nyt tarviin apua joltain joka tietää enemmän..eli jos asuu yksin vuokralla, opiskelee eikä ole töissä, niin mitä tukia saa ja kuinka paljon? millä te maksatte vuokranne ja elämisenne?omien laskujeni mukaan rahat ei riittäisi edes vuokraan...ja halvempia vuokra asuntoja ei ole.kiitos jo kaikille. :)
Vastatkaa yksinelävät,opiskelijat!
Wendy
151784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saan opintotukea täyden summan. Vuokran ja muiden laskujen jälkeen elämiseen jää vähän vajaa 100e. Ei riitä (tai voisi riittää jos kituuttaisi oikein antaumuksella). Opiskelun ohella teen töitä vaihtelevasti ja saan vähän rahaa. Välillä kerjään kotiväeltä avustusta.
missäpäin asut? olisin todella kiitollinen jos pystysit kertomaan paljonko on opintotukesi? kiitos.
Opintotuki on vähän reilu 400e. Asun ja opiskelen Savonlinnassa.
Kukaan ei voi vastata siihen mitä mahdollisesti saisit ja mistä jos et mitään itsestäsi kerro. Missä koulussa opiskelet? Kuinka vanha olet?
Itse saan täyden opintorahan (vanhemmilla pienet tulot) ja asumislisän. Ja harvoilla rahat riittää edes vuokraan. Itselläni se onni, että vuokra on vain parisataa.
20 vuotias olen ja opiskelen aikuiskoulutus keskuksessa tällä hetkellä.tiedän että saisin opintotuen ja asumistuen, mutta kun ne yhteensä ei edes kata vuokraa niin pistää ajattelemaan millä ihmeellä sen maksaisin?
paljonko on täysi opinto tukesi kuukaudessa ja asumislisä?missä kaupungissa asut?
Opintorahaa saan reilu 200e ja asumislisää n.171e.
Ja en asu edes kaupungissa vaan kunnassa, joten siitä johtuu tuo pieni vuokrani. Ja lukiossa opiskelen, joten sen vuoksi opintoraha on noin pieni.
Pikkusen on pakko nipottaa noista käsitteistä. Nimittäin opintotuki=opintoraha, asumislisä ja opintolaina. Eli todennäköisesti saisit siis opintorahan ja asumislisän. Asumistukea ei yleensä opiskelijoille anneta, ellei ole siihen erityisiä syitä.
Syksyllä alkaa yliopistolla kolmivuotiset opinnot ja jouduin ottamaan halvimman asunnon mikä löytyi, se oli kaksio ja vuokra on 400 euroa kuussa. Kela maksaa siitä sen 170 euroa mikä on korkein mahdollinen asumislisä täysi-ikäiselle. Lisäksi saan sen 259 euroa kuussa opintorahaa (siihen ei muuten täysi-ikäisellä vaikuta vanhempien tulot, vaan omat verotettavat ansiotulot, joita minulla ei ole). Tuolloin asumiskulujen jälkeen saldoksi jäisi noin 30 euroa kuussa käteen, mutta onneksi vanhemmat maksaa sen kämpän eli yritän itse elää sillä Kelan avustuksella. En tiedä mitä tekisin jos vanhempani eivät olisi niin ymmärtäväisiä... tietysti opintolaina olisi mahdollinen (220 e/kk), mutta hirvittää sitten tulevaisuudessa se takaisinmaksu. Mieluummin maksan omille vanhemmilleni sitten joskus takaisin kunhan työpaikan saan...
Nyt siis yhteenvetona voisi todeta, että maksimissaan erilaisia avustuksia saa asumislisän, opintorahan ja opintolainan verran, eli 170 259 220=649 euroa kuussa. Siitä kun vähennät asuntosi vuokran niin näet paljonko varaa jää elämiseen.
Koulumatkat, ruoka ja kirjat vie kyllä aika ison osan rahoista. Ja ainakin mulla vuokran lisäksi tulee vesimaksu 14,50 ja sähkölasku kulutuksen mukaan. Sitten vielä nettiliittymä ja pitääköhän tv:stäkin jotain maksaa. En kyllä ala tv-lupamaksuja enää maksamaan. Valehtelen ettei ole telkkua... sittenhän kouluun pitää ehkä jotain opintoihin liittyviä lukukausimaksuja maksella... onhan niitä rahareikiä. Kannattaa kuitenkin muistaa ettei nekään rahat mene hukkaan, kyse on kuitenkin tulevaisuudesta. Tässä vaiheessa kannattaa asettaa opinnot kaiken edelle, töissä sitten ehtii vuosikymmeniä ansaita niitä rahojaan takaisin. Toivottavasti pärjäät taloutesi kanssa opintojen ajan! Sittenpähän osaa arvostaa kaikkea ylellisyyttä kun töihin pääsee ja rahatilanne vähän helpottaa ;)
Minusta on yllättävää, että _halvin_ löytämäsi asunto yhdelle hengelle (oletan siis sinun muuttavan yksinäsi, kun et muuta viestissäsi mainitse - tilanne tietty eri, jos muuttajia on kaksi!) on todellakin kaksio. Oletko edes etsinyt yksiötä? Jos olet yliopisto-opiskelija, olet myös oikeutettu opiskelukaupungissasi tarjottaviin opiskelija-asuntopalveluihin. Ne ovat yleensä huomattavasti halvempia kuin yksityiseltä sektorilta vuokratut asunnot. Tosin joskus opiskelija-asuntojen kanssa joutuu olemaan hieman nöyränä ja esim. aloittamaan asumisen soluasunnossa. Henkilökohtaisesti en pidä tuota lainkaan huonona vaihtoehtona kenellekään.
Faktahan nimittäin on, että vamhempamme eivät ole täällä ikuisesti maksamassa vuokriamme... Onneksi kohdallasi tilanne on kuitenkin selvinnyt noin hyvin!
259e???kuinka se voi olla niinkin suuri.itselleni on sanottu että saisin korkeinataan 214e.....
"Lisäksi saan sen 259 euroa kuussa opintorahaa (siihen ei muuten täysi-ikäisellä vaikuta vanhempien tulot, vaan omat verotettavat ansiotulot, joita minulla ei ole)."
Vanhemmat ovat elatusvelvollisia 20vuotiaaksi asti, mikäli nuori opiskelee 2.asteen oppilaitoksessa, eli vanhempien tulot otetaan huomioon, mikäli opiskelee 2.asteen oppilaitoksessa.
Se riippuu siitä mitä koulua käy. Eli 2.asteen opiskelijoilla tuo noin 214e on maksimi, mutta jos opiskelee korkeakoulussa niin maksimi on n.259e.
Ja toisen asteen oppilaitoksessa opiskeleville otetaan myös huomioon vanhempien tulot alle 20-vuotiailla.
Tilanne nyt vaan sattuu olemaan sellainen, ettei halvemmalla löydy asuntoa jos ei aio vuotta kärvistellä soluasunnossa. Tiedän noista opiskelijoiden asuntopalveluista ja olen ilmoittautunut jo sinne yksiön hakijaksi, mutta jo nettisivuillakin sanottiin että jonotusaika on noin yksi vuosi. Olen laskelmoinut tämän asumishomman niin, että etsiskelen jatkuvasti edullisempaa "omaa" kämppää ja tämä kaksio nyt on siihen asti asuntonani kunnes se oikea löytyy. Tällä hetkellä vuokralla olevien "opiskelija"-yksiöidenkin hinnat ovat kovemmat kuin mitä joudun siitä kaksiosta maksamaan. Olisi pitänyt puoli vuotta sitten olla asuntoa jo etsimässä... ja tiedän että vanhemmiltani on iso uhraus tuo että suostuvat panostamaan opintoihini näinkin paljon ja arvostan sitä todella. Tässä tilanteessa täytyy vaan ottaa se kämppä joka ekana tulee eteen, parin viikon päästä ei löydy enää ensimmäistäkään. Soluasunto olisi ilman muuta halvin vaihtoehto, mutta tiedän jo varmaksi ettei minusta ole solueläjäksi. Ensinnäkin olen liian kiltti ja annan ihmisille helposti periksi, toisekseen tarvitsen rauhallisen ympäristön jotta voin keskittyä lukemiseen ja iltaisin minulla on nukahtamisvaikeuksia jo omassa hiljaisessa huoneessanikin. Mitenkähän olisi asian laita solukämpässä jossa joku tulee keskellä yötä baarikierrokseltaan tai huudattaa TV:tä yhdentoista aikaan illalla kun menen jo kymmeneltä yleensä nukkumaan... kaikille soluasuminen ei vaan sovi.
Opiskelen Virossa ja asun yliopiston asuntolassa. Pelkällä opintorahalla elää jopa Tallinnassa ihan hyvin, kun ei asuntolasta tule paljon vuokramenoja, vaikka kaipa pystyisi elämään vaikka olisi vuokrakämppäkin. Kelan asumislisä Viroon on vaan jäänyt ajastaan jälkeen kun vuokrat on Virossa nousseet sikavauhtia viimeset 5-10 vuotta. Asuntola voisi olla jo liikaa joillekin, en ihmettele sitä yhtään, mutta en halua enää lisää opintolainaa.
Lisäksi ulkomaille saa korotettua opintorahaa, mutta en kyllä muista pätkääkään mitä mahtoi olla euroissa. Opintolainaakin saisi yli kolme tonnia ulkomaille. Niin että jos on varaa ottaa laina, kyllä Virossa opiskelija elelisi ihan herroiksi..
Kielen oppimiseen ihan kunnolla vaatii noin 0,5-1 lukuvuoden oleskelun ja kielenopiskelun, jos nyt jollakin alkoi kiinnostaa.