Sain mansikanalkuja. Istutin ne vaikka lehdissä oli siellä täällä pieniä reikiä ja yhden taimen juurikosta löytyi valkoisia pieniä pallukoita(tämän taimen heitin pois).
Nyt olen miettinyt jos niissä on jokin tauti. Pitäisiköhän ne repiä irti maasta tai myrkyttää ja millä? Sillä aikaisemmin istuttamani taimet ovat virheettömiä(eri laji).
mansikantaimet
aloittelija...
2
637
Vastaukset
- mansikanviljelijä
Anna taimien olla... mutta jos seuraavanakin kesänä on reikiä ym., niin sitten revi pois. Itselläni oli sama juttu, istutuskesänä reikiä lehdissä, mutta seuraavana kesänä terveen näköiset taimet ja runsas marjasato ;)
- Kaisa
Puutarhuri neuvoi hävittämään vialliset tai epäilyttävät mansikan taimet kysellessäni tästä itsekin samanlaisin oirein.
Syynä mm se että maahan ei pääse taudinaiheuttajia muhimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203774
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243169En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322375- 922149
- 221990
- 261642
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411621- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424