Hyväksytäänkö jonkulle toimeentulotuki laskuun netti ja puhelin laskut. Entäs silmälasit
Toimeentulotuki
12
623
Vastaukset
- Anonyymi
Mee töihin.
- Anonyymi
Pistetään kaikki työttömät töihin,
- Anonyymi
Milloinhan kaikki tuollaiset idiootitkin lopulta ymmärtävät ettei töihin mennä vaan töitä SAADAAN?!
Se on hyvä huudella kun on itsellä vakipaikka...
Toivon todella että kaikki kaltaisesi vielä yksi kaunis päivä liittyvät joukkoon tummaan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Milloinhan kaikki tuollaiset idiootitkin lopulta ymmärtävät ettei töihin mennä vaan töitä SAADAAN?!
Se on hyvä huudella kun on itsellä vakipaikka...
Toivon todella että kaikki kaltaisesi vielä yksi kaunis päivä liittyvät joukkoon tummaan!Niin justiinsa, vaikka onhan heitäkin jotka ei töihin mee vaikka pääsisi, kuka mistäkin syystä.
Sitten pistetään nyt jatkoksi karmee sepsis-tapaus, joilloin ei töihin niin vaan mennäkään - monet kun ei tunnu ymmärtävän että on myös oikeasti pahoin sairaita&vammautuneita!:
https://yle.fi/a/74-20102542
lajijasuris - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin justiinsa, vaikka onhan heitäkin jotka ei töihin mee vaikka pääsisi, kuka mistäkin syystä.
Sitten pistetään nyt jatkoksi karmee sepsis-tapaus, joilloin ei töihin niin vaan mennäkään - monet kun ei tunnu ymmärtävän että on myös oikeasti pahoin sairaita&vammautuneita!:
https://yle.fi/a/74-20102542
lajijasurisNiin on totta että ei mennä töihin jos ei mistään saa töitä. Itse aikanani kun jäin työttömäksi hain joka paikkaan mikä oli mahdollista. Työkkäristä ei ollut mitään apua, turha laitos.
Jos ei saa töitä niin ei saa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin on totta että ei mennä töihin jos ei mistään saa töitä. Itse aikanani kun jäin työttömäksi hain joka paikkaan mikä oli mahdollista. Työkkäristä ei ollut mitään apua, turha laitos.
Jos ei saa töitä niin ei saaJoo eikä työn saanti ole aina kiinni koulutuksesta ja kokemuksesta sekä terveydestä. Ihan turhasta heille maksetaan palkkaa. Kuka muka on saanut oikeita töitä heidän avullaan - simputtajia koko sakki.
Kaikkein älyttömintä minusta systeemissä on se mikä itse siinä olin eli työkyvytön työnhakija kymmenkunta vuotta. Ikinä ei tarjottu ja velvotettu mitään, mutta silti olin täysin työkyinen joka väkisin pitää itseään työkyvyttömänä etc, ja täysin pölkkypääkin vielä niin mitään työtä tartte ajatellakaan mun oirekuvalla, kun ei paljon muuta voi kuin kotona möllöttää 😢
lajijasuris
- Anonyymi
Netti ja puhelin laskut eivät kuulu tuen piiriin.
Silmälaseihin voi saada onnettoman tuen.- Anonyymi
Kuuluu kai netti ja puhelin mutta eikö ne ole mukana siinä perusosassa ts. laskuihin ei erikseen saa kun ne on jo kertaalleen huomioitu. PItäisi nyt laseihinkin saada, jos ne on välttämättömät. Mä katsoin viimeksi, kun ostin, mutta sitten tuli se kun ne "rokottaa" pienestäkin jemmarahasta ja tässä ei taida painaa yhtään se ootko terve vai sairas tai asutko yksin vai et - enkä siis hakenutkaan. En vaan oikein ymmärrä, jos tt:lla kumminkin maksetaan esim omistisasunnon kuluja, vaikka myymällä saisi muutaman kymppitonninkin
lajijasuris
- Anonyymi
Mitä kuluja omistusasunnosta maksetaan jotain korkoja vai.. jos ei oo varaa asua omistamassaan asunnossa niin silloin se pitää myydä
- Anonyymi
Tässä linkissä: https://www.kela.fi/toimeentulotuki-asumismenot
"Asumismenoina voidaan huomioida
...omistusasunnossa (osakehuoneisto):
hoitovastike, ylimääräinen vastike ja tontinvuokravastike
pääoma- tai rahoitusvastikkeen osuus, jolla katetaan yhtiölainan korkomenoja
erilliset vesimaksut ja lämmityskulut
saunamaksu
henkilökohtaisen asuntolainan korot, jos laina on otettu asunnon hankintaa tai perusparannusta varten
omistusasunnossa (omakotitalossa):
välttämättömät hoitomenot eli lämmityskustannukset, vesimaksut ja kiinteistökohtaiset menot (esim. jätemaksu, nuohousmaksu, vakuutusmaksut, kiinteistövero sekä tontin vuokra)
henkilökohtaisen asuntolainan korot, jos laina on otettu asunnon hankintaa tai perusparannusta varten..."
lajijasuris
- Anonyymi
Ohhoh jopas jotakin .elikkä pitäs olla oma asunto et saa jotain😂
- Anonyymi
EI.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256649MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545712Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.824449NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun904335Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1364151Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841476- 3611329
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301284- 811277
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?381024