Minkälainen koulutus tarvitaan tuohon virkaan, kun tuntui, että hakea voi kuka vaan on kiinnostunut siitä. Täällä on sen verran konkareita omastaa takaa, että tarvitaan hiukan enemmän kuin monella hakijalla olisi tarjota., että pärjää , sillä paikka on todella tuulinen, kun täälläei kukaan halua pidempään olla.
Jämsän kaupunginjohtajaksi 32 hakijaa
16
1231
Vastaukset
- Anonyymi
Osalla ei ollut edes koulutustietoa "saatavilla" 🤣 nimetkin viittasi voa.kin suuntaan, kyllä varmasti saadaan tosi pätevä näistä valittua! Sitähän ei tiedä, vaikka jämsästä tulisi autoton kylä ja ruvettaisiin ajamaan aaseilla rätti/hiabppi päässä 😁
- Anonyymi
Pakko laittaa jokaiseen työpaikkaan hakemus, ettei tule karenssia ja kuukauden elintaso heikkenee.
- Anonyymi
Jos osaan ajaa paperikonetta, niin osaan johtaa myös suuuuurella kokemuksella kaupunkia, pili on pieni ja masuli on iso. Mutta nehän riittää
- Anonyymi
Puolet ei osaa lukee tai ei ymmärrä mitä lukee. Tradenomi tai ylioppilas ei ole ylempi korkeakoulututkinto kuten hakuilmoitus vaatii.
- Anonyymi
Tradenomeista löytyy myös niitä YAMK- tutkinnon tehneitä, joka on ylempi korkeakoulututkinto ja näin ollen antaa hakukelpoisuuden tuohon virkaan. Se että onko tradenomi YAMK pätevämpi kuin esim. KTM on ihan eri juttu taas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tradenomeista löytyy myös niitä YAMK- tutkinnon tehneitä, joka on ylempi korkeakoulututkinto ja näin ollen antaa hakukelpoisuuden tuohon virkaan. Se että onko tradenomi YAMK pätevämpi kuin esim. KTM on ihan eri juttu taas.
Oli siinä monta kirjainta. Mitäpä jos todettaisiin, että laitetaan paikka uudelleen hakuun, ettei tarvitse palkata sentään ammattikoululaista.
Miten ne sai noista 10 haastateltavaa?!
- Anonyymi
Poti ja muut jurnat telkien taa valinnan aikana.
- Anonyymi
Haastattelut pitäisi jättää ainoastaan ammattilaisten käsiin. Nyt ei siltä kyllä näytä.
- Anonyymi
Samaa mieltä, ammattilaiset haastattelemaan.
Jämsäläiset jurnuttajat sivuun.
- Anonyymi
No voit vaikka itsekin kansakoulupohjallasi hakea kaupunginjohtajaksi. Eri asia on otetaanko hakemuksesi vakavasti.
- Anonyymi
Nämä jatkoon:
Ulla Haggrén (Jämsä)
Petri Härkönen (Kuhmoinen, hyvä että muualta)
Jori Reijula (Kuopio)
Hannu Savela (Jämsä)
Kari Stenlund (Jämsä)
Markus Vesterinen (Kuopio)
Aivan liian moni Jämpsästä! Ei pääty hyvin!- Anonyymi
Vesterinen pätevin .... heittämällä.
- Anonyymi
Onko noilla edes muuta kuin elämänkoulu käytynä? Ja ikää taatusti 60+, joten muu ei kiinnosta kuin oman liksan tienaaminen.
- Anonyymi
On kuuskymppisiäkin mukana, Haggrenkin täytti kesällä. Kaupungin uudistaminen on alle nelikymppisen heiniä.
- Anonyymi
Ei pääty hyvin tämä valinta. Joku jurnuttaja valitaan ettei mitään tarvitse muuttaa ja hallinto paisuu paisumistaan!
- Anonyymi
Valinta A, paikkakunnalla asuva hakija: olisiko pysyvämpi vaihtoehto eikä hetken uraohjus?
Valinta B: ulkopuolinen hakija: toisiko kehittämiseen hyvän näkemyksen ulkopuolisen silmin, mutta siirtyisi nopeasti Jämsästä muualle?
Kas siinä kaksi pohdinnan aihetta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3178827Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat825402Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3094856SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703370Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32822Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42182Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal472112Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72098- 1132066
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401963