Onko kokemuksia aurinkovarjon haalistumisesta? Minulla on talon takana patiolla t.sininen iso aurinkovarjo. Varjo on muuten ok, mutta väri on haalistunut pahasti ylhäältä ulkopuolelta. Aurinko haalistuttanut. Varjon saa pois rungosta, voisiko sitä värjätä pesukoneessa, onneksi ei ole yläjkertaa, se olisi kamalan näkönen. Miten te joilla on 2-kerroksinen,tai useampi kerroksinen eikö harmita haalistuminen?
antakaa vinkkejä. en kyllä viitsisi alkaa ompelemaan uutta.
Aurinkovarjon väri haalistuu...
6
8733
Vastaukset
- Oona
Osta uusi varjo!
- Epäilijä
Jos kankaassa on tekokuitua, niin värjäys tuskin onnistuu. Pesukonevärit on tarkoitettu tietääkseni luonnonkuiduille. Sitäpaitsi aurinkovarjo taitaa olla jo niin iso, että se ei mahdu pyörimään pesukoneessa väljässä väriliemessä. Ja jos joku erehtyy värjäilemään taloyhtiön jättikoneissa, niin sellainen on jo rangaistava teko!
- ota selvää
Olisiko kankaan värjäys spray mitään tuotenimi taisi olla Dylon ja maahantuoja Transmeri oy
- yksityinen apu
Se on joko acryyli (joka on kankaan pinnassa) on palanut puhki jonka jälkeen kangas haalistuu nopeasti. Acryylin pytäisi olla kankaan sisällä jotta se ei haalistuisi ja kuluisi auringosta.
toinen vaihtoehto on että kankaassa ei ole ollenkaan acryylikäsittelyaineita.
tietenkin silloin kangas värjääntyy heti.
Esim Jysk, Bauhaus, Sotka, jne... yritykset myyvät halppis varjoja.
jos varjon saa 100-800€ niin se ei voi olla kestävä tai laadukas vaikka tekniset tiedot sitä vaittäisivät.
T: Varjokauppias - .......
Meillä myös tummansininen varjo haalistui, tuli raidat kun varjo oli avaamattomana takapihalla auringossa koko kesän - LOL.
Yläkerrassa oleva vaaleanharmaa/beige varjo ei näytä paljoa haalistuneen, materiaali keinokuitua, on yleensä auki parvekkeella ja aurinkoon päin kallstettuna koko kesän.
Kolmas varjomme on myös useimmiten auki, on vihreä, keinokuitua kanssa, ostettiin vuosi-kaksi sitten eikä ole vielä ehtinyt kovasti haalistua, se on koko ajan näkyvissä ikkunasta mutta en suuttuisi vaikka se alkaisi jossain vaiheessa haalistua, yleensä niille käy huonosti ennen sitä - jätetään auki ja myrskyssä tuuli tempoo matkoihinsa ja kangas tai varjon alumiinikepakot hajoaa.
Itseäni haittaa noi lintujen jätökset, muutaman kerran on varjoja koetettu pestä harjalla ja autonpesuletkulla ( pelkäsin että kutistuu pesussa enkä sen vuoksi uskaltanut irrottaa kangasta varjon rungosta, matonpesualtaassa sen pesisi muuten mukavasti.) - Maalattu on
Minua vaivasi aurinkovarjoni, jonka musta väri oli vuosien saatossa haalistunut. Kysyin neuvoa eri maali- ja askarteluliikkeistä, ei voi kuulema tehdä mitään. Sitten ajattelin kokeilla mattapintaista mustaa spray- maalia ja se toimi! Tosin väri ei ole tasainen, on kuin olisi marmoripinta, mutta paljon paremman näköinen kuin se haalistunut. Jos haalistunut väri harmittaa, et häviä mitään tätä kokeilemalla. Kannattaa värjätä ulkona ja ei tuulisella säällä. Varaa kaksi pulloa ja kertakäyttöhanskat. Ajattelin vielä ostaa huonekaluliikkeestä suojamaalin päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360