Miten perintövero vaikuttaa avio-oikeuden alaiseen omaisuuteen? Kuvitellaan esimerkki: Aviopuoliso A on saanut ennen avioeroa perintönä 100 000 EUR arvoisen kiinteistön ja testamentissa perintö on rajattu avio-oikeuden ulkopuolelle. Perintöveron määrä on 20 500 EUR, minkä A maksaa muusta (avio-oikeuden alaisesta) omaisuudestaan, koska kiinteistöä ei haluta realisoida. Onko A:lla nyt avio-oikeuden ulkopuolista omaisuutta 79 500 EUR vai 100 000 EUR? Entä jos kiinteistön sijaan kyse olisi helpommin realisoitavasta omaisuudesta kuten käteisestä tai arvopapereista, vaikuttaisiko se lopputulokseen?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Tällaista arvioitaneen vastikesäännösten perusteella. Avioerossa toinen puoliso voi vaatia vastikkeen lisäämistä AO-omaisuuteen sen määrän, mitä puoliso on käyttänyt AO-omaisuutta vapaa-omaisuuteen liittyen.
Siis: laskelmassa kiinteistö säilyy vapaa-omaisuutena, mutta sen arvosta 20.500 siirtyy vastikkeella AO-omaisuudeksi. Ja näin ollen tasapaino vapaa om./AO-omaisuus säilyy alkuperäisenä. - Anonyymi
Avioliitto lain mukaan voi vaatia tasinkoa vain ja ainoastaan avio-oikeuden alaisesta omaisuudesta.
Avio-oikeudesta vapaata omaisuudesta on, mitä saa, hankkii(ansaitsee) perii, tai on ainoastaan ostanut omiin nimiin, eikä ostamiseen ole käytetty, yhteistä lainaa tai yhteisiä varoja.
Aika selkeesti avioliitto laki kertoo millain toimitaan avioero tapauksessa.
T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V - Anonyymi
Lyhyestj, hankintaan/perintöveron maksamiseen ole käytetty kuin 20 500, joten perinnön saanut on jäänyt velkaa toiselle 10 250, eli se lasketaan eron sattuessa toisen aviopuolison hyväksi.
Avio-oikeuden alaista omaisuutta kun omistetaan periaatteella fifty fifty (50%/50%).
Lopputulokseen ei vaikuta omaisuuden laatu, vaan ainoastaan laskennallisuus.
T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1731915Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1561357Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2221002- 71897
- 58858
- 47783
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63767- 93757
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151646