Saako duphalakista apua tilapäisittäin, vaikka kerranviikossa tapahtuviin vatsan tukkiutumisiin. Siis et on vaikeuksia ulostuksen kanssa. Ei oikein tyhjene. Kiitoksia vastauksista.
duphalakista?
degh
63466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eka on tärkeää huomioida, että syötkö tarpeeksi kuitipitoista ruokaa, liikutko tarpeeksi ja juotko vettä tarpeeksi? vaikka ihan tuopillinen vettä illan mittaan, koska se pehmeyttää ulostemassaa.
Duphalacista on apua kuten myös levolacista, mutta jos on herkkä suoli niin siitä saa useankin päivän avun joka voi töissä olla aina nolon ilkeä vaiva :/ varsinkin jos on laktoosi-intoleranssi niin auts auts ja pörisee kunnolla
Apteekissa tein löydön(pelastus elämääni)...duphalaciakin nopeampia suolta ärsyttäviä tabletteja. Ne otetaan illalla ja maha toimii aamulla ja siitä tosi herkkä suolisena en ole saanut usean päivän riesaa. Esim. sennapur on yksi merkki....suosittelen...yliopiston apteekin sivuilta löytyy muitakin merkkejä noihin tabletteihin.
ottaisit ihan oikeesti parafiiniöljyä.
Pari rkl aamulla,niin auttaa eikä tule ripuli kumminkaan.
Ei tule sitä oppimista suolelle niinkuin noilla muilla.
Apteekki myy eikä oo edes kallista.
Suoli tottuu myös parafiinin jos sitä käyttää usein.
muuten höpöpuhetta.
Suoli tottuu parafiiniinjust saman verran kuin vaikka perunamuusiin.
Parafiiniöljyn vaikutus perustuu siihen,että se sekoittuu siihen ulostemasssaan,liukastaa japehmentää sen joten jumi pääsee liikkeelle.
Jatkossa vois olla hyvä käyttää pellavansiemeniä 1rkl/pv.Se auttaa ummetusta vastaan todella hyvin.
Noissa avuissa on se hyvä puoli,että ne vaikuttavat sen ulosteen koostumukseen eikä suolen elimelliseen toimintaan joten ei pääse syntymään "laiska suoli" joka on uhkana kun lääkkeillä autetaan.
Jos asiassa on jotain epäselvää,niin apteekista saa hyvät neuvot.
Se pitää muistaa että kun tuon suolen saa pelaamaan niin ei käytä parafiiniöljyäkään jatkuvasti,mutta sitähän kysyjä ei aikonutkaan.
Parafiiniöljy jonkunverran estää pitkäaikaisessa käytössä rasvaliukoisten vitamiinien imeytymistä,mutta silloin kyllä käyttö on lähes päivittäistä.
koska itse suolivammaisena ja henkisistä sairauksista kärsivänä olen myös nähnyt ihmsisiä jotka ovta koukussa mm.parafiiniin henkisellä puolella sekä fyysisesti. Kun loppu paran käyttö, loppu suolenkin toiminta.
aloittajalla on ummetus eikä mitään henkistä skismaa.
Hei haloo.
Henkisesti sairaat kehittelevät noita riippuvuuksiaan ihan mihin tahansa,ei parafiiniöljyssä todellakaan ole mitään riippuvuutta tai tottumusta aiheuttavaa.
Minä kuule olen ollut ihan työni puolesta pian 20 vuotta tekemisissä noiden suolisto-ongelmien kanssa,älä sinä ala höpöjä mulle puhumaan.