M113 v8 kokemuksia

Anonyymi-ap

Onko järkeä ostaa? Viekö paljon bensaa?
Kestääkö?

15

2126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HALOOOO

    • Anonyymi

      Smuggelien kansallisauto.
      Aito mies ajaa r4 Skoda octavia vRS:llä.
      Kulutuskin alle kympin satasella!

    • Anonyymi

      Kuka ostaa M sarjan bemarin ja miettii kulutusta?

      • Anonyymi

        Mitä miettii M sarjan bemarin ostaja?


      • Anonyymi

        M113 on mersun v8 moottori...


    • Anonyymi

      kai se kaiken syö mitä tankkaa rahamisten autoja

    • Anonyymi

      Kestävi mb:n bensiinimoottori.

    • Anonyymi

      Mulla on kyseinen
      Kuuntele tarkasti onko jakoketju löyså
      Varaudu oljyvuotoihin ja sytys häiriöihin muuten ihan jees😂

    • Anonyymi

      M113 on yksi Mercedeksen parhaimmista moottoreita kautta aikain. Polttoaineen kulutus riippuu siitä, missä autossa ja minkä iskutilavuuksinen M113 (4,2 vai 5,0) on ja onko moottori varustettu sylintereiden lepuutustoiminnolla tai ei. Itsellä on pidempää kokemusta 5,0 litraisesta M113 -moottorista ilman lepuutusta S500 4matic -autossa, jonka omamassa on reilut 1800 kg. Minun ajotavalla bensaa kuluu 11,9 l/100km keskimäärin. Ne tiedetyt vikapaikat ovat olleet ja korjattu: Yhdistetyn öljynlauhdutin-suodatinkotelon jalustan tiiviste ja venttiilikoppien tiivisteet uusittu, samoin kovettuneet öljytilojen "huohotinletkut" ja siten moottori taas kuiva. Jakoketjun olen uusinut odottelematta "rallatusääniä". Niin ja bensatankki meni uusiksi kun korvausilmaventtiili jumittui ja vahva ruiskun bensapumppu imi tankin rusinaksi. Se kustanti rahteineen puretusta kolariautosta Suomeen perille toimitettuna € 180,- Myös muut osat autooni tilaan suoraan Saksasta, Suomesta ei löydy purkaamoja joilla olisi osia. Myös uudet moottorin osat jotka mainitsin, ostin Saksasta, aina OM-laatuisena, ne ovat edullisimpia sieltä kuin tarvikeosina Suomesta.

    • Anonyymi

      M113 on kestävä, mutta reilun puolen miljoonan kilometrin seutuvilla saattaa esiintyä sytytyspuolissa ongelmaa. Tunnistaa siitä, että tyhjäkäynnillä euron kolikko ei tahdo pysyä syrjällään pystyssä moottorin päällä - ts. jää joskus joltakin sylinteriltä työtahti väliin. Ei ole kotikonstein helppo selvittää sitä, että minkä sylinterin puola on syypää. Saksasta OM-laatuisen puolan saa hintaan € 25,- kun Suomessa halvin tarvikepuola maksaa € 65,- Toisin sanoen ei ole mahdoton hinta kun uusii kaikki kahdeksan puolaa kerralla. Samalla kannattaa uusia myös kaikki 16 sytytystulppaa, niin jo taas pysyy moottorin päällä kolikko syrjällään pystyssä.

      • Anonyymi

        Mersun M113 V8 -moottorin kampiakseli on cross plane ja sytysjärjestys on myös sama kuin Aamerikan ihmeen, eli Chevyn small block -moottorissa. Mutta kokeilepa saatko Amerikan moottorin päällä seisomaan euron kolikko syrjällään pystyssä, niin kuin tuon hienon Mersun Veekasin päällä!?!?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mersun M113 V8 -moottorin kampiakseli on cross plane ja sytysjärjestys on myös sama kuin Aamerikan ihmeen, eli Chevyn small block -moottorissa. Mutta kokeilepa saatko Amerikan moottorin päällä seisomaan euron kolikko syrjällään pystyssä, niin kuin tuon hienon Mersun Veekasin päällä!?!?

        Toki myös Amerikan veekasin päällä kolikko pystyy pystyssä, ei epäilystä. Vain kaksi seikkaa pitää huomioida: 1. Liimää kolikko lujalla liimalla moottorin päälle pystyyn ja 2. älä käynnistä moottoria!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4083
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      208
      1593
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      329
      1046
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      999
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe