Vakuutusalan palkat

Vanessa

Onko muita vakuutusalalla töissä olevia?

Itse olin reilu 10 vuotta kaupan alalla (tein siellä toimistotyötä), mutta sitten kyllästyin ilta ja v-lopputyöhön ja vaihdoin päivätyöhön; asiakasneuvojaksi vakuutusalalle. Silloin ajattelin että olen valmis tinkimään palkasta, kunhan saan mukavemmat työajat. Nyt 3 vuotta alalla olleena alan ymmärtämään miten surkeat palkat meillä on.. kk-palkka 1600€ bruttona.

Olen sellaisessa elämäntilanteessa, että en arvaa vaihtaa työantajaa, sillä yritämme raskautta, mutta heti jos/kun tulen raskaaksi ja äitiysloma alkaa olemaan loppusuoralla aion hakea muuta työtä, koska mielestäni tämä palkka on jo aliarvoista!!

Työmme on pääsääntöisesti asiakaspalvelua; teemme oikeastaan kaikkea vakuutuksiin liittyvää, paitsi emme tee vahinkokorvauspäätöksiä.

Työmme on todella monipuolista ja jos ajattelen edellistä työnantajaani,niin vastuu on suurinpiirtein samanlainen; palkka on vaan huonompi n. 500€/kk.


Kun tulin nykyiseen työpaikkaan, sain henkilökohtaisen lisän x summaa taulukkopalkkani päälle, mutta 09/03 kun tapahtui tupon palkankorotus, niin jotta meille työntekijöille ei nousisi palkka, otettiin henk.kohtainen lisä pois!


Olisi mielenkiintoista tietää mikä on esim.pankkialalla keskiarvopalkka tai esim.yksityispuolen toimistosihteerin!

5

16611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-vakuutusalalainen

      Olin toistakymmentä vuotta vakuutusalalla erilaisissa toimistotöissä ja ehdin saada kaikki sen aikaisen palkkausjärjestelmän mukaiset ikälisät. Palkka ei totisesti niidenkään jälkeen kummoinen ollut kun kuuli ja vertaili mitä muut saivat kutakuinkin samantasoisista toimistohommista muilla yksityisillä. Ja kun viimeinenkin ikälisä tuli täyteen ei sen jälkeen ihmeempiä korotuksia ollut enää odotettavissa... Vaihdoin sittemmin johdon assistentiksi yksityiseen yritykseen ja sen myötä palkka nousi samantien yli 400 €/kk ja ajan myötä vielä enemmän.

      Se on totta, että monet vakuutusalan hommat ovat monipuolisia ja vaativat paljon tietotaitoa. Varmaan ovat tänä päivänä vieläkin monipuolisempia kuin muutamia vuosia sitten kun on ollut fuusioita ja sen myötä tuotevalikoima on kasvanut. Vakuutusalan palkat ovat perinteisesti olleet matalia. Eikä kehitystä näytä tapahtuvan. Lisäksi saa olla tarkkana ettei nipistetä pienestäkin vielä enempää - kannattaa tiukasti pitää puolensa ja unohtaa vääränlainen kiltteys. Pluspuolena se, että isosta talosta on tosiaan hyvä jäädä vaikka äitiyslomalle ja työt ovat yleensä päivätöitä. Työpaikkana toki ihan hyvä muutamia vuosia mutta ei silti kannata vakuutusyhtiöön eliniäksi jämähtää koska jos/kun tulee yt:itä tai muita vähennyksiä on osaamisalue kuitenkin suppeahko.

    • vak.mies

      tuo on aivan normaalia tasoa. Vak.alan tes perustuu pisteytykseen, ja asiakaspalvelu ilman korvauspäätösten tuomaa lisävastuuta kuuluu tuohon palkkatasoon. Kaupan alalla ei palkat ole myöskään yleisesti sen paremmat, toimistotöistä tuota luokkaa, pitää olla erikoistuotteiden myyjä että yltää 2 tonniin. Vakuutusalalla parhaat palkat ovat matemaatikoilla (yli 3 tonnia), lakimiehillä (2,5-3,5 te) sekä myyntimiehillä ja yhteyspäälliköillä (vaativa myyntityö). Muilla ratkaisuvastuuta olevilla asiantuntijoillakin yleisesti vain 1,8-2,5 te.

    • olen

      Itse olen ollut vajaan vuoden vakuutusyhtiössä asiakaspalvelussa, ja peruspalkka (ilman ikälisiä) lounasedun kanssa on n. 1700 e, plus tämän lisäksi myyntipalkkio riippuen myynnistä, n. 200 e/kk, mikäli myyntiraja ylittyy. Minusta se on ihan kohtuullinen, mikäli tosiaan palkkioille yltää. Ensimmäisen kerran palkka nousee 2 vuoden kuluttua työsuhteen alkamisesta.
      Olen kyllä kuullut, että yhtiömme palkkaus on parempi (?) kuin muilla, vaikkei se minusta nyt mikään kovin huippu silti ole.. osaamista kun tarvitaan kuitenkin säästämisen ja sijoittamisen osaltakin.

    • palkka?

      Mitähän mahtaa saada vahinkoasijantuntija pääkaupunkiseudulla?

      • jaa-a....

        Tuntuu että joka alalla nyt on käynnissä palkkapoljenta ja uusille tulokkaille tarjotaan entistä vähemmän palkkaa...

        Raaka veikkaus: välillä 2400-3000 e/kk.

        Eläkevakuutusalalla ratkaisuhommissa saa paremmin kuin vahinkovakutuuspuolella, kolme tonnia ja yli on aika vakio, Kelaa lukuunottamatta jossa palkka huitelee alta 2500:n. Jotkut saavat esim. valtiosektorilla ratkaisuasiantuntijana jopa yli 3500 e/kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15750
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3769
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      289
      2491
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      129
      1784
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1493
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      383
      1445
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1233
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1193
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      952
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      925
    Aihe