Asunnon myynti lapselle

Anonyymi-ap

Hei, olen miettinyt myydä lapselleni asunnon 40 000€. Asunnon arvo on n. 80-100 000€. Hän voisi maksaa sen minulle korottomana takaisin. 





Onko kukaan muu tehnyt vastaavaa? Kokemuksia lähinnä, onko edes mahdollista?





Lisäksi haasteena on kun on muitakin lapsia että voiko tästä seurata kateutta sisarusten kesken?

6

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun täytyy saada realistinen markkina arvo tai muuten menee lahjaverotukseen.
      Eli voit esim. laittaa sen myyntiin ja ottaa tarjoukset kirjallisena, jolloin jää todisteet 2-3 tarjouksesta ja niiden keskiarvolla voi kai myydä ilman seuraamuksia.
      Ehkä verottajalle voi soittaa myös ja kysyä. He ovat nykyään asiakaspalvelussa eikä itseriittoisia mielivaltiaita. Ja kysyttyäsi neuvoa esim veroneuvonnasta, olet jo oikeilla jäljillä eikä pahasti mene vikaan.
      Ilman lahjaveroa sai lahjoittaa 3500? /3v. aikana.
      Nythän asuntojen hinnat laskee että on silläkin merkitystä. Samoin sillä, että kysy paljonko lahjavero voisi olla tuossa summassa.
      Ja sitten ne muut sisarukset. Voi tulla oikeudenkäyntejä koska heillä on ainakin perintönä lakisääteinen ositus.

      • Anonyymi

        Se voidaan kai tulkita ennakkoperinnöksi jolloin muilla voi olla kuolintapauksessa siihen sanottavaa.

        Mutta jos kirjaat ettei ole ja oliko se 3-vuotta kun on mennyt, niin ei sille kukaan voi mitään mitä omalla omaisuudellasi teet, ellei ne voi osoittaa sua vajaavaltaiseksi tms.


      • Anonyymi

        Okei, kiitos vastauksesta.! Täytyykin kysyä paljonko lahjavero olisi tuossa summassa.


        Olen kyllä valmis maksamaan sen hänen puolestaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se voidaan kai tulkita ennakkoperinnöksi jolloin muilla voi olla kuolintapauksessa siihen sanottavaa.

        Mutta jos kirjaat ettei ole ja oliko se 3-vuotta kun on mennyt, niin ei sille kukaan voi mitään mitä omalla omaisuudellasi teet, ellei ne voi osoittaa sua vajaavaltaiseksi tms.

        Täytyykin ottaa selvää. Ilman muuta sitten kirjata ettei se ollut ennakkoperintöä.


    • Anonyymi

      Tottakai siitä syntyy kateutta, mutta voit myydä.

      Ja kyllä laina koroton voi olla, kunhan on laina, eli laina-aika ja siihen liittyvä takaisinmaksusopimus.

      Lisäksi,
      verottaja voi olla arvosta eri mieltä ja lyödä siitä lahjaverot - korotettuna jos ette ole itse hoitaneet niitä. Joku 75-100% käyvästä arvosta lähisukulaiselle on muistaakseni vielä Ok, mutta muuten toi on lahja ja/tai veronkiertoa.

      • Anonyymi

        Noniin, tarkkana täytyy siis olla, niin oletinkin. Kyselen tästä huomenna lisää verottajalta.


        Kiitos vielä vastauksista kaikille. Tämä tieto riittää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe