Silmänpohjankuvaus

Helsinki on lopettanut rutiiniluonteiset silmänpohjankuvaukset niiltä diabeetikoilta, joiden hoitotasapaino on ollut hyvä, ts. pitkäsokeri alle 48:n.
2304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eikö kuvauksiin vaikuta edes diabetestyyppi, diabeteksen kesto, mahdolliset muut lisasairaudet, hobishistoria tmv? Jos on esim. sairastanut kauan ja hobis on aikanaan ollut mitä lie, ei voi jättää kuvia ottamatta vaikka hobis tällä hetkellä olisikin todella hyvä.

Äänestä

Kuinkahan suurella osalla insuliinidiabeetikoista on noin hyvä hoitotasapaino?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helsinki on lopettanut rutiiniluonteiset silmänpohjankuvaukset niiltä diabeetikoilta, joiden hoitotasapaino on ollut hyvä, ts. pitkäsokeri alle 48:n.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu