Että tällaista menoa

Anonyymi-ap

Laitanpa tämän juttuni tänne perhe keskusteluun, sillä uskon tätä monien katselevan.

Autoilin eilen n 300 kilometriä ja siinä riittikin ihmettelemistä todella.
Voisitteko edes yrittää arvailla.

No siinä on pääosin valtatiellä kulkua ja erään yliopistokaupungin alueella.
Tuo valtatien nopeusmerkintä 100 km, mutta itse kun autooni asetin rajan tuohon ja ajoin juuri niin, niin ihmeekseni ohittajia riitti valtavasti, mikä todistaa, että heidän täytyi ajaa ylinopeutta jonkin verran ja samaa oli meno tuolla kaupungin alueella,
Pahin sattui kaupungissa, kun lähdin palaamaan, niin minulle paloi vihreä valo, mutta kas vain sivukadulta työntyi auto ja jouduin tekemään äkkiliikkeen välttyäkseni kolarilta. Tämä kuitenkin sai autonsa käännettyä samaan suuntaan menevälle bussikaistalle, joten vältyttiin pahemmalta.

Kyllä laittaisin tienpitäjillekin hieman postia, olisi syytä olla noiden nopeustaulujen suurempia, jotta sen voi nähdä jo kauempaa ja olen muualla nähnytkin paljon suurempia nopeustauluja ei maissa.


Miten tämä liikenteen ohjaus pitäisi tehdä, että tuo "kiire" jolla ei voita mitään saataisiin pois. Jos ajetaan 100 km, niin mitä ohittamiset auttaa asiassa, tulee tehtyä rike , jolla tuskin voi olla suurempaa hyötymistä.

Sitten nuo poukkoilut kaupunkiliikenteessä, yrittää kiilata vastoin valojakin toisten eteen, kertoo kyllä, että kortti joutaisi kuivumaan ja pitkäksi aikaa, jotta ehtisi ajatella asioita. Minusta määräykset on tehty noudatettaviksi.

Sama koskee kyllä kaikissa asioissa, on noudatettava lakia ja määräyksiä, siten asiat hoituu ja jää turhat riskit ottamatta.
Aloitetaanko se määräysten noudattaminen vaikka autoilusta, ajetaan sallittua nopeutta ei, mutta allehan voi ajaa, jos taidot ja sää edellyttää.
Kolarissa et monestikaan vammaudu yleensä yksin, vaan täysin syytön vastapuoli saattaa kuollakin tai koko perhe, siinä sitä sitten onkin tuomioistuin edessä ja koko elämäsi ajan kannat mukanasi tuota ylinopeutta.

0

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        92
        2157
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        44
        2117
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1845
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1370
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        86
        1261
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1151
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1080
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        57
        1033
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        67
        946
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        285
        910
      Aihe