moottoripyörä poliisi käyttää valoristeyksessä hätä valoja, että pääsee ajamaan päin punaisia. ja valojen jälkeen sammuu hätävalot???
moottoripyörä poliisi.
7
286
Vastaukset
- Anonyymi
Lissukalla on kova kiire ABC asemalle kahville!
Tuota samaa Lissut tekee myös kaikilla autoillaan! - Anonyymi00003
Se johtuu siitä ne voi tehdä niin,feko perintään päivää teethän sinäkin ajat ylinopeutta koska voit kun ei tutkia,miksi et tekisi sehän hauskaa ja aina voi kehua itseään kun ajaa ylinopeutta. Eikä jäänyt kiinni että taas tienasi.
- Anonyymi00004
Jep. Tieliikennelain mukaan säädettyjä ääni- ja valomerkkejä tulee hälytysajossa käyttää, jos se on muun liikenteen varoittamiseksi tarpeen. Muuten hälytysajoa saa ajaa ilmankin. Sama koskee muuten kaikkea hälytysajoa eli muitakin viranomaisia.
- Anonyymi00005
Juuri noin. Palstalle kirjoittavista tuskin monikaan osaa v. 2020 voimaan tullutta tieliikennelakia. He muistelevat vanhaa v. 1981 tieliikennelakia. Uudessa tieliikennelaissa poliisitehtävässä, tullitehtävässä ja rajavartiotehtävässä olevan ajoneuvon kuljettaja saa olla noudattamatta liikennesääntöjä erityistä varovaisuutta noudattaen, JOS tehtävä sitä edellyttää. Ääni- ja valomerkkejä ei siis tarvitse käyttää. Väistettävä on vain kiskoilla kulkevaa laitetta ja noudatettava liikenteenvalvojan, tai muun liikenteenohjaajan antamaa merkkiä. TLL 184 §.
- Anonyymi00006
Hälytysajo siis alkoi juuri ennen liikennevalotolppaa ja päättyi heti risteyksen jälkeen. Se oli nopea keikka.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Hälytysajo siis alkoi juuri ennen liikennevalotolppaa ja päättyi heti risteyksen jälkeen. Se oli nopea keikka.
Ei, vaan tieliikennelain mukaisesti MP-poliisi koki liikennevalojen kohdalla tarpeelliseksi varoittaa muuta liikennettä käyttäessään tehtävän kiireellisyyden mukaista oikeuttaan poiketa liikenteen opastinlaitteen osoittamasta määräyksestä. Lisäksi hän loi muille tienkäyttäjille väistämisvelvollisuuden siksi ajaksi.
Risteyksen jälkeen hän ei kokenut tarpeen varoittaa enää muuta liikennettä, eikä tarvinnut muiden väistämisvelvollisuutta. Ehkä hän priorisoi lähestyä tehtäväpaikkaa ilman hälytyslaitteita taktisista syistä, ehkä liikenne vain oli niin vähäistä.
Joka tapauksessa asia meni aivan "uuden" tieliikennelain mukaisesti. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ei, vaan tieliikennelain mukaisesti MP-poliisi koki liikennevalojen kohdalla tarpeelliseksi varoittaa muuta liikennettä käyttäessään tehtävän kiireellisyyden mukaista oikeuttaan poiketa liikenteen opastinlaitteen osoittamasta määräyksestä. Lisäksi hän loi muille tienkäyttäjille väistämisvelvollisuuden siksi ajaksi.
Risteyksen jälkeen hän ei kokenut tarpeen varoittaa enää muuta liikennettä, eikä tarvinnut muiden väistämisvelvollisuutta. Ehkä hän priorisoi lähestyä tehtäväpaikkaa ilman hälytyslaitteita taktisista syistä, ehkä liikenne vain oli niin vähäistä.
Joka tapauksessa asia meni aivan "uuden" tieliikennelain mukaisesti.Juuri noin, lakeja osaamattomat vasurit eivät ymmärrä, että edellä mainituille virkamiehille riittää, että he ovat virkaan liittyvällä TEHTÄVÄLLÄ, jolloin heidän ei tarvitse noudattaa liikennesääntöjä moottoriajoneuvoa kuljettaessaan, mikäli tehtävä sitä edellyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211296Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373823Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092989Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1042331Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin701986Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1941731Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.298979Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17760Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143705- 53679