Hei minulla on koneessani Nvidia Gforce 4 Ti WithAGP8X 128mt näytönohjain. Näytönohjaimessa on ohjelma jolla voi kellottaa näytön ohjaimen muistia ja kuorta. Tällä hetkellä kuoti on 250Mhz ja muisti 513Mhz. Mitä hyötyä kellottamisesta olisi ja kuinka paljon uskaltaa npita asetuksia muuttaa. Jos joku on kellottanut samaa niin voisi kertoa millä taajuuksilla toimii.
Näytönohjaimen kellottaminen
jeppe
68569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Täältä tuskin kunnon vastausta saat.
Tuolta löytyy kellotustietoa:
http://murobbs.muropaketti.com/
noilla kellottamiseilla ei saa kovinkaan paljon hyötyä vaan se on sitten ostettava luokkaa parempi näytönohjain. 3dmark pisteet ehkä nousee luokkaa 10-15%.mutta sehän ei ole paljon.
oli tuo Gainwardin golden sample malli ja sehän kellottui kuin pieni eläin.grafiikkavirheitä kun alkaa näkymään niin kelloja alas
Kellottamisen hyödyn jokainen voi itse määrittää. Jos pelit tökkivät niin näytönohjain rupeaa tulemaan tiensä päähän. Siinä vaiheessa kannattaa ruveta nostamaan kelloja. Kyllä mulla on olut hyötyä kun on laittanut maksimaaliset kellot päälle niin on saanut pelata suuremmilla fps arvoilla tai paremmalla grafiikalla.
Kokeile nostaa vaikka 5MHz kerrallaan ja aja 3dMark ohjelmaa tai pelaa jotain peliä, että näet tuleeko grafiikka virheitä. Aloita vaikka ensin Coren kellottamisesta. Muistit ei taida kellottua hirveästi joten ei kannata heti laittaa nuppeja kaakkoon:)
Heti kun rupeeaa näkymään jotain normaalista poikkevaa laske 5MHz ja kokeile näkyykö vielä.
Joskus kun saa maksimaaliset kellotaajuudet käyttöön niin nopeus hidastuu tämä johtuu siitä ettei näytönohjain pysty piirtämään niin nopeasti. Sillon pitää vaan laskea ja kokeilla kunnes löytyy ne arvot jossa kaikki toimii kunnolla.
Käy lukemassa alla olevasta linkistä enemmän.
http://www.jathardware.com/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=7#naytonohjain
no en paljon tiedä tosta kellottamisesta mutta kyllä aina saa hyviä kelloja halvalla.
Juu tosiasiassa ei muisteja voi/kannata kellottamaan ryhtyä, jättäisin sikseen.. Ja lisäisin tuohon 5mhz nostoon hieman , elikkäs en suosittelisi heti noin suurilla arvoilla lähteä kellottamaan kannattapi aloittaa 1-3 mhz ja siitä pikkuhiljaa ylöspäin :) muuten prossusta voi nousta pienehköö savua :)))