Ole varovainen keheen rakastut (uskoville)

Anonyymi-ap

Ole varovainen, kenen kanssa menet ja keneen rakastut. Varmista, että hän on jumalaapelkäävä ja rakastaa Kristusta. Raamattu sanoo, että "Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa".
Kuinka moni teistä on yrittänyt sitä ja epäonnistunut. On oltava hengellinen ykseys. Avioliiton muodostavat kolme osapuolta, aviomies, vaimo ja Jumala. Varmista, että Jumala on avioliitossasi.

Näette, että niin monet menevät naimisiin jonkun sellaisen kanssa, jonka kanssa heillä on hyvin pienet mahdollisuudet menestyksekkääseen avioliittoon. Seventeen-lehti teki jokin aika sitten kyselytutkimuksen nuorille miehille, ja he kysyivät heiltä monia kysymyksiä, ja yksi kysymyksistä oli, mitä ominaisuuksia haluatte tyttöystävällänne olevan, ja vastaus numero yksi oli hyvä ulkomuoto. Sanoisin, että minun puolestani vastaus numero yksi olisi se, että hän rakastaa Herraa.

-- Billy Graham

30

1097

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen sitä mieltä, että Raamattu pitäisi päivittää. Ne uskomukset ja opit, mitä siellä lukee, on vanhentuneet jo aikoja sitten. Sitä paitsi uskovaiset rikkovat raamatunoppeja siinä kuin ei uskovaisetkin. Jos ihminen on rehellinen itselleen, on hän sitä myös kumppanilleen ja kaikille muillekin. Uskovaisuus ei ole mikään tae kunnollisesta ihmisestä. Vakavia rikoksia tapahtuu lahkoissa ja niitä yritetään salata. Mutta näkeehän Jumala, mitä siellä touhutaan. Joka on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven! Uskon rehellisyyteen, uskon Jumalaan omalla tavallani ja rehellinen mies olen.

      • Anonyymi

        Ei Raamattua voi muuttaa, se on Jumalan Sanaa. Sy pysyy iankaikkisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Raamattua voi muuttaa, se on Jumalan Sanaa. Sy pysyy iankaikkisesti.

        Totta kai Raamattu on muuttunut vuosisatojen saatossa, ei Jumala muuten vannoisi ja varottaisi useasti Raamatussa tuomitsevansa sanaan lisääjät ja pois ottajat. Tietenkin hän lupaa tuomion tästä, koska tietää niin tulevan tapahtumaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta kai Raamattu on muuttunut vuosisatojen saatossa, ei Jumala muuten vannoisi ja varottaisi useasti Raamatussa tuomitsevansa sanaan lisääjät ja pois ottajat. Tietenkin hän lupaa tuomion tästä, koska tietää niin tulevan tapahtumaan.

        On olemassa tiettyjä vääärennettyjä kopioita, ei se tarkoita että itse Raamattu olisi muuttunut.

        Hyvä Raamatunkäännös nykyään vastaa alkuperäistä. Jumala itse vartioi että alkuperäinen sana säilyy...


    • Anonyymi

      Olet hieno ihminen. Toivon, että tapaat ihanan tulevan puolisosi. Arvostan!
      Kiitos tästä viestistä ja kaikkea hyvää sinun elämään.

      • Anonyymi

        Se on saarnamies Billy Grahamin puhetta...hyvä ohje se toki on kaikille uskoville.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on saarnamies Billy Grahamin puhetta...hyvä ohje se toki on kaikille uskoville.

        Kyllä minä Grahamin tiedän. En ko, tekstiä, mutta minusta on hienoa, että näitä asioita nostetaan esiin.


    • Anonyymi

      1 Mooseksen kirja 6:1-2
      "Kun ihmiset alkoivat lisääntyä maan päällä ja heille syntyi tyttäriä, huomasivat Jumalan pojat ihmisten tyttäret ihaniksi ja ottivat vaimoikseen kaikki, jotka he parhaiksi katsoivat."

      Yksi teoria Jumalan pojista on, että he olivat enkeleitä. Olkoot mitä hyvänsä, Raamattu kutsuu tämän ajan uskovia Jumalan pojiksi ja tyttäriksi (2 Korinttolaiskirje 6:18). Tuo on ns. lihallinen toimintamalli. Nykypäivänäkin miehet ja naiset katsovat toisiaan himoissaan ja valkkaavat himonsa mukaan kumppanin. Uskova joka toimii tuolla tavalla, on vähän kuin nuo Jumalan pojat ennen häntä. Jumala muuten hukutti tulvassa maan pian tuon jälkeen. Seuraava tuomio on paljon rajumpi.

      Uskova on vapaa menemään naimisiin kenen kanssa tahtoo, "kunhan se tapahtuu Herrassa" (1 Korinttolaiskirje 7:39). Uskovat ovat Herrassa, olemme Kristuksen ruumis (Kolossalaiskirje 1:24). Uskovien on tarkoitus muodostaa avioliitto toisen uskovan kanssa (sanomattakin selvää: vastakkaista sukupuolta edustavan kanssa). Ja kun jokin tapahtuu Herrassa, se tarkoittaa tottakai myös sitä, että se on Herralle mieluista ja ne joilla on Jeesuksen mielenlaatu, oppivat tuntemaan mikä Herran tahto on.

    • Anonyymi

      En osaa pelätä mitään kaikkein vähiten noita maailman tunnetuimman sadun hahmoja

      • Anonyymi

        Hyvä ohje. Jos toinen osapuoli on uskova ja toinen ei, on ongelmat varmoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä ohje. Jos toinen osapuoli on uskova ja toinen ei, on ongelmat varmoja.

        Vastaukseni oli siis aloitusviestiin.

        Ei ole hyvä kantaa vierasta iästä uskottomien kanssa.


    • Anonyymi

      Älä saatana ala päteen ja kontrolloimaan. Piru olet omassa voimantunnossasi. Häpeä jumalallesi.

      • Anonyymi

        Sinussa ei ole rakkautta. Sinussa on pelkkää itsekkyyttä. Toisen kontrolloimista ja vallan halua. Ei jatkoon. Älkää tuollaista soopaa uskoko. Tuo on suden puhetta lampaaksi tekeytyen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinussa ei ole rakkautta. Sinussa on pelkkää itsekkyyttä. Toisen kontrolloimista ja vallan halua. Ei jatkoon. Älkää tuollaista soopaa uskoko. Tuo on suden puhetta lampaaksi tekeytyen.

        Niinsanotusti oma lehmä ojassa. Läpinäkyvää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinsanotusti oma lehmä ojassa. Läpinäkyvää.

        Raamatulla päähän lyömistä. Raamatulla ,jotka nämä kontrolloinnin ja vallan haluiset on itselleen ja omaan agendaansa sopiviksi muotoilleet. Olette häpeä jumalallenne. Tiedätte sen itsekkin sydämmissänne.


      • Anonyymi

        Mikä ongelma sinulla on?

        Jos epäuskova menee naimisiin uskovan kanssa, ongelmat ovat 100% varmoja.


    • Anonyymi

      Hyviä periaatteita. Usko kolmiyhteiseen Jumalaan on toki tärkeää, mutta Raamatussakin annetaan myös vähän soveltavia ohjeita avioliittoon ja kahden ihmisen väliseen suhteeseen. Siellä sanotaan, että uskova pyhitää myös uskomattoman puolisonsa. Eli varmaan tarkoittaa, että jos puoliso on normaali, ei kohtele toista osapuolta huonosti, on huolehtiva ja kaikinpuolin tervehenkinen ja hyvä ihminen, se on tärkeintä. Silloin hänellä on mahdollisuus puolisonsa kautta tulla jonain päivänä myös elävään uskoon, kun hän muuten vain on normaali, turvallinen ja hyvä ihminen.

      Niin kamalalta, kun se kuulostaa ja tuntuukin, ei itseään uskovaksi sanova vielä kerro itsestään oikein yhtään mitään. Vasta asenteet, luonteen piirteet, muiden ihmisten kohtelu jne. kertovat, onko kenties tämä ihminen aidosti uskova vai ei.

      On myös "uskovia", jotka ovat pahoja ja aiheuttavat ongelmia puolisolleen ja muille ihmisille. Heidän olisi tultava aitoon katumukseen ja parannuksen tekoon.

      Kaikkea hyvää!

      • Anonyymi

        Hyvä pointti.


      • Anonyymi

        Tämä on tervettä uskon puhetta, aamen!


    • Anonyymi

      Ei tarvitse varoa, kun ei tällaisia asioita itse valita.

    • Anonyymi

      Uskonto on idealismia.

      • Anonyymi

        Jeesus on Totuus.


    • Anonyymi

      Pakenemme mystiikkaan ja okkultismiin, saatananpalvontaan, kaikenlaisiin asioihin. Jotkut nuoremme ovat menneet kaukoitään ja Intiaan yrittäen löytää jonkin uuden itäisen uskonnon, joka voisi tyydyttää heidät, vaikka heidän tarvitsee vain avata Raamattu ja Jumalalla on vastaus siellä. Teidän ei tarvitse lähteä matkalle Intiaan löytääksenne rauhan Jumalan kanssa, ja ne, jotka menivät sinne, eivät löytäneet sitä, he palasivat pettyneinä takaisin. Se löytyy vain Jeesuksesta Kristuksesta. Jeesus Kristus voi antaa teille rauhan ja ilon ja levon ja tyydytyksen, jota etsitte, teidän ei tarvitse jatkaa juoksemista, menkää vain ristille ja ristillä Jumala on antanut kaiken, mitä olette koskaan etsineet ja koskaan halunneet ja koskaan kaivanneet, mutta meillä kaikilla on levottomuus, jota pakenemme nautintoon. Kuinka monen meistä on viihdyttävä koko ajan, koska olemme levottomia. Yritämme paeta. Elämässä on kaksi tietä, Jeesus sanoi, toinen on leveä tie, se päättyy tuhoon, toinen tie on kapea tie, se päättyy iankaikkiseen Elämään. Kumpaa tietä kuljette?

      Sinun ei tarvitse liittyä ihmisten perustamiin nimikylttiuskontoihin. Sielusi pelastukseksi riittää liittyminen Jeesukseen.

      Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä. ”Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman.” Apt. 4:12.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Näin tulee tehdä.

    • Anonyymi

      Kyllä uskovaisetkin ovat hyljänneet ja tehneet parisuhteessa syntiä. Ehkä kannattaa vain rukoilla, että toinenkin on hyvä, uskollinen ja tervehenkinen. Kyllä Jumalakin tuollaista ihmistä jossain vaiheessa lähestyy. Voimia!

    • Anonyymi

      Tässä oli hyvä ohje.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1074
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      920
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      815
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      470
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      36
      424
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe