ettekö tiedä mitä on EHKÄISY
tälläinen aborttipalsta on turha ja järkyttävää huomata että oikeen on monet kerrat abortintehneitä jotka neuvoo auliisti
kiesus että olette tyhmiä
kondoomeja saa kaupasta ja pillereitä lääkäriltä
ei luulisi olevan hankalaa
jos ihminen on noin epäkypsä hoitamaan ennaltaehkäsyä, ehkä on turha alottaa seksielämää ollenkaan
järkyttävää toimintaa. eikö mitään tolkkua ole.katsokaa peiliin pennut ja kasvakaa ennenkon alatte suhraamaan seksin kanssa
tälläinen aborttipalsta on turha ja järkyttävää huomata että oikeen on monet kerrat abortintehneitä jotka neuvoo auliisti
kiesus että olette tyhmiä
kondoomeja saa kaupasta ja pillereitä lääkäriltä
ei luulisi olevan hankalaa
jos ihminen on noin epäkypsä hoitamaan ennaltaehkäsyä, ehkä on turha alottaa seksielämää ollenkaan
järkyttävää toimintaa. eikö mitään tolkkua ole.katsokaa peiliin pennut ja kasvakaa ennenkon alatte suhraamaan seksin kanssa
Vastaukset 12
Vanhimmat
ÄLÄ SINÄ MISSÄÄN NIMESSÄ TULE HANKKIMAAN LAPSIA!!
sinäkään..selvästi et ole kypsä siihen
Nyt ei ollutkaan kyse siitä, vaan, että ehkäisy on keksitty, ja abortti Ei ole ehkäisyä! Jos kantaa vastuunsa, niin suruilta säästytään!!! Miettikääs sitä, ihmiset!
Etta ehkaisy voi pettaa!!Olet varmaan joskus kuullut tamankin jostain kunhan vain kaivelet niita harmaita aivosolujasi ja mietit hieman!!Kondoomin voi tulla reika!!Ja pillerit tuovat 98% varmuuden!!!!!!!!Myos sellaista valitettavasti tapahtuu etta nainen tulee raiskauksen seurauksena raskaaksi.Etta kylla taalla on varmasti monta muuta palstaa jonne voit menna saarnaamaan turhuudesta koska tama ainakin on yksi niista asiallisista!!!!!!!!!!!!
Kyllähän sitä kaikenlaista on sattunut, mieluummin ehkäisy, kun ei ollenkaan? Vai niinkö sitä teidän mielestä hoidetaan, että kun "kondoomiin voi tulla reikä, ja pillerit ei oo ihan sata varmoja niin ei sitten käytetä". Kipeetä!
Joten en vissiin ole huolehtinut ehkäisystä, kun en älynnyt pyytää koko kohtua poistettavaksi. Silloin niitä lapsia ei enää tule.
Noitakin tapauksia on, mutta suurin osa aborteista todellakin olisi ollut ehkäistävissä etukäteen.
Entä sitten?
Abortti on kaikkein huonoin tapa välttyä lapsen saamiselta. Se maksaa PALJON, ei niinkään teettäjälle itselleen, mutta yhteiskunnalle. Siitä saattaa jäädä elinikäisiä jälkiseurauksia: lapsettomuutta, tulehdustaipumusta, mielentilaongelmia tms. Se kuormittaa turhaan mutenkin kuromitettua terveydenhuoltojärjestelmäämme.
Mm. näistä syistä ehkäisystä huolehtiminen on tärkeintä. Mutta valitettavasti kaikki eivät piittaa, vaan ajattelevat, että kyllähän abortin aina saa... Aborttia ei kuitenkaan pitäisi käyttää kuin aivan välttämättömissä tapauksissa.
sä sitten käyt lukemassa näitä palstoja jos kerta alkaa noin armottomasti vituttaa??????
En puutu teemaan "abortti" koska se ei ole nyt oleellista. Ainoastaan toivon, että Sinulle, hyvä Töks, on tehty kohdunpoisto, sillä mikäli kaltaisesi sivstytason edustaja "lisääntyy ja täyttää maan" on Suomi menetetty.....
oikeassa olet, saat 100% kannatuksen.