Nykii ja hyytyy

Zafiira

2000 vuosimallin 2.0 DTI Zafira aloittaa nykimisen n.3000 kierroksen kohdalla.Joskus kovassa kiihdytyksessä syttyy moottorielektoniikan valo kojelautaan ja kone hyytyy. Joskus hyytyy vaikkei valo syttyisikään. Palautuu vasta kun käynnistää uudelleen. Kävin luetuttamassa vikakoodit, jotka eivät syytä ilmaisseet. Tietääkö joku mikä mahdollisesti vikana ja mitä maksaa??

2

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on tyyppivika

      Minulla on samanlainen ja -ikäinen Zafira.

      Siinä kävi niin, että kone kiersi hienosti 3000 asti, mutta sitten hyytyi kuin seinään.

      Ilmamassamittari vaihdettiin ja taas löytyi koneesta potkua. Toi Boschin ilmamassamittari vihoittelee muissakin merkeissä (esim VW), ei van Opelissa.

      Sikäli hankala vika että ei näy testeissä ja ainoa keino testata on vaihtaa uusi tilalle.

    • never opel again

      minulla on samanlainen auto ja sama vika. Vika löytyi johdosta joka hankasi runkoon kiinni ja veti sieltä maihin. Johto on sulakerasian takana (isot sulakkeet) kandee stekata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      465
      8372
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5760
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      251
      4702
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      48
      4561
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4065
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3692
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1667
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1108
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      809
    Aihe