Anssilta kelan rahoille?

Kun pian siirryn ansiopäivärahalta kelan peruspäivärahalle niin tuleeko tuossa kelalta 7 päivän omavastuuaika? Vai oliko se omavastuu jo aikanaan ennenkuin anssi alkoi juoksemaan?
7436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja jos omavastuuaikaa ei ole, lähdetäänkö tuossa heti täyttelemään kuukauden jaksoissa?

Äänestä

Muistaakseni ei ollut omavastuuaikaa. Omavastuu on heti työttömyyden alussa. Eka kela-hakemus taisi olla 2 vk. Täytät vain hakemuksen kelan sivuilla, ja kela pyytää TE-toimistosta lausunnon.

Äänestä

Ansiosidonnaiselta siirrytään työmarkkinatuelle. Peruspäivärahaa saavat vain ne, joilta puuttuu työkokemus, tai ei kuulu kassaan, mutta työssäoloehto täyttyy tms. Työmarkkinatuki alkaa, kun on ollut työttömänä perus- ja ansiosidonnaisen päivärahan maksun maksimiajan. Peruspäivärahassa on maksimiaika, kauanko sitä maksetaan. Työmarkkinatukea voi saada kuinka pitkään vain.

Kun siirryt ansiopäivärahalta Kelan maksamalle työmarkkinatuelle, voit saada tukea heti ansiosidonnaisen perään. Omavastuupäiviä ei siis ole. (Kela)

Äänestä
  • Kiitos tästä, osaatko sanoa täytetäänkö eka kahdelta viikolta

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kiitos tästä, osaatko sanoa täytetäänkö eka kahdelta viikolta

    Jaa vastaus löytyikin kelan sivuilta suoraan nimenomaan sieltä työmarkkinatuki puolelta...

    "Hakuaika, kun siirryt ansiopäivärahalta työmarkkinatuelle

    Kun ansiosidonnainen työttömyyspäivärahasi päättyy ja siirryt siltä suoraan työmarkkinatuelle, 7 arkipäivän omavastuuaikaa ei ole. Voit hakea tukea heti ensimmäisenä päivänä ansiopäivärahasi päättymisen jälkeen. Täytä työttömyysajan ilmoitus ensimmäisen kerran 2 viikon kuluttua siitä, kun olet siirtynyt työmarkkinatuelle. Sen jälkeen täytä ilmoitus 4 viikon jaksoissa.

    Jos ansiopäivärahasi päättymisen ja työmarkkinatuen välissä on katko eli jos olet esimerkiksi töissä tai saat sairauspäivärahaa, omavastuuaika on 7 arkipäivää."

    Äänestä

Anssi Kelan rahat?😁

Äänestä
  • aaaaaaaaaaaaa lisäää galjaaaa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun pian siirryn ansiopäivärahalta kelan peruspäivärahalle niin tuleeko tuossa kelalta 7 päivän omavastuuaika? Vai oliko se omavastuu jo aikanaan ennenkuin anssi alkoi juoksemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu