Hiukan topsaisee välillä B&S

Ja perinteinen ruohonleikkuri kyseessä. Leikkaa pois tiehensä heinää mutta muutaman sekunnin välein tsp eli polttaa jotenkin yhden lyönnin epäpuhtaasti. Sitä on tehnyt jo monta kesää ja tuntia mutta saisihan se käydä tasaisestikkin kuten muutkin polttotapahtumansa 99,99%.
8317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voi olla tulppa, oletko vaihtanut tai puhdistanut?

Äänestä
  • Tulppa kestää yleensä esim 10v tai enemmän mutta huvikseen vaihdoin täysin identtiseen ja kumpikin kone käy aivan samoin. Alampa huvikseen purkamaan ensimmäisen kerran konetta vuodelta 2008 ja taitaa se tulppa olla alkuperäinen eli kyllä ne kestää. Liekkö kondensaattori ikääntynyt tai kaasuttimen kalvo kun minusta käy ehkä hivenen rikkaalla. Joo olen jo aiemmin pessyt suodattimen eikä niissäkään yleensä ole mitään vikaa kuten ei tässäkään yksilössä mitään vaikutusta kun viimekesänä huvikseen sen pesin topsahtelun tähden. Pitääpä huvikseen vaihtaa kaasuttimen kalvo vaikka ei se vaikuta tämmöiseen vikaan on kokemuksesta huomattu mutta onhan sekin jo 16v vanha. Kun kone pyörii mitä lie 30sek normaalisti ja sitten tops siltä se ääni kuulostaa ivailijoille tiedoksi vaan. Ja se tulee epämääräisesti ajallisesti kuitenkin tai riippumatta koneen heilumisestsa kävellessä koneen perässä tai vetäessä ihan miten vaan. Kunhan viitsin niin otan magneeton irti ja vaihdan kärjet ja kondensaattorin niin kirjoittelen miten käy. Venttiili vikaa ei ole tuon käytöksen perusteella. On muuten iso ero käryissä käyttääkö E98 vai pienkone bensaa jolla pääasiassa ajelen mutt anyt taas lopussa ja piti laitta anormi e98 ja kyllä on pakokaasut paksumpia ja aivan kuin huon olo itellekiin tulee niitä hengitellessä. Nyt fiksaa .fi tilausta vetämään osista. Se on hyvä paikka ostella ei halvin mutta oikeaty osat löytyy ja se on tärkeintä. Olen alaknut katselemaan akku konetta pikkuhiljaa https://www.hautalaservice.com/akkutyokalut/pellenc-rasion-2-easy-itsevetava-ja-keraava-akkuruohonleikkuri/394/
    Voi olla ettei kynnet kykene. https://www.youtube.com/watch?v=ufuP9o0InKo

    Äänestä

Venttiili topsaisee vähän. Voi olla että kaasutinkin topsaisee. Imuputki ja kalvokin topsaisee melko usein.

Äänestä

tsp ?

Äänestä
  • Lyhenne Tjsp:stä.

    Äänestä

  • Vaikea arvata mikä sanoo tops

    Äänestä

  • Jaa, onomatopoeettinen ilmaisu ei kelvannut selitykseksi vaan sensuroitiin. Pahoittiko aloittaja mielensä vai eikö mitään saa enää sanoa?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jaa, onomatopoeettinen ilmaisu ei kelvannut selitykseksi vaan sensuroitiin. Pahoittiko aloittaja mielensä vai eikö mitään saa enää sanoa?

    Mitään ei saa sanoa ettei kukaan pahoita mieltä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja perinteinen ruohonleikkuri kyseessä. Leikkaa pois tiehensä heinää mutta muutaman sekunnin välein tsp eli polttaa jotenkin yhden lyönnin epäpuhtaasti. Sitä on tehnyt jo monta kesää ja tuntia mutta saisihan se käydä tasaisestikkin kuten muutkin polttotapahtumansa 99,99%.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu