Sekaisin oleviin törmää kaikkialla, työpaikalla, kadulla, liikenteessä, kaupoissa. Miten kaikista on tullut agressiivisia, avuttomia, hysteerisiä ja eläkehakuisia? Kukaan ei viitsisi tehdä töitä, kukaan ei enää osaa lukea tekstejä, viitsi käydä kaupassa, kohta vissiin nuoriltakin pitää takapuolikin pyyhkiä muiden toimesta.
Onko älypuhelin ja some tämän tehneet? Vai psyykenlääkkeet -myrkyt- joita yhtä kajahtaneet psykiatrit ja terapeutit suosittelevat? Vai onko syynä kaiken salliva ja passivoiva yhteiskuntamme, jossa vastuuta ei ole vaan Joku Muu hoitaa muka kaiken?
Miksi ihmiset ovat nykyaikana sekaisin ja omituisia?
17
761
Vastaukset 17
- Anonyymi
Kyllä varmaan psyykenlääkkeet ja muut huumeet ovat osaltaan syynä kuvailemiisi asioihin.
- Anonyymi
Ja sitten saadaan tilastoihin, että mielisairauksien määrä on kasvussa ja tarvitaan lisää rahaa psykiatriaan.
- Anonyymi
Syynä taitaa olla tämä maailman aika, nykyaika.
Elämä on aika helpohkoa, silti vaativaa.
Somet ym. vielä lisäämässä ihmisten elämäntuskaa.- Anonyymi
Elämä on liian helppoa jo lapsesta ja teinistä ja he tietävät oikeutensa eli mitä etuuksia voivat saada eikä tarvitse tehdä "paskaduuneja". Ja some on paholainen, pitäisi lailla saada some pimeäksi ja myös raflaavat iltapäivälehtien otsikot kieltää.
Mansikanpoimintaankaan ei enää suomalaisnuoria saa, ja tuodaan ukrainalaisia ja bulgaareja. Kyllä vanhempien pitäisi pakottaa lapsensa tekemään nuorenakin jo työtä ja kasvattaa vastuuseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämä on liian helppoa jo lapsesta ja teinistä ja he tietävät oikeutensa eli mitä etuuksia voivat saada eikä tarvitse tehdä "paskaduuneja". Ja some on paholainen, pitäisi lailla saada some pimeäksi ja myös raflaavat iltapäivälehtien otsikot kieltää.
Mansikanpoimintaankaan ei enää suomalaisnuoria saa, ja tuodaan ukrainalaisia ja bulgaareja. Kyllä vanhempien pitäisi pakottaa lapsensa tekemään nuorenakin jo työtä ja kasvattaa vastuuseen.Siinähän se tuli, suorat sanat! Ja niin totta!!!
- Anonyymi
Huonot elämäntavat rapauttaa fyysisesti ja some henkisesti. Kommunikaatiotaidot on huonontuneet. Ihmiset ei ymmärrä puhetta.
Ihmisessä pitäisi olla tekstitys, volume, pikakelaus ja joku kiva taustamusa. Sitten voisi kiinnostaa kuunnella, mitä asiaa toisella on.- Anonyymi
Toisten huomioonottaminen ja ystävällisyys, kohteliaisuus, epäitsekkyys, ym. ovat kadonneet osalta ihmisiä.
- Anonyymi
Tää oli aika hauska..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisten huomioonottaminen ja ystävällisyys, kohteliaisuus, epäitsekkyys, ym. ovat kadonneet osalta ihmisiä.
Kyllä. Jos pidän kotitalossani ovea auki eräällekin nuorehkolle naapurille, ei koskaan kiitä eikä tervehdi. Kaupassa jos pyydän ystävällisesti siirtämään kassan laarin luona ostoskärryt edestä niin tulee vihaisia tokaisuja. Irrallaan juoksevasta koirasta huomauttaminen aikaansaa uhkauksia. Kusipäisyys on kovassa kasvussa.
- Anonyymi
Olisiko lääkkeitä muutettu? Poistettu, vähennetty? Tekee jos tekee. En ihmettelisi.
- Anonyymi
Yksilöllisyyden pimeä puoli on se, että lopulta suuri joukko ihmisiä on jonkin sortin kummajaisia. Ei olla enää varmoja edes sukupuolesta ja kaikki muukin luodaan oman mielikuvituksen ympärille. Ulkoavaruuden muukalaiset pörräävät ympäriinsä ja henget vaeltelevat rakennuksissa jne. jne.
- Anonyymi
Ne on näitä "uusrakennemuutoksia", ihan peruskallioon asti. Eipä ihme, että leijailututtaa.
- Anonyymi
Siinäpä hyvä kysymys. Ei huvita mikään, kun kaikki on niin omituista. Onneksi ehdin hyvät ajat ja tavat. Nykyaika on täyttä kuraa. Olen mieluummin vapaaehtoisesti erakko.
- Anonyymi
On tullut elettyä jo aiempaakin aikaa. Kuitenkin nykyaikaa ja nykyihmisiä on mielenkiintoista seurailla, en haluaisi pudota erakoksi, olisi liian yksinäistä.
On tullut huomattua, että paljon on muuttunut ympärillämme vuosikymmenten varrella. - Anonyymi
Samat mietteet! Ennen oli taatusti nämäkin asiat paremmin, tiedän sen kun olen 60-luvulla syntynyt ja nähnyt vuosikymmenet. Muutos pahempaan tapahtui kovaa vauhtia 2010-luvulta älypuhelinten myötä, ja koronan jälkeen valtaisa joukko on kajahtaneen tuntuisia.
Täällä Helsingin seudulla muutenkin rasittaa koko ajan kasvava väenpaljous jossa itsekkäiden ja kieroon kasvaneiden määrä korostuu ja kiristää pinnaa. heidän joukossaan tulee ahdistunut olokin, kun vaikuttavat arvaamattomilta säheltäjiltä ja koheltajilta. Koko ajan tuijottavat puhelintaan, kävelevät vaikka päin kadulla. Lapset vaikuttavat kaikki joltain nepsyiltä. Median uutiset aina negatiivisia ja synkentää tunnelmaa lisää.
En tiedä jaksanko etelässä enää työelämää eläkeikääni asti. Mielessä käy irtinsanoutuminen ja muuttaminen pohjoiseen syrjäseudulle. Vaan ei sielläkään porukat vaikuta enää olevan mukavia ja leppoisia, mutta onpahan heitä ainakin etelää vähemmän.
- Anonyymi00017
Kokoomus leikkaa köyhiltä vuosikymmeniä pistäähän se vihaksi
- Anonyymi00018
Suomessa kansa onkin mielialalääkityksessä. Askeettinen kieltolaki valtio kun on lisätty ikävällä ilmastolla ja pitkällä syksyllä. Pimeätä kyllä riittää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251838- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54588
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9419- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395