Aurinkovarjon väri haalistuu...

Santtu

Onko kokemuksia aurinkovarjon haalistumisesta? Minulla on talon takana patiolla t.sininen iso aurinkovarjo. Varjo on muuten ok, mutta väri on haalistunut pahasti ylhäältä ulkopuolelta. Aurinko haalistuttanut. Varjon saa pois rungosta, voisiko sitä värjätä pesukoneessa, onneksi ei ole yläjkertaa, se olisi kamalan näkönen. Miten te joilla on 2-kerroksinen,tai useampi kerroksinen eikö harmita haalistuminen?
antakaa vinkkejä. en kyllä viitsisi alkaa ompelemaan uutta.

6

8020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oona

      Osta uusi varjo!

    • Epäilijä

      Jos kankaassa on tekokuitua, niin värjäys tuskin onnistuu. Pesukonevärit on tarkoitettu tietääkseni luonnonkuiduille. Sitäpaitsi aurinkovarjo taitaa olla jo niin iso, että se ei mahdu pyörimään pesukoneessa väljässä väriliemessä. Ja jos joku erehtyy värjäilemään taloyhtiön jättikoneissa, niin sellainen on jo rangaistava teko!

    • ota selvää

      Olisiko kankaan värjäys spray mitään tuotenimi taisi olla Dylon ja maahantuoja Transmeri oy

    • yksityinen apu

      Se on joko acryyli (joka on kankaan pinnassa) on palanut puhki jonka jälkeen kangas haalistuu nopeasti. Acryylin pytäisi olla kankaan sisällä jotta se ei haalistuisi ja kuluisi auringosta.

      toinen vaihtoehto on että kankaassa ei ole ollenkaan acryylikäsittelyaineita.
      tietenkin silloin kangas värjääntyy heti.

      Esim Jysk, Bauhaus, Sotka, jne... yritykset myyvät halppis varjoja.
      jos varjon saa 100-800€ niin se ei voi olla kestävä tai laadukas vaikka tekniset tiedot sitä vaittäisivät.

      T: Varjokauppias

    • .......

      Meillä myös tummansininen varjo haalistui, tuli raidat kun varjo oli avaamattomana takapihalla auringossa koko kesän - LOL.

      Yläkerrassa oleva vaaleanharmaa/beige varjo ei näytä paljoa haalistuneen, materiaali keinokuitua, on yleensä auki parvekkeella ja aurinkoon päin kallstettuna koko kesän.
      Kolmas varjomme on myös useimmiten auki, on vihreä, keinokuitua kanssa, ostettiin vuosi-kaksi sitten eikä ole vielä ehtinyt kovasti haalistua, se on koko ajan näkyvissä ikkunasta mutta en suuttuisi vaikka se alkaisi jossain vaiheessa haalistua, yleensä niille käy huonosti ennen sitä - jätetään auki ja myrskyssä tuuli tempoo matkoihinsa ja kangas tai varjon alumiinikepakot hajoaa.

      Itseäni haittaa noi lintujen jätökset, muutaman kerran on varjoja koetettu pestä harjalla ja autonpesuletkulla ( pelkäsin että kutistuu pesussa enkä sen vuoksi uskaltanut irrottaa kangasta varjon rungosta, matonpesualtaassa sen pesisi muuten mukavasti.)

    • Maalattu on

      Minua vaivasi aurinkovarjoni, jonka musta väri oli vuosien saatossa haalistunut. Kysyin neuvoa eri maali- ja askarteluliikkeistä, ei voi kuulema tehdä mitään. Sitten ajattelin kokeilla mattapintaista mustaa spray- maalia ja se toimi! Tosin väri ei ole tasainen, on kuin olisi marmoripinta, mutta paljon paremman näköinen kuin se haalistunut. Jos haalistunut väri harmittaa, et häviä mitään tätä kokeilemalla. Kannattaa värjätä ulkona ja ei tuulisella säällä. Varaa kaksi pulloa ja kertakäyttöhanskat. Ajattelin vielä ostaa huonekaluliikkeestä suojamaalin päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      146
      6130
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3736
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2931
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      49
      2620
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      41
      2560
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2026
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1924
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1620
    Aihe