Jos on ollut vaikkapa 5 vuottakin työtön

Anonyymi-ap

voi sanoa heippa työ antajille.

13

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, ei, mutta on hyvä tehdä selväksi että ei ole ollut vankilassa.

      • Anonyymi

        Savon peräkylässä


    • Anonyymi

      Niin voihan työnantajalle sanoo moi ja työn iloa vielä paljon 5 vuoden jälkeenkin, esim. 10 tai 15 vuoden jälkeen, vaikkapa joka vuosi :-)

      Aika pitkät on sytytyslangat työnantajillakin kun valittavat työvoimapulasta mutta eivät vieläkään ole keksineet että pitäisi firman olla vähän ahkerampi että löytyisi ne työvoimapulan korjaamiseen tarvittavat palkkarahat.

      Tais mennä nekin rahat firman omistajan mersuun, ja sekin mersu alkaa olemaan jo romu.

      Näin Suomi ja sen elinkeinoelämä tärvelee koko maan työmarkkinoiden toiminnan, ja lopputulos tullee olemaan jokin 90-luvun laman kaltainen tilanne, kaikki vain siksi että ei löydy edes sitä maksuhalua jonka markkinat vaatii.

      • Anonyymi

        Mitkä markkinat ja missä? Turhuuden markkinat savossa?


    • Anonyymi

      Eivät ota pitkäaikaistyöttömiä.

      • Anonyymi

        Eikä omasta kotilyseosta valmistuneita perutuslakkimiehiä vaikka olisi lainopillisista neuvoista annettavana varttivuosisadan kokemus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä omasta kotilyseosta valmistuneita perutuslakkimiehiä vaikka olisi lainopillisista neuvoista annettavana varttivuosisadan kokemus.

        Pröööt


      • Anonyymi00016

        Hyvä vaan, niin saa olla rauhassa jatkossakin.


    • Anonyymi00011

      Kannattaa sitten hakeutua työkyvyttömyys eläkkeelle.

      • Anonyymi00012

        38% hakemuksista hylättiin viime vuonna ihan vähäisellä nuppivialla ei pääse.
        Tupapölvästi


    • Anonyymi00013

      Entäs 15 vuoden jälkeen?

    • Anonyymi00014

      "Ahkera" työnhakija työhaastattelussa:
      "Eihän teillä vaan ole töitä minulle?"
      Ei!
      "Ahkera" työnhakija iloisesti hymyillen:
      "Voi kuinka ikävää!"

    • Anonyymi00015

      KAUNIS TALVINEN AURINKOINEN JA KYLMÄ SUNNUNTAIPÄIVÄ TÄNÄÄN 8.2.2026


      Tulee mieleeni Mooseksen lain käsky: Muista pyhittää lepopäivä.
      Se tarkoittaa aikaa miettiä elämäänsä ja menneitä ja tulevia päiviä. Se tarkoittaa myös sitä, että on hyvä käydä kuuntelemassa Jumalan sanaa ja pyrkiä, jos se meistä riippuu, korjaamaan särkyneitä suhteita ja särkyneitä sydämiä ja pyytää anteeksi niitä tekoja, jotka ovat vahingoittaneet jotakin toista tavalla tai toisella. Työt, jotka eivät ole välttämättömiä tai eivät ole kristillisen rakkauden velvoittamia, ehtii tehdä arkipäivinä. Lepopäivä ei ole turha. On hyvä myös levähtää välillä ja purkaa stressiä iankaikkisten universaalien kysymysten äärellä. Aikaisemmin Suomenkin historiassa jopa kaupat olivat sunnuntaisin kiinni. Se, että muistaa pyhittää lepopäivän on sekä kuormien uuvuttamien että kuormattomuudesta uupuneiden, vasten tahtoen työttömien ja muuten ahdistettujen ja syrjäytettyjen lepopäiväoikeus. Lepopäivän pyhittäminen on myös kunnianosoitus ja kuuliaisuuden osoitus Jumalalle.


      Eilen kävin taas hiihtämässä puolitoistatuntisen hiihtolenkin. Kilpaa ei hiihdetty, vaan nautittiin talvisen Suomalaisen metsän ja kumpuilevien maastojen hiljaisuudesta, raikkaudesta, kimaltavista kinoksista ja Jumalan luoman luonnon kauneudesta. Tänään lähdetään lasten kanssa pulkkamäkeen. Pienin, vasta alle neljäkuukautinen ja vanhemmat lapset odottavat innokkaasti mäenlaskua. Otamme mukaan myös slalom-sukset ja hiihtovälineet. Lämpimät kerrospukeutumiset.. Päälle lämmin mustaherukkamehumukillinen , Borjomi vettä ja saslikia perunoilla ja salaateilla. Nähtäiskö siellä?!


      Samalla kuuntelen olympialaisten hiihtoa kännykän ja korvanapin kautta. Mutta iltapäivällä haluan ehtiä vielä seuroihin kuuntelemaan Jumalan sanaa. Kristuksen evankeliumista Jeesus sanoi: ”Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka Jumalan suusta lähtee.” (Biblia 1938)


      Kristoin aiemmin täällä hallituksen huomion ja tukemisen kohdentamista kaveripiireille isoissa yrityksissä ja jo kasvuun päässeissä yrityksissä. Tosiasiassa uskon niin, että hallitus on yrittänyt kaikkensa jokaisen suomalaisen elämän turvaamiseksi ja myös kasvun edistämiseksi. Meidän on hyvä antaa myös heikkoudet, lankeemukset ja tehdyt virheet anteeksi toisillemme. Syntien tunnustaminen ja anteeksi pyytäminen ei auta, jos se johtaa vain kostoon, syrjäyttämiseen, torjumiseen ja halventamiseen sekä asettaa katujat ja anteeksi pyytäjät paariaan, syrjään ja karttamisrangaistukseen jopa lopuksi elämää. Tässä meillä suomalaisilla on syytä ottaa oppia esimerkiksi Ukrainasta. Jumala antaa armoauringon paistaa kaikille, niin hyville kuin pahoillekin. Katuvan synnit hän siirtää armon pohjattomaan mereen ja niin kauas kuin itä on lännestä. Vaikka synnit olisivat veriruskeat, …villan valkoiseksi. Mistä löytää armollisen jumalan? Jumalan armovaltakunnasta jo tässä ajassa.

      Ja jolle Jumala avaa taivaan valtakunnan ovet, sitä ovea ei voi yksikään sulkea. Voi voi sitä, joka ”elää toisten synneissä”, eikä anna anteeksi heidän rikkomuksiaan. Sille ei Jumalakaan anna anteeksi… Kun on päässyt lain kuolettavan sanan alta uudeksi synnyttävän armon alle, voi lepopäiväkin tuntua Jumalan suurelta siunaukselta ja lahjalta.


      Rukoilen, että: God bless Finland and all of us!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe