Hei, aloitan opinnot amkissa insinöörialalla, tarkemmin vielä tietotekniikan parissa. Tulevalta koululta tuli suositus panostaa kannettavan näytönohjaimeen ja prosessoriin. Onko täällä insinööriopintojen käyneitä ihmisiä ja kuinka tehokasta konetta siellä oikeasti tarvitsee?
Harrastan vapaa-ajalla pelaamista omalla pöytäkoneella, joka tosin on jo liian vanha. Mietin että tulisiko ostaa suoraan pelikannettava koulua ja pelaamista varten? Onko täällä pelikannettavien omistaneita henkilöitä ja suosittelisitko kokemuksien perusteella sellaisen ostamista?
(Suosin toki pöytäkonetta pelaamiseen, mutta rahan takia en mielelläni ostaisi uutta pelikonetta + läppäriä opiskeluun)
Kannettava tietokone insinööriopiskelijalle
9
1152
Vastaukset
Mitä perusteita koulusi esitti tai osaatko itse arvata, miksi vaatimuksena koneelle olisi erillinen näytönohjain?
Pelikoneet nimittäin ovat heikkoja esityksiä mukana raahattaviksi: heikko akkukesto, äänekkäitä, painavia ja kaiken lisäksi heikkolaatuisiakin. 3D-työasemat taas ovat todella kalliita.- Anonyymi
Ahaa, tiedostan että äänehtii ja akku kuluu nopeasti pelatessa mutta siis näin käy myös ihan arkikäytössä pelaamisen ulkopuolella?
Eipä tuo koulu kovin tarkkoja vaatimuksia esittänyt, kirjaimellisesti näin:
"Opiskelijalla tulee olla käytössä kannettava i5-tason prosessorilla, tekniikan alan opiskelijoilla suositellaan vahvasti panostamaan laadukkaaseen näytönohjaimeen"
En juurikaan tiedä mitä koneella olisi tarkotus tehdä, tietotekniikkaa kun alan lukemaan niin jonkin tason ohjelmointia ainakin. Anonyymi kirjoitti:
Ahaa, tiedostan että äänehtii ja akku kuluu nopeasti pelatessa mutta siis näin käy myös ihan arkikäytössä pelaamisen ulkopuolella?
Eipä tuo koulu kovin tarkkoja vaatimuksia esittänyt, kirjaimellisesti näin:
"Opiskelijalla tulee olla käytössä kannettava i5-tason prosessorilla, tekniikan alan opiskelijoilla suositellaan vahvasti panostamaan laadukkaaseen näytönohjaimeen"
En juurikaan tiedä mitä koneella olisi tarkotus tehdä, tietotekniikkaa kun alan lukemaan niin jonkin tason ohjelmointia ainakin.No: suoraan sanottuna kannettavat pelikoneet ovat aivan paskoja "normaalikäytössä", etenkin hinta/laatusuhteeltaan, koska paremman koneen ilman erillistä näytönohjainta saa puoleen hintaan.
Jos isillä ei ole rahaa kuin Kroisoksella, vaan pahimmassa tapauksessa opiskelija joutuu ihan itse kokonaan omilla pennosillaan hankkimaan tehokkaan kannettavan työaseman, niin suosittelisin käytettyä 3D -työasemaa, vain esimerkin vuoksi joku tämän tapainen:
https://urly.fi/3yM6
Varmasti jopa nyt ylisuorittava kone, mutta tehoja tullaan tarvitsemaan jatkossakin, jopa työelämässä freelancerina. Pelikoneissa on nopeammat näytönohjaimet, mutta siihen se jääkin.
- Anonyymi
NYT: Maailmanlaajuinen Windows-kaaos
- Anonyymi
Pidä pelaaminen eri koneella
- Anonyymi
Onko mitä perusteluja miksi pitäisi pitää pelaaminen eri koneella? Vanha koneeni tosiaan varustettu i5-3570 prossulla ja rtx 1050 ti näytönohjaimella, 8gb ramia.
Olen katsonut noita Lenovon LOQ läppäreitä 900€ budjetilla ja niissä ainakin aikamoinen harppaus eteenpäin osien tehossa. Uutta pelikonetta jokatapauksessa hankin jossain kohti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko mitä perusteluja miksi pitäisi pitää pelaaminen eri koneella? Vanha koneeni tosiaan varustettu i5-3570 prossulla ja rtx 1050 ti näytönohjaimella, 8gb ramia.
Olen katsonut noita Lenovon LOQ läppäreitä 900€ budjetilla ja niissä ainakin aikamoinen harppaus eteenpäin osien tehossa. Uutta pelikonetta jokatapauksessa hankin jossain kohti.Pelikoneet painaa paljon enemmän+hurisevat enemmän+akunkesto huono..
- Anonyymi
Ei ainakaan windowsia.
- Anonyymi
Karelia ammattikorkeakoulun suositukset,,,
https://www.karelia.fi/oma-tietokone-opinnoissa/
Myös muidenkin ammattikorkeakoulujen sivuilta löytyy suosituksia eri aloille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542228
- 622122
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131641- 621462
- 501419
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41875Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90767Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118747Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33718- 40683