Orjatomaatit maistuvat markkinoille

Ulkomailta halpaa ja hyvää....
7218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ihmettelen että miksi ylipäätään Suomeen tuodaan kelvottomia tomaatteja.
Närpiöstä ne parhaat saadaan.

Äänestä
  • Onneksi ulkomaalaista ruokaa on hyvin saatavilla. Maistuu yleensä paremmalta, hinta on yleensä reilusti halvempi ja monet ruuista ovat vielä sellaisia, ettei niiden valmistamiseen ole käytetty yhtään veroeuroa. Vältän suomalaisen ruuan ostamista.

    Äänestä

Työntekijöiden olot monilla eteläeurooppalaisilla maatiloilla ja puutarhoilla ovat olleet niin viranomaisten, poliitikkojen kuin teollisuuden ja kaupankin tiedossa kauan. Siitä huolimatta rikolliset käytännöt ovat saaneet vuodesta toiseen jatkua. Työlainsäädännön ottaminen maataloustukien ehdoksi tuskin tilannetta riittää korjaamaan.

Äänestä
  • Voitko täsmentää? Viittaatko mahdollisesti rikokseen?

    Äänestä

  • Moittimasi 'ihmiskauppa' olisi luultavasti paratiisi niille, jotka oikeasti ovat ihmiskaupan uhreja.

    Äänestä

Orjatomaatit maksetaan ihmiskauppa-marjoilla? Pysyy tuo kauppatase tasapainossa.

Äänestä

Afrikkalainen sikarutto tauti levisi lähes 2 000 sian sikalaan Saksassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ulkomailta halpaa ja hyvää....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu