Miksi ihmiset ovat nykyaikana sekaisin ja omituisia?

Anonyymi-ap

Sekaisin oleviin törmää kaikkialla, työpaikalla, kadulla, liikenteessä, kaupoissa. Miten kaikista on tullut agressiivisia, avuttomia, hysteerisiä ja eläkehakuisia? Kukaan ei viitsisi tehdä töitä, kukaan ei enää osaa lukea tekstejä, viitsi käydä kaupassa, kohta vissiin nuoriltakin pitää takapuolikin pyyhkiä muiden toimesta.

Onko älypuhelin ja some tämän tehneet? Vai psyykenlääkkeet -myrkyt- joita yhtä kajahtaneet psykiatrit ja terapeutit suosittelevat? Vai onko syynä kaiken salliva ja passivoiva yhteiskuntamme, jossa vastuuta ei ole vaan Joku Muu hoitaa muka kaiken?

17

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä varmaan psyykenlääkkeet ja muut huumeet ovat osaltaan syynä kuvailemiisi asioihin.

      • Anonyymi

        Ja sitten saadaan tilastoihin, että mielisairauksien määrä on kasvussa ja tarvitaan lisää rahaa psykiatriaan.


    • Anonyymi

      Syynä taitaa olla tämä maailman aika, nykyaika.
      Elämä on aika helpohkoa, silti vaativaa.
      Somet ym. vielä lisäämässä ihmisten elämäntuskaa.

      • Anonyymi

        Elämä on liian helppoa jo lapsesta ja teinistä ja he tietävät oikeutensa eli mitä etuuksia voivat saada eikä tarvitse tehdä "paskaduuneja". Ja some on paholainen, pitäisi lailla saada some pimeäksi ja myös raflaavat iltapäivälehtien otsikot kieltää.

        Mansikanpoimintaankaan ei enää suomalaisnuoria saa, ja tuodaan ukrainalaisia ja bulgaareja. Kyllä vanhempien pitäisi pakottaa lapsensa tekemään nuorenakin jo työtä ja kasvattaa vastuuseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elämä on liian helppoa jo lapsesta ja teinistä ja he tietävät oikeutensa eli mitä etuuksia voivat saada eikä tarvitse tehdä "paskaduuneja". Ja some on paholainen, pitäisi lailla saada some pimeäksi ja myös raflaavat iltapäivälehtien otsikot kieltää.

        Mansikanpoimintaankaan ei enää suomalaisnuoria saa, ja tuodaan ukrainalaisia ja bulgaareja. Kyllä vanhempien pitäisi pakottaa lapsensa tekemään nuorenakin jo työtä ja kasvattaa vastuuseen.

        Siinähän se tuli, suorat sanat! Ja niin totta!!!


    • Anonyymi

      Huonot elämäntavat rapauttaa fyysisesti ja some henkisesti. Kommunikaatiotaidot on huonontuneet. Ihmiset ei ymmärrä puhetta.

      Ihmisessä pitäisi olla tekstitys, volume, pikakelaus ja joku kiva taustamusa. Sitten voisi kiinnostaa kuunnella, mitä asiaa toisella on.

      • Anonyymi

        Toisten huomioonottaminen ja ystävällisyys, kohteliaisuus, epäitsekkyys, ym. ovat kadonneet osalta ihmisiä.


      • Anonyymi

        Tää oli aika hauska..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toisten huomioonottaminen ja ystävällisyys, kohteliaisuus, epäitsekkyys, ym. ovat kadonneet osalta ihmisiä.

        Kyllä. Jos pidän kotitalossani ovea auki eräällekin nuorehkolle naapurille, ei koskaan kiitä eikä tervehdi. Kaupassa jos pyydän ystävällisesti siirtämään kassan laarin luona ostoskärryt edestä niin tulee vihaisia tokaisuja. Irrallaan juoksevasta koirasta huomauttaminen aikaansaa uhkauksia. Kusipäisyys on kovassa kasvussa.


    • Anonyymi

      Olisiko lääkkeitä muutettu? Poistettu, vähennetty? Tekee jos tekee. En ihmettelisi.

    • Anonyymi

      Yksilöllisyyden pimeä puoli on se, että lopulta suuri joukko ihmisiä on jonkin sortin kummajaisia. Ei olla enää varmoja edes sukupuolesta ja kaikki muukin luodaan oman mielikuvituksen ympärille. Ulkoavaruuden muukalaiset pörräävät ympäriinsä ja henget vaeltelevat rakennuksissa jne. jne.

    • Anonyymi

      Ne on näitä "uusrakennemuutoksia", ihan peruskallioon asti. Eipä ihme, että leijailututtaa.

    • Anonyymi

      Siinäpä hyvä kysymys. Ei huvita mikään, kun kaikki on niin omituista. Onneksi ehdin hyvät ajat ja tavat. Nykyaika on täyttä kuraa. Olen mieluummin vapaaehtoisesti erakko.

      • Anonyymi

        On tullut elettyä jo aiempaakin aikaa. Kuitenkin nykyaikaa ja nykyihmisiä on mielenkiintoista seurailla, en haluaisi pudota erakoksi, olisi liian yksinäistä.
        On tullut huomattua, että paljon on muuttunut ympärillämme vuosikymmenten varrella.


      • Anonyymi

        Samat mietteet! Ennen oli taatusti nämäkin asiat paremmin, tiedän sen kun olen 60-luvulla syntynyt ja nähnyt vuosikymmenet. Muutos pahempaan tapahtui kovaa vauhtia 2010-luvulta älypuhelinten myötä, ja koronan jälkeen valtaisa joukko on kajahtaneen tuntuisia.

        Täällä Helsingin seudulla muutenkin rasittaa koko ajan kasvava väenpaljous jossa itsekkäiden ja kieroon kasvaneiden määrä korostuu ja kiristää pinnaa. heidän joukossaan tulee ahdistunut olokin, kun vaikuttavat arvaamattomilta säheltäjiltä ja koheltajilta. Koko ajan tuijottavat puhelintaan, kävelevät vaikka päin kadulla. Lapset vaikuttavat kaikki joltain nepsyiltä. Median uutiset aina negatiivisia ja synkentää tunnelmaa lisää.

        En tiedä jaksanko etelässä enää työelämää eläkeikääni asti. Mielessä käy irtinsanoutuminen ja muuttaminen pohjoiseen syrjäseudulle. Vaan ei sielläkään porukat vaikuta enää olevan mukavia ja leppoisia, mutta onpahan heitä ainakin etelää vähemmän.


    • Anonyymi00017

      Kokoomus leikkaa köyhiltä vuosikymmeniä pistäähän se vihaksi

    • Anonyymi00018

      Suomessa kansa onkin mielialalääkityksessä. Askeettinen kieltolaki valtio kun on lisätty ikävällä ilmastolla ja pitkällä syksyllä. Pimeätä kyllä riittää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      344
      2004
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1629
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1311
    4. Mitä kirjainta haluaisit rakastella?

      Ehdottomasti?
      Ikävä
      143
      1158
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1151
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1151
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      79
      1042
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      962
    10. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      958
    Aihe