. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        91
        473
      Aihe