Windows Outlook (new) rupesi käynnistymään aina automaattisesti ja 1h väilein aina uudelleen.

Outlook (new) todellakin rupesi käynnistymään aina automaattisesti heti, kun windows 10 on käynnistynyt ja se tekee samaa, myös 1h tunnin välein. Ongelmasta pääsi eroon, vain klikkaamalla liukukytkintä Outlook (new) ikkunan oikeassa yläreunassa ja vastaamalla kysymyksiin, että asetuksen saa suoritettua loppuun. Tämä tarkoittaa vanhaan Windows Outlook sähköpostiin siirtymistä, mutta se ei enää toimi, koska Microsoftin asettama aikatakaraja on jo umpeutunut. Ongelmat hävisivät ja mikään ei muutu. Paitsi yhden kerran käynnistyy vanha Windows Outlook sähköposti, jonka voi sulkea. Irrotin jo tetäväpalkista vanhan Outlook kuvakkeen ja lisäsin sen tilalle Outlook (new) kuvakkeen. Lisäksi säädin oletus sähköpostiksi Outlook (new) sähköpostin, että windows ei automaattisesti tarjota vanhaa Outlook sähköpostia joka sammuu ja sitten vasta käynnistyy uusi Outlook (new) sähköposti. Oletus asetus löytyy valitsemalla Aloitus / Sovellukset / Oletussovellukset / Sähköposti, eli tuonne se Outlook (new). Tämä ongelma alkoi Heinäkuussa 2024 ja ainoat windows päivitykset mitä on asentunut Heinäkuussa on:
- 9. heinäkuuta 2024 – KB5040427 (käyttöjärjestelmän koontiversiot 19044.4651 ja 19045.4651)
- 9. heinäkuuta 2024 KB5041019 kumulatiivinen päivitys .NET Frameworkin 3.5-, 4.8- ja 4.8.1-versioille Windows 10-versiolle 22H2
Ehkä windows kylvi jonkun bugin tai miinan Windows käyttäjärjestelmään noiden mukana, koska ennen noita ei ollut mitään ongelmia tai jokin Microsoftin asettama ajastin on tikittänyt jo pidemmän aikaa käyttöjärjestelmän ohjelmakoodissa. Minulla sama tapahtui kahdessa Windows 10 Pro PC:ssä ja kummassakin heti kyseisten päivitysten jälkeen.

Useilla foorumeilla etsitään ratkaisua tähän samaan ongelmaan, jonka olen löytänyt ja niissä usein ehdotetaan katsomaan windowsin käynnistys asetuksia eripuolelta windowssia mikään niistä ei auta, eikä niistä löydy mitään windows Outlook sähköpostiin liittyvää. Tämä on selvä Microsoftin rakentama viritys joka lauksesi tässä kuussa.

4

595

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos löytyy muita tähän samaan ongelmaan vaikuttavia asetuksia tai vaihtoehtoja, niin niistäkin olisi hyvä saada tietoa. Microsoft on ainakin aiheuttanut Outlook sähköpostin käyttäjille selvää ärsyyntymistä ja turhautumista. Osa käyttäjistä ei ole ehkä vielä tajunnut koko ongelmaa ja ihmettelee vasta miksi Outlook käyttäytyy kuvaamallani tavalla, myös sillä on vaikutusta onko tietokone liitetty osaksi domain serverin alaista lähiverkkoa ainakin sähköpostiasetuksien ja toimivuuden kannalta. Olen tapellut, myös tuonkin asian kanssa, mutta kirjautuminen on helpompaa omaan domain serveriin, kuin microsoftin tilipalvelimen kautta, joka vaatii ensin toimivan internetyhteyden. On, myös mahdollista luoda paikallinen käyttäjätili tietokoneeseen, jonka luomista microsoft on yrittänyt huomattavasti vaikeuttaa ja se toimii ihan itse valitulla tavallisella salasanalla.

      • Anonyymi

        Outoluukki ei toimi koskaan!


    • Anonyymi

      Taattua MS--sontaa.

    • Anonyymi

      Olisko aika poistaa se toimimaton Windoosi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      587
      1233
    2. 80
      907
    3. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      274
      694
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      56
      656
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      189
      653
    6. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      161
      632
    7. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      130
      612
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      590
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      203
      546
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      496
    Aihe