Ei tosin Nurmekseen, mutta pääsette kyllä maksamaan, kuten muutkin. Tunnin juna on myös Nurmes-Joensuu, lippuja vaan on hankala saada ja kyyti on tärisevää. Kohta luultavasti rullataan kiskot pois ja lopuu koko väli.
Orpo on päättänyt, että Hki-Turku rata parannetaan, hinta vain 3 miljardia. Parannuksella matka-aika nopeutuu peräti 15 minuuttia 🤔
Moni jo ihmettelee näitä Orpon hankkeita, onko tuossa nyt yhtään mitään järkeä? Rataan sijoitetut miljardit ei tule tuottamaan yhtään mitään. Ratayhtiön pomot on jo palkkoina kuitaneet liki 2 miljoonaa, vaikka rataa ei ole syntynyt metriäkään. Ja toivottavasti ei synnykään.
On tämä perseestä! Tämä duo tremolo Purra & Orpo 👹
Tunnin juna tulee!
13
270
Vastaukset
- Anonyymi
Ja meillä ei ole edes uimahallia 🥺 Sellainen ei paljon maksaisi!
- Anonyymi
uimahallin saisi miljoonalla, mutta kun ei
kun kysyin kaupungilta, miksi ei saada uimahallia, vastattiin että täällä on jo kylpylä... uskomatonta!
EI KYLPYLÄ OLE UIMAHALLI ei kylpylässä voi uida! Kylpylässä polskitaan ja pelehditään, ei siellä kukaan ui eikä se edes ole mahollista!
- Anonyymi
Bomban kylpylän rannasta on tehty pitkä laituri Pieliselle, sieltä voi pulahdella veteen ja kuvitella, että 100 km pitkä järvi on uimala.
- Anonyymi
Näinkö teet vaikka tammikuussa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinkö teet vaikka tammikuussa?
Bomban kylpylässä onnistuu talvellakin lumiuinti, kun hyppää lämmitetystä ulkoaltaasta hankeen pyörätelemään.
- Anonyymi
Orpo kertoo, että tuottamattomat radat, kuten nurmes-joensuu lakkautetaan, näistä säästyvät rahat laitetaan tunnin rataan. Eikä se rata ole nurmeksessa...
- Anonyymi
Mie sitä vaa että kuha eivät vie kiskoja kostamuksen ravasta. Meille itäihmisille tärkiä paikka.
- Anonyymi
Kontiomäki-Nurmes-Lieksa-Joensuu rata tulee saamaan rahaa, koska on lähin Venäjän rajaa kulkeva Naton junaliikenne reitti ja tarvitaan kalustokuljetuksiin. Porokylässäkin näyttää Kajaanintien ylittävä rautatiesilta olevan vahvistustyön alla. Varmaan kiskotuksetkin pian uusitaan ja sähköjunat pyyhältää myös Nurmekseen. Toteutuuko?
- Anonyymi
Talvella alkaa taas arpajaiset pääseekö aamulla junalla, vai bussilla Joensuuhun, vai onko juna hyytynyt yön aikana asemalle.
- Anonyymi
Junakalusto olisi syytä päivittää nykyaikaan, mutta kun lippujen saanti on niin vaikeaa, niin matkustajamäärät pienenee ja reitti tulee kannattamattomaksi.
- Anonyymi
Turvalaitteet ovat heikot. Aamuaurinko häikäisee ja näkyväisyys on heikko.
- Anonyymi
Suosittelen aurinkolaseja
T VR - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suosittelen aurinkolaseja
T VR😎😎😎😎😎
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1185428
- 715168
- 914184
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753650Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603268- 432851
- 152317
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️572010- 421862
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381713