Terve
Tuli hommattua uusi tabletti ja nyt kuutioin siihen jotain merikarttasovellusta ja tuo Navionics tuntuu olevan ilmeisen suosittu mutta miten tuo käytännössä toimii, eli pitääkö joka vuosi ostaa tuo n.50e lisenssi ja mitä tapahtuu jos sitä ei uusi eli pimeneekö sovellus.
Voiko sitä tuon vuoden jälkeen käyttää enää ollenkaan vaikka olisi karttoja ladattuna vai koskeeko tuo ymmärtääkseni joka vuosi maksettava summa jotain uusia päivityksiä tms.
Veneestä löytyy jo Lowrancen plotteri mutta tuo tabletti olisi 12 tuuman näytöllä ja kosteuden ja pölynkestävä niin jos se muutenkin mukana kulkee niin mukava sitä olisi hyötykäyttää nuinkin.
Toki kaikki sovellukset kiinnostaa joten laittakaa kokemuksia muistakin.
Navionics boating
2
650
Vastaukset
- Anonyymi
Jos et maksa, niin et saa päivityksiä karttaan, lisäksi automaatti reititys ja valmiit reitit eivät käytössä, noin suurin oiirtein.
Löysin aikas hyvän ilmaisen kartan joka toimii hyvin, kun ensin oppii ja on ilmainen, on myös vielä parempi maksullinen mutta itselle turha. Orca nimeltäön.- Anonyymi
Joo en ole reitityksiä tainnut viiteentoista vuoteen käyttää enkä sellaisia tarvitse joten se ei ongelma eli riittää kun oma paikka näkyy ja liikkuu reaaliaikaisesti kartalla ja niinkuin sanoin niin tuo tulee ihan mukavuus syistä 7 tuuman plotterin viereen.
Pitääpä tutustua tuohon Orcaankin.
On mulla myös Trackerin koiratutkasovellus muta kun koitin koko perämerta ladata niin herjasi isosta alueesta ja ei aivan tarkimpia tietoja käytä ladatessa mutta pitää tutkia jos ottaisi pienempiä siivuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613245SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352329Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422069En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131179