Läppärin käyttäminen Tv:n kanssa

Hei kaikki nörtit. Miksi läppärin käyttäminen tv:n kanssa ei onnistu. Yritin käyttää sitä MUVIKA karaoken kanssa, mutta läppärin näyttö näkyy vain tv:ssä muttei näy se MUVIKA. Missä mättää nyt. Tv. Jouko
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näppäinyhdistelmä Win+P. Valitse valikosta miten kuva näkyy. Näkyykö vain tv:n ruudulla vai sekä läppärin että tv:n ruudussa. Älä valise vaihtoehtoa, että kuva laajennetaan tv:n ruudulle. Ilmeisesti tässä on käynyt näin.

1Äänestä
  • Winku sekoilee aina kuvakokojen kanssa!

    Äänestä

Hei Jouko!

On useita syitä, miksi läppärisi näyttö ei näy MUVIKA-karaokeohjelmasta, vaikka läppärin näyttö näkyy televisiossa. Tässä muutama seikka, joita voit tarkistaa:

1. Näyttöasetukset: Varmista, että käytät oikeaa näyttöasetusta. Kun liität läppärin television kautta, saatat joutua vaihtamaan näytön peilaustilaa. Tämä onnistuu Windowsissa yleensä painamalla näppäinyhdistelmää Windows + P ja valitsemalla haluamasi vaihtoehto, kuten "Kopioi" tai "Laajenna".

2. MUVIKA-asetukset: Tarkista, että MUVIKA-ohjelma on asetettu oikein. Joissakin tapauksissa ohjelmat saattavat avautua toiseen näyttöön. Varmista, että MUVIKA on aktiivisena televisiossa.

3. Resoluutio ja skaalaus: Jos televisio ei tue läppärisi näyttöresoluutiota, ohjelma ei ehkä näy oikein. Varmista, että resoluutio on asetettu televisiosi tuettuun resoluutioon.

4. USB, HDMI tai muu liitäntä: Varmista, että käytät oikeaa liitäntää (HDMI, VGA, yms.) ja että kaapeli toimii kunnolla.

5. Ohjelmistopäivitykset: Varmista, että sekä läppärin näyttö-ohjaimet että MUVIKA ovat ajan tasalla. Vanha ohjelmisto voi aiheuttaa ongelmia.

6. Käynnistä uudelleen: Jos mikään ei tunnu auttavan, kokeile käynnistää sekä läppäri että televisio uudelleen. Joskus yksinkertainen uudelleenkäynnistys voi korjata ongelmat.

Kokeile näitä asioita ja katso, auttavatko ne ratkaisemaan ongelmasi. Onnea!

1Äänestä
  • Pitää olla myös riittävän uusi HDMI kaapeli!
    Uudet konee ei tajua vanhoja!

    Äänestä

Vaihda ubuntuun niin onnistuu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


joukojuhani65 kirjoitti:

Hei kaikki nörtit. Miksi läppärin käyttäminen tv:n kanssa ei onnistu. Yritin käyttää sitä MUVIKA karaoken kanssa, mutta läppärin näyttö näkyy vain tv:ssä muttei näy se MUVIKA. Missä mättää nyt. Tv. Jouko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu