Halkokarin uimarannan metsissä/tiellä poliiseja juoksenteli n.13.30.Onko pahvihousut setvimässä sukuriitoja?
Halkokarilla ammuttu
Anonyymi-ap
426208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
”Kuuluiko Kokkolan Halkokarilla laukauksia? – Poliisi on tehnyt kiinniottoja, tilannetta tutkitaan”
Eräs Pikiruukin asukas ampui ruokkimastani metsäkaurispopulaatiosta yhden. Ammutun kauriin perheeseen kuului kaksi aikuista ja kaksi vasaa. Olen ruokkinut kauriita yli 10 vuotta. Kauriit liikkuvat Harriniemessä, Tullimäessä ja Pikiruukissa.
"Perästä kuuluu". Metskauriin pyynti alkaa myöhemmin.
Missä Halkokarilla on uimaranta?
Siellä missä kuuluu suurin kailotus "vesi on kylmää!
Hirveä ammunta .Oliko romaanit uimassa ?
Ei pysty uimaan, pahvilahkeet kelluttaa ja rahtihame varsinkin.
Ai ne kirjat?
Kirjoittele Ressu omat juttusi ja tarinasi tekojärvi osioihin ja jätä nämä selväpäisten jutut kommentoimatta.
Ei ollu kuin tuulipuku kanssalainen
Ei, kyllä ne oli matuja. Jos et usko, niin kysy vaikka kyläsi persupäälliköltä.
Ei oo mitään kauriita ammuttu.,
Liittyy henkeen ja terveyteen ja kiinniottoja on tehty
Olipa harmi.
Pahvihousut
Huumehörhöjen välienselvittelyä .
Kuulaa sille joka kenkkuilee, niinkuin pahvihousujen laulussa sanotaan. HOIIII
Joko Tosirealisti pidätti syylliset?
Varmasti ja selvitti tekijät ja motiivit ja antoi myös tuomion. Hän ei vain huomannutettei ole poliisi vaan hoitaja. Ja hah kukaan ei pystynyt selvittämään hänen työpaikalle järjestämää kakkamysteeriä, vaikka tiloihin oli kamera ja kulunvalvonta.
Ei kerennyt
Olis kulttuuriteko, kun pahvihousu osuisi TosiReijoon. Repa hautaan ja manne linnaan. Kaikki voittais.
Se on totta se
Kepulainen listi vassarin ja haavoitti demukkaa
Kokkolasta en tunne ketään viisasta miestä. Yksi sieltä lähtöinen luulee itseään viisaaksi!
Kokkolasta en tunne ketään viisasta miestä. Yksi sieltä lähtöinen luulee itseään viisaaksi
Kävit sitten tännekin oksentamassa pahaa oloasi🤭Otahan ryhtiä!
Narsisti se jaksaa jauhaa.Onko lelu ollu liian kauan patterin ja seinän välissä???....
Kokkolan poliisin kuspot paskalakit eivät erota muovikuula asetta eivätkä ilmakivääriä oikeasta aseesta,ovat ne kyllä uskomattoman tyhmiä mutta sellaisia ne suomalaiset tampio kytät on hahaaa
Taas nasevasti kirjoitettu. Nyt vain reppu selkään ja kohti suojatyöpaikkaasi.
Joo hyvä että tuli vapaille tällainen pähkinä purtavaksi. Nyt kun kolme päivää sitä mietin alkoholin kanssa niin yhtään en ole kännissä saati krapulassa kun taas töissä pitää käväistä.
Eikö kellään ole mitään varmaa tietoa tästä? Noh kaipa perästä kuuluu myöhemmin..
Tosirealisti päättää milloin asiasta tiedotetaan ja milloin ei. Tuliko tämä selväksi? Tulihan se
Vironpojat asialla.Huumevelka juttu.Ampuivat velallista jalkaan .
Koko ajan vaihtuu tekijät ja motiivit
Siellä on ollut uusi "Halkokarin kahakka".
Viimeksi siellä kahistiin Krimin sodan aikana 1854 kun Kokkolalaiset ampuivat Brittejä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Halkokarin_kahakka
Mannet nyt on niin huonoja ampumaan, eihän nuo osu edes sisätiloissa toisiinsa kunnolla, naarmuja vain tulee kuten seinäjoella. Jäi sekin armeija käymättä kun oli muita bisneksiä, siellä olisi oppinut edes ampumaan.
Jos oletettaisiin että ressu ampumassa, niin mikä suuren yleisön mielipide. Osuisiko paremmin!
Onkohan "majuri" ylipäätään suorittanut edes varusmiespalvelusta aikoinaan?
Varmasti ainakin käynyt noilla Sebun venäjäleireillä, koska on persu ja muutenkin toimii koko ajan supon peitetehtävillä ja muissa mielikuvitusaskareissa.
Hyvä, että on hoitoalalla töissä niin työkaverit osaa olla puuttumatta eikä koskaan saa hoitoa.
Reijo kantoi ja piilotti miinoja Keuruulla pioneerina ja siellä palveli runsaasti näitä pienistä keskisuomen pitäjistä kertyneitä nuoria miehiä joita ei voitu lähettää kovin kauas kotoa. Keuruulla osaavimmat pääsivät viestijoukkoihin ja jäljelle jääneistä tehtiin siis pioneereja. Myöhemmin tämä aines siirtyi Ruotsiin töihin mutta "pehmyt kätiset" työllistettiin valtion leipiin poliiseiksi ja lyhyet sekä muuten vajaa kuntoiset työllistettiin puolustusvoimiin. Pioneeri koulutuksella pääsi asekouluille öljyämään kenttälapioita ja hakkuja. Siinä se kahdenkymmenen vuoden "työura" kului ja päättyi kutsuntaesitteiden jakajana toimimiseen Vaasan esikunnassa.
Ressu oli pioneeri eliittiä pitkäkätinen lyhyt vartinen jonka perse pyyhki vielä jäljet mennessä. Keuruulla matrikkelissa kerrottiin Ressusta, hän kantoi kuutta juustoa(miinaa) kerralla ja oppi ajamaan polkupyörällä oli Perhon viisain mies.
Eikö kellään ole tietoa ampujista ja uhrista?Silmin näkijöitä?
Tais olla savimajan popuulaatio, ei muut .
Ei varmasti oole lakerikenkiä kuulin hevospaikalla että Valde ei ole lähtenyt vielä liikkeelle🤷
Niillä oli hautajaiset ja suku kasassa,niin ei se muuta tarvi.