Minulla on keijunmekko toista vuotta. Viime vuonna kasvoi maassa ja runsaasti kasvoikin. Nyt on ruukussa ja alaosastaan onkin rehevä, mutta kiipeävät köynnökset ovat jotenkin haljun ja harvan näköisiä (vaikea selittää...). Tarvitaanko vain malttia vai onko jotain hoitovinkkiä. Poistetaanko jo parhaat päivänsä nähneet kukat mielellään vai mielellään ei?
Kiitos!
Keijunmekon hoito-kysymys
4
1840
Vastaukset
- ana
Oletko lannoittanut tarpeeksi? Entä riittävä valo?
- alkup.
Olen lannoittanut satunnaisesti. Valoa kyllä piisaa. Nyt kukka kyllä alkaa jo näyttää paremmalta, joten ehkä vaati vain aikaa ja malttia, että pääsi vauhtiin.
- Alli
Hei!
Jos sinulla on kejunmekko jo toista vuotta, niin miten sait sen talvetettua?
Oma ihanainen keijumekkoni reuhuaa kasvaa amppelissa ja ylettyy jo reilusti koko vertikaaliseen vapaaseen tilaan, 2,5m (kiipeää naruja pitkin yös ja laskeutuu reunoja pitkin alas kuistin kaiteeseen, johon myös on kierrellyt versojaan).- alkup.
ostin siis uuden taimen tänä vuonna. Nyt sekin on jo kaunis ja upea. olen kyllä kuullut tarinoita että kys. kasvi olisi mahdollista talvehdittaa hyvällä onnella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1662120Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3111803- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972