Miten tuo iltavahvari oikein menee ja onko siihenkin olemassa jotain oikeaa kaavaa?
Iltavahvuuslaskenta
13
2694
Vastaukset
- Anonyymi
Riviin järjesty ja sitten lasketaan sataan tai niin moneen kuin kompanniassa on alokkaita ja lopuksi tokaistaan " paikalla, ilmoitti alokas Rytkönen"
- Anonyymi
Riiviin järjestys ja sitten lasketaan housut alas ja lasketaan kyrpien määrä!
- Anonyymi
Meitä (alokasaikana) komennettiin paririviin tuvan eteen (tuntumalle ojennus eli tappituntumaan). Sitten komennettiin kiertävä luku. Kulma aloitti. 1-2-3 jne. Viimeinen huusi 20 ja viimeinen, herra alikersantti.
- Anonyymi
Isokullisimmat käskettiin ilmoittautumaan aliupseerien tuvalle!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isokullisimmat käskettiin ilmoittautumaan aliupseerien tuvalle!
Oletpa älykäs, taitaa älykkyysosamäärä olla lähemmäs 80.
- Anonyymi
Eikös iltavahvahvari ole nykyään jo poistunut intistä kun simputusta se suurimmalta osalta kuitenkin vain oli.
- Anonyymi
Koko armeija on simputusta.
- Anonyymi
Iltavahvari on joka ilta klo 21.15 tarkoittaen sitä että jokaisen sotilaan on silloin oltava vahvuudessa ja jos ei ole niin koko kompanja saa korillisen paskaa päälleen.
- Anonyymi
Aamupaskat säästetty ämpäriin? 💩 👉 🪣
- Anonyymi
Iltavahvari on kyllä aika turha armeijassa silloi kun ei ole ollut iltavapaita. Iltavapaiden jälkeen vahvari pitäisi ehdottomasti olla, mutta ei muuten sillä eihän sieltä kukaan nyt pakene. Spollet pitävät siitä kyllä huolen.
- Anonyymi
Kun minä suoritin armeijan 70-luvulla niin ei ollut mitään vahvareita, koska kaikki oli tietysti paikalla kun ei sieltä kasarmilta mihinkään päässyt lähtemään.
- Anonyymi
Jalkapanta pitäisi laittaa kaikille ja reaaliaikainen elektroninen seuranta niin ei kukaan karkaisi!
- Anonyymi
Kannatetaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1495629Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1543680"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1273394Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.542330- 242270
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2352235Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941852Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51332