Onko kokemusta kenelläkään kelopoikien tekemistä kehikoista? Millainen on ollut työn jälki ja toimitusaika siitä mitä on sovittu? Nettisivuilla oli niitä rakennuksia ja hyvännäköisiä olivat kuvissa. Suunnitteilla on rakennuttaa Pohjoispohjanmaalle kelorakennus ja pitäisi etsiä siihen ammattitaitoinen veistäjä.
Onko muita vaihtoehtoja ketä kannattaisi harkita?
Onko muita vaihtoehtoja ketä kannattaisi harkita?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saattaa olla vaikea löytää ammattitaitoisia hirsimiehiä ylipäätään ja jos sellaiseen törmäät kun tarvitset nii roiku hihassa kiinni kunnes lupautuu.
Näitä valmiiden osien pinoajia kyllä löytyy mutta jos heidät taluttaa petäjän juurelle tai pöllipinolle, jotta teeppä näistä hirsipytinki niin sormet nousevat korvalliselle ja haalea katse harhailee kaukaisuudessa ajatuksen etsiessä pakotietä tilanteesta.
Kannattaa varmaan harkita myös ihan hirsiveistäjiä jotka veistävät käsityönä eli kaadetaan puu ja veistetään ja pystytetään ite...Näitä löytyy etelä-pohjanmaalta...muutama ammattitaitonen=)
olis kelonveistäjä kohtapuolin mahollisesti vapaana.lisätietoa löydät osoitteesta www.kelorakentaja.com tai suoraan puhelimella numerosta 040-7034924
Kohdallaan,vai aivan pilvissä? Jos oot oppinut veistämään pankkien edustuskämppiä,todennäköisesti olet oppinut myös mahtavan laskutustaidon???
ei pitäis olla pilvissä. Puun koosta riippuen alkaen 9 euroa/veistometri,eikä tarvi erikseen ruveta nosturia vuokraamaan
mukana? Vai onko se lähtöhinta,johon aletaan lisäämään eläkemaksut,yms. lakisääteiset jutut ja lisäksi kaiken päälle ALVI ? Vai onko se "pimee" hinra?
päälle,elikä melko tarkkaan 28 prossaa päälle.Alvii ei tuu.
En koskis tikullakaan tohon firmaan.
Olen rakennuttanut kelomökin kehikon Kelo-Tamppi ky nimisellä yrityksellä.Työn jälki on erittäin hyvää ja toimitus pelaa.Veistäjä pystyttää kehikon valmiiksi.Suosittelen.Sähköposti os. Kelo-Tamppi.com.