vanos-systeemissä vikaa

Anonyymi-ap

Hei. Onko kukaan korjannut tai muutenvaan kokemusta BMW:n vanos- systeemistä? Itsellä vuoden -98 Bmw 520i ja vikakoodi kertoo vanoksesta. Eli kylmänä, esim. yön yli seisottua lähtee käyntiin tosi nätisti, muuten ei meinaa lähteä millään ja pitää ottaa monta yritystä. Toinen on tää kierrosjuttu eli kierrokset ei nouse lämpimän koneen kanssa mihinkään ellei kaasua laita kiin paljoa että vaihde tippuu (automaattivaihteisto). Jos jollaan olisi tietoa niin auttaisi ja oisin kiitollinen!

3

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon ikäisen auton vikakoodijärjestelmä on sen verran yksinkertainen että "kertoo vanoksesta" ei auta juurikaan. Jos olisit laittanut sen koodin tänne niin olisimme voineet edes arvailla mihin se koodi liittyy.

      Toinen asia on se, että kun autolla on ikää tuon verran, voi mikä tahansa käyntihäiriö johtua noin kahdeksan ikääntymisen ja kulumisen aiheuttamasta ongelmasta.

      Tuon ikäiselle autolle ei periaatteessa riitä enää vian selvitys ja korjaus vaan sille pitäisi tehdä "entisöinti" jossa vaihdetaan kaikki imupuolen tiivisteet ja moottorin anturit.

      Ai mistäkö tiedän? Ajan vuosimallin 1997 autolla.

    • Anonyymi

      Vanosta ei taida löytyä noin vanhasta?🧑‍🔧

    • Anonyymi

      Bemarien vanoksissa on lähinnä mekaniikan pikeentyminen huonoja öljyjä käytettäessä. Saa purkamalla ja puhdistamisella kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      210
      5285
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      44
      4630
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      18
      3239
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      275
      3196
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3109
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      65
      2703
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2017
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1954
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1859
    Aihe