Tuleekohan mulla vaikeuksia, kun en oo opiskellu kemiaa/fysiikkaa tosi pitkään aikaan, joten unohtunu on kaikki. Alotetaanko kyseisten aineiden opinnot ihan perus jutuista? Osaako joku kertoa, kiitos.
opiskelu laboranttilinjalla?
eräsvaan
6326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei.
Itekkin oon menossa samalla alalle, enkä tosiaan muista mitään noista.. :)
Minnepäin oot menossa?
Ouluun,minne sinä?
No mä kun alotin labralinjalla (lukiopohjasella), niin en tiennyt kemiasta ja fysiikasta käytännössä mitään (yks kurssi molempia lukiossa, ja paska maikka -> oppiminen tosi heikoilla).
Amiksesta valmistuin kiitettävin paperein, ja nyt menossa jatkamaan opintoja yliopistoon.
Asiat alotetaan erittäin perusteista (eikä niissä edes edetä kovin pitkälle, siis kovin paljoa syvällisempiin asoihin. Esim. meillä ei ollut puhetta edes atomiorbitaaleista), ja tärkeimpiä kemiallisia laskuja ja kaavoja ja muuta jankataan opintojen aikana niin paljon, että varmasti jäävät päähän jos kapasiteettia on!:)
kyllä helpotti
Meillä oli puhetta atomiorbitaaleista, kokeessakin niistä vähän kysyttiin. Sektrometrian kurssilla tuli sellaista kemiaa, jota tuskin lukiossa opetetaan. Tämä ei kumminkaan tarkoita, että labran kemia olisi ylitsepääsemätöntä.
Kemiaa tulee siis hyvin paljon verrattuna muihin ammatillisiin toisen asteen koulutusohjelmiin. En kumminkaan osaa sanoa paljonko tulee kemiaa verrattuna lukion pitkään kemiaan, mutta meillä oli käytössä lukion oppikirjat. Orgaanista/synteettistä kemiaa lukion peruskurssissa ei opeteta lainkaan.
Ammattikoulu on nimensä mukaisesti ammatillinen koulutus, se ei tähtää tieteelliseen tutkimukseen. Tämän vuoksi labralinjakin on työpainotteinen, jolloin sen voi kuvitella helpoksi, kun peruskoulussa ja lukiossa keskitytään teoreettiseen opiskeluun.
Rohkeasti labralinjalle!
Ei tule ongelmia. Kemia ja fysiikka alkaa ihan "alusta". Munkin luokalla oli useita aikuisia, eli tyyliin 20 vuotta sitten yhtään mitään opiskelleita ja koulunsa käytyä saivat. Ja asioita meillä ainakin jahkattin niin moneen kertaan, että oisin osannut ne unissani väärin päin, jos joku olis tullu kyseleen. :) Tsemppiä opintoihisi!