Lakot söivät palkankorotusvarat

Anonyymi-ap

Ammattiliittojen kevään lakojen aiheuttamat vahingot söivät palkankorotusvarat monelta yritykseltä. Kokonaisvaikutus Suomen bruttokansantuotteeseen oli noin kaksi miljardia euroa miinusta. Esimerkiksi Metsä Groupin liikevoitto pieneni lakkojen takia 60 miljoonaa.

Palkankorotukset voivat perustua vain tuottavuuden paranemiseen.
Palkankorotukset ilman tuottavuuden paranemista johtaa vastaaviin lomautuksiin ja irtisanomisiin, joilla kompensoidaan kustannusten nousu. Monet menneiden vuosien palkankorotukset ovat olleet ammattiyhdistyspomojen valehtelua. YT:t ja palkankorotuksista johtuva infalaatio ovat syöneet korotukset.

Tehokkain keino Suomen kilpailukyvyn parantamiseksi olisi palkkojen alentaminen. Palkkoja alennettaisiin siten, että nettoansiot pysyisivät ennallaan. Eli tuloveroja alennettaisiin vastaavasti. Tämä johtaisi kilpailukyvyn paranemiseen, tuottavuuden paranemiseen ja ostovoiman paranemiseen. Hyvän kierteeseen.

Palkkojen alentamisajatus on ainakin SAK:n pojille aivan mahdoton. Suomen syvin lama 1990-luvulla aiheutui SAK:n poikien asenteesta, että heitä ei ole palkattu alentamaan palkkoja. Jo valmiiksi neuvoteltu yhteiskuntasopimus, jolla Suomen talous olisi saatu kuntoon, kaadettiin kahden liiton, Paperiliiton ja Metalliliiton johtajien uppiniskaisuuden takia. SAK oli hyväksynyt sopimuksen, mutta kaksi ay-päsmäriä eivät noudattaneet sitä. Suomen markka jouduttiin devalvoimaan ja valtava talouden alamäki ja tuhansien ihmisten henkilökohtainen konkurssi oli tosiasia. SAK:n poikien takia. Jälkiä korjaillaan edelleen.

Järkeä touhuihin. YTK on järkivalinta. Paikallinen sopiminen on paljon parempi valinta kuin Hakaniemen sanelu. Työntekijät ja yritykset ovat samassa veneessä. Näin se on. Yritykset antavat töitä. Kannattavat yritykset elävät pitkään. Yritysten hyvä kannattavuus on parasta työsuhdeturvaa, sanoi paperiliiton Ahonen jo aikanaan.

Lakoilla ei saavuteta mitään. SAK:n Eloranta tunnusti, että kevään poliittiset lakot olivat mahalasku.

Persuja on loikannut kristillisiin. Kristillisdemokraatit ovat sentään aivan eri asia kuin ideologista humppaa tanssivat sosialistidemokraatit. En ihmettele, jos demareita vaihtaa kristillisiin. Se olisi kristillinen valinta.

10

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän ao200 kommnistit ja Timo tuosta mitään tajua. Oma etu edelle vaikka työpaikka menisikin. Kuten nyt menee.

      • Anonyymi

        Paskaa puhui mitä suuhun tuli liiton lehti haastattelussa ja kaikki olen varmistanut. Ammattikouluun ja aikuun soittanut ei ole papereita saanut. Töissä ei ole ollut noin kauan mitä puhui


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paskaa puhui mitä suuhun tuli liiton lehti haastattelussa ja kaikki olen varmistanut. Ammattikouluun ja aikuun soittanut ei ole papereita saanut. Töissä ei ole ollut noin kauan mitä puhui

        Sopii mainiosti sinne kaltaistensa joukkoon.


      • Anonyymi

        Ei uutta SSab:een taivaan alla. Ei se Uusipulkamon pullukka sen kummenpi oo, persettä ja sokerimunkkia nuollut seki! Paljo kouluttamattomia pöhölöjä hommissa, tai tyhminnän lvi-tai hienomekaniikko=hiekkapuolen käynyt 2vuotta.


    • Anonyymi

      Onpa hyvä että on taas kivasti kaikkea mihin sormella osoitella ja syyksi sanoa miksi duunarin etuja ja palkkatasoja pitää polkea, eli vika on duunareiden oikeuksissa, palkoissa ja siinä että duunarit tyhmyyttään oikeuksiaan puolustavat.

    • Anonyymi

      ao 200 ajaa Raahen tehtaan alas.

    • Anonyymi

      Ei tule palkankorotuksia. Ne rahat meni lakkojen tappioihin, eikä riitäkään.

      Kiittäkää muutosneuvotteluista liittopomoja. SAK:n hallituksen 19 ryhmätyhmää!!!

      • Anonyymi

        Onneksi SAK menee konkkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi SAK menee konkkaan.

        SAK ja sen liitot on vähentämässä työntekijöitä, ammattiliittoihin kuuluu entistä vähemmän väkeä!Ay-maksutulot on pienentynyt.


    • Anonyymi

      Järkeä touhuihin. YTK on järkivalinta. Paikallinen sopiminen on paljon parempi valinta kuin Hakaniemen sanelu. Työntekijät ja yritykset ovat samassa veneessä. Näin se on. Yritykset antavat töitä. Kannattavat yritykset elävät pitkään. Yritysten hyvä kannattavuus on parasta työsuhdeturvaa, sanoi paperiliiton Ahonen jo aikanaan.

      Lakoilla ei saavuteta mitään. SAK:n Eloranta tunnusti, että kevään poliittiset lakot olivat mahalasku.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      349
      9359
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      86
      5829
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      363
      5419
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      91
      3804
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3222
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2783
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      72
      2757
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2543
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2478
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2446
    Aihe