Jänteet tulehtuneet jaloista ja käsistä ja ilmeisestikin tilanne sama kaikkien kehon jänteiden osalta. Pahin tilanne kuitenkin jaloissa ja haittaa normaalia elämää. Toisen asteen diabetes todettu, mutta veriarvot eivät ole diabeteksen osalta kovin korkeat. Viimeksi mitattuna verensokerini oli 6,7 ja kun sairaus todettiin, niin oli mitattu 7. 0. Pitkäsokeriarvo ei myöskään ollut pahemmin koholla, mutta en muista lukemaa nyt. Oireita jaloissa ollut jo pidempään ja reumalääkäri todennut jänteet tulehtuneiksi kuvaamalla. Olen kysellyt muutamia kuukausia reumapalstalla nivelreuman ja jännetulehduksen yhteydestä, mutta vastauksia ei ole tullut, joten kysytään nyt täältäkin, koska diabetes on yleisempi sairauskin. Eli, millaisilla veriarvoilla jänteet voivat tulehtua 2. asteen diabeteksessa. Myöskin hikoiluoireet ovat pahat, mutta virtsaamistiheys ei ole lisääntynyt, eikä painoni ole laskenut. Liekö yksilöllistä, että miten diabeteksessa oireillaan?
Diabetes ja jännetulehdus
Anonyymi-ap
4382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
2. asteen diabeteksella tarkoittanet 2-tyypin diabetesta eli aikuistyypin diabetesta?
Diabeteksella ja jännetulehduksilla ei liene yhteyttä. Vaikka 2-tyypin diabeetikko voi olla altis tulehduksille, jännetulehdukset eivät kuulu tähän joukkoon. Aloittajan tapauksessa verensokeriarvot ovat olleet normaalin rajoilla, joten diabeteksen lisätauteja ei ihan pian ole odotettavissa. Diabetes on siis lievä, on ilmeisesti ollut melko vähän aikaa ja on hoidossa, joten lisätaudit olisivat odottamattomia.
Aloittajan jännetulehdukset johtuvat muusta kuin diabeteksesta.
Diabetes saattaa ainoastaan hidastaa tulehdusten paranemista jos hoitotasapaino on huono.
Mitenköhän tuo oikein on? Seuraavan tekstin mukaan 2-tyypin diabetes kolminkertaistaa alttiuden sairastua Tendinopatiaan, eli jänteiden tulehdukseen. Teksti tulee kun kirjoittaa google- hakuun "tendinopathy and type 2 diabetes".
"Based on an analysis of past studies, researchers found that people with type 2 diabetes are more than three times as likely as those without the disease to have tendon pain, known as tendinopathy. And people with diagnosed tendinopathy have 30 percent higher odds of having diabetes.29.1.2016"
Kuulostaa avaajan tapaus nettiyliherkkyydeltä. Itsellä ei 30v deeku kokemuksella ole mitään tuollaista.
Tasapainokin on ollut välillä mitä sattuu mutta nyt monipistoshoitojen aikanakaan ei ole muuta kuin polvinivlten kulumaa.
Avaajan arvot ovat mitättömän ja vähäisen rajamailla. , juuri ja juuri olet päässyt diagnoosiin mukaan
Ettei vain olisi kolesterolilääkitys taustalla?