Olisko lehmä pelottava

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010601885.html
"Näin usein nauta on tappanut ihmisen – aggressio voi johtua ainakin kolmesta syystä
Naudan aggressiivinen käytös on asiantuntijan mukaan poikkeuksellista.
Aikuinen nauta voi painaa yli 500 kiloa, ja olla aggressiivisena ihmiselle jopa hengenvaarallinen.
Nauta tai sonni on tappanut ihmisen noin joka toinen vuosi.
Gisslerin mukaan naudat eivät lähtökohtaisesti ole aggressiivisia, mutta tietyissä tilanteissa voi esiintyä odottamatonta käytöstä.
– Yleensä niiden käytös on hyvin ennustettavissa, mutta joskus ne hermostuvat jostakin tai vasikka on vieressä, jolloin ne saattavat kimpaantua ja potkaista."

Olisit nainen pyöräilemässä ja paluumatkalla olisi suuri lauma mieslehmiä ilmestynyt pyörätielle ja kuuluisi kova ammuminen.
Sitten äkkiä tapahtuisi, lehmien hännät alkaisivat vispaamaan hurjasti, sorkat kopisissivat asfalttia vasten ja lehmälauma alkaisi tuleemaan kohti.
Lehmälauman vauhti alkaisi kiihtyää, lehmien suut aukeaisivat ja lehmät narskuttaisivat äänekkäästi hampaitaan ja lehmien suusta valuis kuola.
Miten nainen reagoisi, koska lehmät lähitisvät takaa-ajoon ja lehmän nopeus voi olla 40km/h, joten nainen ei pyörällä alta pääsisi niin nopeasti...

13

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 pistettä ja papukainomerkki termistä mieslehmä. Herättää mielikuvan.

    • Heitän pyörän maahan ja juoksen ojaan, menen ojanpohjalle ihan kyyryyn. Jos ei ole mitään taloa tai latoa ihan lähellä, jonne voin pinkaista niin lujaa kuin ikinä pääsen.

    • Anonyymi

      Nainen tarvitsee vain kirkkaanvärisen lakanan käsiinsä. Naudat luulevat sitä liehuvaksi esteeksi ja pysähtyvät ihmettelemään sitä. Kyllä siinä mieslehmältä unohtuu juoksu ja kuolaaminen, kun nainen vielä luikauttaa ilmoille heleän kutsuhuudon: KUIS-KUIS-KUIIIIIIIS...

    • Anonyymi

      Kun ollaan eläinten kanssa tekemisissä mitä vaan voi sattua. Itse tulin lehmän puskemaksi ja hyvin tuntemani isäntä vastaavasti sonnin puskemaksi. Meillä oli onnea, olemme hengissä kumpikin. Olin itse raskaana tuolloin kun tämä tapaturma tapahtui, mutta syntymättömälle vauvallekkaan ei käynyt mitenkään. Ei ollut vielä onneksi laskeutunut.
      Lääkäri sanoi kun kursi minut kasaan että se oli vain sentistä kiinni.Jos iso laskimosuoni olisi puhjennut niin mitään ei olisi ollut tehtävissä.

      Sillä isännällä vain kahdesta millistä kiinni. Jatko ajalla olemme. Että näin.
      Ei se kuulkaa paljon naamaa naurata kun se omalle kohdalle sattuu.

    • Kyllä kedolla kohti kirmaava lauma lehmiä alkaa olemaan aika kuumottava kattaus, siinä ihan mielellään kipittää vikkelästi aidan toiselle puolen ja toivoo, että ne lehmät suostuvat uskomaan, että ne ohkaiset rautalangat pidättelevät helposti viissataa kiloista elukkaa.

    • Anonyymi

      Olen nähnyt, kun lehmällä ratsastetaan esteratsastusta ja valmennettu lehmä hyppää helposti 2m esteaidan yli vaikka selässä ratsastaisi yli 100 kg suomursu!

    • Anonyymi

      Tehotuotantoeläin. Tehty kaikenlaista pahaa hakattu jne. pienestä pitäen. Moni pelästyy, kun haistaa veren teurasautosta. Hyvä vaan, että muutama maajussi kuolee silloin tällöin.

    • Anonyymi

      onko pässi pelottvs hähä
      ?

    • Anonyymi

      Onko jokainen poliisi pedofiili?

      .. tagh en tuo tätä totuutta nyt mitä koulutrtytu jodkud kkk... heh

    • Anonyymi

      Lehmä on lempieläimeni, takapihalla kipsiveistos. Jos olisin eläin, olisin lehmä, hyödyllinen.

    • Anonyymi

      Eivät lehmät varmasti mitään tällaista tee ihmisille koskaan, täysin rauhallisia ovat. Turha vaikeuttaa asioita tällaisella.

    • Anonyymi

      rhdotan jotrain elokuvia... Julu<n Sanzsa nättrlijä... noita-elokuviddasw Warlock

    • Anonyymi

      Lihakas sonni oli päässyt navetassa irti ja maajussi joutui kiipelemään navetassa parsien päällä ja traktorin päälle, kun sonni ahdisteli maajussia.
      Sellainen suuri sonni painaa yli 500 kg, lähemmäs 1000kg.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5027
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe