Paikallinen eläinsuojeluyhdistys kerää kuulemma varoja uuden tarhan rakentamiseen. Ihan hyvä idea.
Tietääkö joku, omistaako yhdistys kiinteistön jonka alueelle tarha on tarkoitus rakentaa tai onko yhdistys vuokrannut kiinteistön omistajalta maa-alueen tarhaa varten?
Tätä mietin sen vuoksi, että kysymyshän on rekisteröidyn yhdistyksen rahankeräyksestä ja tarhasta, vai lahjoittaako yhdistys tarhan jollekin toiselle? Jos kiinteä tarha rakennetaan jonkun toisen maalle, niin kenen se lopulta on? Tietääkö joku? Ennen lahjoitusta tämä olisi hyvä tietää.
Tietääkö joku, omistaako yhdistys kiinteistön jonka alueelle tarha on tarkoitus rakentaa tai onko yhdistys vuokrannut kiinteistön omistajalta maa-alueen tarhaa varten?
Tätä mietin sen vuoksi, että kysymyshän on rekisteröidyn yhdistyksen rahankeräyksestä ja tarhasta, vai lahjoittaako yhdistys tarhan jollekin toiselle? Jos kiinteä tarha rakennetaan jonkun toisen maalle, niin kenen se lopulta on? Tietääkö joku? Ennen lahjoitusta tämä olisi hyvä tietää.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Saako muuten taajama-alueella pitää eläinhoitolaa? Mietin vaan noita lintuinfluenssajuttuja ym
Mites lintutarha?
Onko yhdistys ilmoittanut mihin se aikoo tarhan rakentaa?
Miksi näyttää siltä että lintutarha lopettaisi?
Näyttää sellaista syöksylaskua tekevän paikka tällä hetkellä, että tuskin tätä menoa kauaa enää pystyssä pysyy.
Höpö höpö.
Hoitolan ensisijainen tarkoitus on hoitaa lintuja ja sitähän se tekee koko ajan. Sen toiminta jatkuu niin kauan kuin kaupunki, ja osin myös valtio, rahoittavat sitä.
Mutta mitä tekemistä kaupungin lintuhoitolalla on alkuperäisen viestin kanssa?
Kenen maille eläinsuojeluyhdistys on lintutarhaa suunnittelemassa ja rakentamassa?
Ei kai? Heinolan vetonaula, eikö kaupunkia enää/taaskaan kiinnosta paikka? Mikä tuo ohikulkevat turistit tänne jatkossa? Ohi menee.......
Tekeekö lintutarha ja paikallinen eläinsuojeluyhdistys yhteistyötä? Uusi tarhako?
Ei tässä ole kai kyse kaupungin lintuhoitolasta. Sillähän on tilat kaupungin maalla.
Joku eläinsuojeluyhdistyksestä voisi varmaan valaista meitä potentiaalisia lahjoittajia siitä, minne yhdistys on uutta tarhaa rakentamassa. Onko yhdistys vuokrannut sille jonkin tontin?
Mitäpä jos jokainen soittaa yhdistyksen pjlle ja kysyy asiasta ihan ite?
Eikö olisi helpompaa lisätä tieto rahankeräysilmoitukseen?
Missä on yhdistyksen omistama tarha?
Hoitola on vetonaula kaupungille.
Kannattaisi hyödyntää.
Onko kaupunki vielä/enää kiinnostunut lintutarhasta?
Ei vissiin kukaan tiedä minne yhdistys on tarhaa rakentamassa?
Ei tiedä!Mitään hoitolaa tänne rakentele,valitus on varma.
Yhdistys on varmasti saanut keräysluvan ja oletettavasti sen tarkoituksena on tarhan rakentaminen yhdistykselle. Tarhasta tulee siis yhdistyksen omaisuutta ja yhdistyksen täytyy esimerkiksi vuokrata sille tontti.
Tontti mistä?
No kai yhdistyksellä on paikka tarhalleen? Tarhan tietysti pitää olla yhdistyksen hallinnassa ja sen vuoksi yhdistyksen pitäisi varmasti omistaa tai vuokrata sille maa-alue. Eihän yhdistys kai voi kerätä rahaa itselleen ja rakentaa jollekin toiselle. Siksi paikka tarvitaan, ymmärräthän.
Onkohan yhdistys julkaissut lisätietoja tarhan paikasta?
Ehkäpä yhdistys omistaa tontin Jyrängössä?