Miten tuo iltavahvari oikein menee ja onko siihenkin olemassa jotain oikeaa kaavaa?
Iltavahvuuslaskenta
13
3320
Vastaukset
- Anonyymi
Riviin järjesty ja sitten lasketaan sataan tai niin moneen kuin kompanniassa on alokkaita ja lopuksi tokaistaan " paikalla, ilmoitti alokas Rytkönen"
- Anonyymi
Riiviin järjestys ja sitten lasketaan housut alas ja lasketaan kyrpien määrä!
- Anonyymi
Meitä (alokasaikana) komennettiin paririviin tuvan eteen (tuntumalle ojennus eli tappituntumaan). Sitten komennettiin kiertävä luku. Kulma aloitti. 1-2-3 jne. Viimeinen huusi 20 ja viimeinen, herra alikersantti.
- Anonyymi
Isokullisimmat käskettiin ilmoittautumaan aliupseerien tuvalle!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isokullisimmat käskettiin ilmoittautumaan aliupseerien tuvalle!
Oletpa älykäs, taitaa älykkyysosamäärä olla lähemmäs 80.
- Anonyymi
Eikös iltavahvahvari ole nykyään jo poistunut intistä kun simputusta se suurimmalta osalta kuitenkin vain oli.
- Anonyymi
Koko armeija on simputusta.
- Anonyymi
Iltavahvari on joka ilta klo 21.15 tarkoittaen sitä että jokaisen sotilaan on silloin oltava vahvuudessa ja jos ei ole niin koko kompanja saa korillisen paskaa päälleen.
- Anonyymi
Aamupaskat säästetty ämpäriin? 💩 👉 🪣
- Anonyymi
Iltavahvari on kyllä aika turha armeijassa silloi kun ei ole ollut iltavapaita. Iltavapaiden jälkeen vahvari pitäisi ehdottomasti olla, mutta ei muuten sillä eihän sieltä kukaan nyt pakene. Spollet pitävät siitä kyllä huolen.
- Anonyymi
Kun minä suoritin armeijan 70-luvulla niin ei ollut mitään vahvareita, koska kaikki oli tietysti paikalla kun ei sieltä kasarmilta mihinkään päässyt lähtemään.
- Anonyymi
Jalkapanta pitäisi laittaa kaikille ja reaaliaikainen elektroninen seuranta niin ei kukaan karkaisi!
- Anonyymi
Kannatetaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912286- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171630"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111882Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.299813Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654